נא להמתין להופעת התפריט

 
לווינים שכשלו
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
Palapa C1

הלווין

בחודש אפריל 1993 הודיעה חברת התקשורת האינדונזית PT Satelit Palapa Indonesia - SATELINDO שהיא בחרה ב בחברת Boeing Satellite Systems על מנת זו תפתח ותבנה עבורה לווין תקשורת חדש בשם Palapa-C ( Palapa באינדונזית =אחדות ) . הלווין נבנה על בסיס פלטפורמה Boeing 601 . הלווין הורכב במפעלי Boeing Satellite System במפעליה באל סגונדו בקליפורניה . Boeing גם שיפצה והרחביה לכבוד שיגור הלווין את מרכז בקרת הקרקע בתחנת Daan Mogot הסמוכה לג'קרטה , בירת אינדונזיה.

הלווין שוגר ב 31 בינואר , 1996 באמצעות טיל אמריקאי מסוג Atlas והוצב בהצלחה ב 113 מעלות מזרח . ב May במאי 1996 שוגר לווין נוסף בסדרה על ידי חברת Arianespace , הפעם מאתר קורו שבגויאנה הצרפתית

אינדונזיה היא אחת המדינות הלא-מערביותה ראשונות בעולם להצטידי בלווין תקשורת וצורך זה הונע מבעיות תקשורת קשות שסבלה מדינת ענק זו המורכבת מ 13,000 איים , ולוויני תקשורת היו הפתרון הטכנולוגי הזול והמהיר ביותר על מנת לקשר בין כל הטריטוריות המנותקות ביניהן . לווין ה Palapa היה מבחינת החברה לווין מדור חדש לגמרי , רב עצמה בצורה ניכרת לעומת לוויני התקשורת של אינדונזיה עד אז .

כל לווין בסדרת Palapa-C כלל 30 משיבים ב C-band ( בהשווא הל 24 משיבים בלבד בסידרה Palapa-B( בנוסף כל לווין כלל גם ארבעה משיבים ב Ku-band, תחום שידור חדש יחסית באותה תקופה .

כמו כל הלווינים שנבנו אז על בסיס פלטפורמה Boeing 601 , לוויני Palapa-C נבנו בצורת קוביה כשכל הציוד החיוני נמצא במרכזה וממנה יוצאים שני לוחות של קולטי שמש ושלוש אנטנות שידור . המרחק בין קצות הלוחות הסולריים כשהם במצב פרישה מלאה עמד על 21 מטרים .לוחות אלה ספקו ללווין אנרגיה חשמלית בעצמה של 3,730 וואט.

התקלה

ב 24 בנובמבר 1998 סבלה הפלטפורמה מדגם HS 601 מתקלה הקשורה במצברי הלווין בעקבותיה לא הצליח הלווין להמשילך ולהטעין את המצברים.

כתוצאה מכךל שותקה למעשה פעילות הלווין בזמןש הוא לא נמצא בקשר ישיר עם השמש ( תקופת הליקוי ) המתרחשת פעמיים בשנה . רק לאחר שהתקלה התפרסמה התברר, שכבר בתקופה הנסיוי של הלווין לארח שיגור, הופיעה תקלה במערכת החשמל שלו בחודש פברואר 1996.

לאחר שהתברר שהלווין לא יוכל לתפקד לחלוטין בתקופת ליקוי החמה הוא הוכרז אבוד עובר מטרה לשמה שוגר וחברת הביטוח שלמה את מלוא עלות הלווין לחברת הלווינים האינדונזית . כתוצאה מכך עבר הלווין לבעלות החברה המבטחת . לחאר מכן נרכש הלווין על ידי חברת Hughes Global Services שפתחה במיוחד עבור לווין זה סדרה של מערכות שנועדו להבטיח המשך הפעילות של הלווין במסלול גיאוסטציונרי פרט לתקופות ליקוי החמה עצמן. על מנת להבטיח זאת היה על החברה להפסיק את פעילות הלווין לשלוש שעות בממוצע מדי יממה במשך 88 יום מדי שנה בממוצע . כיבוי כזה הבטיח המשך הפעילות המבצעית של הלווין ב 96% מכושר הפעילות של המשיבים הפעילים בו.

שם הלווין שונה בהמשך ל HGS 3,Anatolia 1 ולבסוף ל Paksat 1

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners