נא להמתין להופעת התפריט 
טילים לשיגור לוויני תקשורת
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

Zenit

פותח על ידי Yuzhnoye Design Bureau האוקראיני בשנות השמונים של המאה שעברה לשתי מטרות : כמגבר מבוסס דלק מוצק עבור טיל Energia ובתצורה של טיל דו-שלבי בתור טיל שיגור עצמאי . ה Zenit היה גם אמור לרשת את טילי משפחת סויוז לשיגורים מאוישים, אבל תוכניות אלה ננטשו לאחר התפרקות ברית המועצות.

הטילים מסדרה זו משוגרים מבסיס בייקונור שבקזחסטאן ועל ידי תאגיד Sea Launch מפלטפורמה צפה בלבד האוקינסו השקט . מנועי השלב הראשון והשלב השני של טיל ה Zenit וכן אלה של השלב העליון של טיל Zenit-3SL מיוצרים על ידי תעשיית החלל הרוסית . מכיוון שהטיל עצמו אינו מיוצר ברוסיה עצמה, רוסיה צפויה להחליף אותו בעתיד בטיל מקורי שלה בשם Angara . דגם משופר שלהטיל מסוג Zenit-3SLB משמש גם לשיגורים מסחריים מבייקונור החל משנת 2008 וזאת , על ידי חברת Land Launch.

טיל ה Zenit-3SL שוגר 25 פעם, מתוכן 22 בהצלחה מלאה, פעמיים הסתיים השיגור בכשלון ופעם אחת בהצלחה חלקית בינואר 2007 . הכשלון הראשון אירע ב 12 במרץ 2000 בעת שיגור לווין של חברת ICO שנבנה על ידי חברת Hughes ונבע מתקלת לתוכנה שמנעה סגירת שסתום בשלב השני של הטיל .

התקלה השניה ( ראו וידאו ) אירעה ב 30 בינואר 2007 במהלכה התפוצץ הטיל על כן השיגור של הרפסודה הצפה שלSea Launch בעת שיגור הלווין NSS-8. 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners