חדשות לווינים וטלוויזיה באמצעות לווינים מכל העולם
הדפסת העמוד הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל הגדל/ הקטן טקטס
27.7.2008
משטרת מצרים פשטה על משרדי הטלוויזיה האירנית

משטרת קהיר פשטה על משרדי הטלוויזיה האירנית בקהיר במסגרת חקירה הקשורה למחלוקת שהתעוררה סביב שידור תוכנית על נשיא מצרים אנואר סאדאת שנרצח לפני כשלושים שנה.

קצינים משירות הבטחון המצרי אמרו ביום חמישיש שעבר , שהמשטרה נכנסה למשרדי ערוץ הטלוויזיה האירני Al-Alam המשדר חדשות בערבית על מנת להחרים ציוד שידור מכיוון שלערוץ לא היה רשיון שידור .מנהל הערוץ בקהיר טען הפשיטה באה בעקבות טענותש קריות על כך הרשת ספקה חומרים מצולמים למפיקי הסרט האירני " רצח פרעה" העוסק ברצח סאדאת. פרעון הוא כינוי גנאי במצרים

הסרט מציג באור חיובי את רוצצחו של סאדאת בשנת 1979 ומבקרים ערבים אומרים שהסרט מציג את הנשיא המנוח כבוגד על שחתם על הסכם שלום בין מצרים לישראל שנתיים לפני שנרצח.

בין מצרים לאירן אין קשרים דיפלומטיים מלאים מאז המהפיכה האיסלמית שהתרחשה באירן עם הפלת השח. השח הפרסי נמלט לארצות הברית אך עבר להתגורר במצרים שם נפטר בשנת 1980. עם עליית חומייני לשלטון הוא נתק את הקשרים הדיפלומטיים עם מצרים כמחאה על הסכם השלום עם ישראל ונשבע שארצו לא תחדש את יסחיה עם קהיר עד שזו תנתק את כל קשריה עם ישראל.

צפו בסרט
Egypt Raids Iranian TV Offices

Egyptian police have raided the Cairo office of an Iranian television network involved in a dispute over a controversial film about Anwar Sadat, the Egyptian president assassinated nearly 30 years ago.

Egyptian security officials said Thursday that police entered the office of Iran's state-owned Al-Alam television and confiscated its equipment earlier this week because it lacked a proper broadcasting license. Al-Alam's Cairo bureau chief is quoted as saying the the raid was related to a false charge that the network had a role in producing the Sadat film, called "Assassination of a Pharaoh."

The documentary portrays in a positive light the assassin who killed Mr. Sadat in 1979, and Arab critics say it brands the former Egyptian leader a traitor for signing a peace accord with Israel one year earlier.

Iran and Egypt have not had full diplomatic relations since Iran's Islamic revolution toppled the monarchy in Tehran. The deposed shah of Iran, Mohammed Reza Pahlavi, lived in the United States at first, but then moved to Cairo, where he died in 1980.

Egypt was the first Arab state to open diplomatic relations with Israel. Iran's former leader, the late Ayatollah Ruhollah Khomeini, cut all ties with Egypt after he took power in 1979, and vowed that Iran would never restore relations unless Cairo broke off all links with Israel.

Watch it