חדשות לווינים וטלוויזיה באמצעות לווינים מכל העולם

23.10.2008
W2M הגיע לגוינה הצרפתית

לווין התקשורת החדש W2M המיועד לשיגור על ידי חברת Arianespace באמצעות טיל Ariane 5 הגיע ביום ראשון למרכז השיגורים בגויאנה הצרפתית .

W2M הוא אחד משני הלווינים ש Arianespace תשגר עבור חברת הלווינים Eutelsat בחדוש הבא. הלווין השני בשיגור יהיה HOT BIRD 9 ושיגור זה, השישי במספר השנה באמצעות טיל Ariane 5 גם יחתום את השיגורים של החברה לשנת 2008.

ה W2M מיועד להפצת שידורי טלוויזיה ורדיו לרחבי אירופה וכולל גם אלומה נוספת ניתנת להיגוי על פי דרישות השוק . משקל הלווין בעת השיגור יעמוד על 3,460 ק"ג. הוא יוצב ב 16 מעלות מזרח .

הלווין יוצר במשותף על ידי EADS Astrium האירופית וחברת ANTRIX שהיא הזרוע השייוקית של סוכנות החלל ההודית ISRO - Indian Space Research Organisation .  חברת ANTRIX/ISRO סיפקה את הפלטפורמה של הלווין ואחראית גם על השילוב של הלווין ובידוקו לפני השיגור .  חברת EADS Astrium היא הקבלנית הראשית של הלווין ואחראית גם על תכנון ויצור כל מכלולים התקשורת של ה W2M .

ב W2M יפעלו בדרך כלל 26 משיבים ב Ku-band, עם אפשרות הגדלה ל 32 משיבים בהתאם לקונפיגורציות השונות. תוחלת החיים המתוכננת של הלווין היא יותר מ 15 שנה.
23.10.2008
W2M Arrives in French Guiana

The W2M satellite for Arianespace’s upcoming Ariane 5 mission arrived to French Guiana last Sunday

W2M is one of two payloads that Arianespace will orbit for Europe’s Eutelsat aboard the next heavy-lift Ariane 5 – joining HOT BIRD™ 9 on the launcher’s sixth, and final, flight in 2008.

The W2M platform will provide TV and radio broadcasting across Europe, and it also carries one steerable beam that can be re-oriented in orbit according to market requirements.  Weighing approximately 3,460 kg. at liftoff, the spacecraft will be positioned at an orbital slot of 16 deg. East following its Ariane 5 launch.

W2M is the product of an alliance between Europe’s EADS Astrium and the ANTRIX commercial arm of the Indian Space Research Organisation (ISRO).  ANTRIX/ISRO supplied the satellite bus, and also was responsible the spacecraft’s integration and test before its shipment to French Guiana.  EADS Astrium is prime contractor in charge of overall W2M program management, and the company also designed and built the communications payload.

W2M will typically operate 26 transponders in Ku-band, with the capacity for up to 32 depending on operational modes. It has a designed operational lifetime of more than 15 years.

© 2008 Arianespace

© 2008