נא להמתין להופעת התפריט 
טילים לשיגור לוויני תקשורת
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
Soyuz

מאז הוצגה לראשונה בשנת 1966, היתה התצורה של Soyuz לסוס העבודה של תתוכנית החלל הסובייטית והרוסית . בהיותו כלי השיגור היחיד גם לשיגורים מאויישים של ברית המועצות ,ה Soyuz כולל יתרונות גדולים בתחום התקנים , האמינות וחוסן.
בשנת 1999 התירה Soyuz לחברת Starsemלשגר 24 לווינים של חברת Globalstar בסידרה של ששה שיגורים . בעקבות הצלחת השיגור הציגה חברת Starsem את השבל העליון מסוג Fregat הניתן להצתה חוזרת בחלל ובכך פתחה אפשרויות לשיגורים למסלולים בגבהים שונים (LEO, SSO, MEO, GTO, GEO ומילוט ).
טיסת הבכורה של ה Soyuz 2-1a בוצעה ב 8 בנובמבר 2004 מפלסצק שברוסיה ובכך צעדה תעשיית השגיורים הרוסית צעד משמעותי קדימה .גירסה מתקדמת זו של ה Soyuz, שגם שימשה לשגר את לווין MetOp-A 2 19 בנובמבר 2006 כללה ישום של בערת בקרה דיגיטאלית חדשנית המספקת גמישות נוספת למשימות שיגור עתידיות של טילים עם שלב עליון בעל חיפוי מסוג ST של 4.1 מטרים . פיתוח זה משמש גם שלב משמעותי לקראת פיתוח הדור הבא של Soyuz 2-1b המפותח תוך שיתוף פעולה עם תעשדיית החלל האירופית.
בנוסף , , גירסה 2-1a תכלול שלב שלישי בעל עוצמה מוגדלת מה שישפר בהאופן משמעותי את הביצועים הטיל בכללותו.

טיסת הבכורה של ה Soyuz 2-1b בוצעה בהצלחה ב 27 בדצמבר 2006 תוך שיגור לווין המדע והמחקר Corot ממרכז השיגורים בגויאנה הצרפתית.

החלטת סוכנות החלל האירופית ESA לאפשר שיגורים מגויאנה הצרפתית באמצעות טילי Soyuz היא צעד משמעותי בכיוון ברחבת אפשרויות המשימות שניתן לבצע מאתר זה בנוסף לטיל השיגור האירופי Ariane 5 שנועד אף הוא לשגר לווינים כבדים במיוחד.

המגברים : שלב ראשון

ארבעה המגברים מורכבים סביב הליבה המרכזית וצורתם גלילית ההולכת ומתכנסת כשמיכל המחצן בחלק המתכנס ומיכל הנפט בחלק הגלילי. מנועי המגבר מסוג RD-107A מונעים באמצעות חמצן נוזלי ונפט , אותם חומרי דחף המשמשים בכל אחד משלושת השלבים התחתונים של. כל מנוע כולל ארבעה תאי בעירה ונחיריים . בקרת טיסה תלת-צירית מתאפשרת באמצעות סנפירי אויר ( אחד בכל מגבר) ומדחפי vernier ניידים ( שניים לכל מגבר ).
בעקבות המראת הטיל , המגברים בוערים במשך 118 שניות ומושלכים . זמן ההפרדות נקבע על ידי השוואה בין המהירות לערכים שנקבעו מראש . הדחף מועבר באמצעות מפרק כדורי הממוקם בראש המגבר דמוי חרוט הצמוד לליבה המרכזית באמצעות שתי תומכות אחוריות .
הליבה המרכזית : שלב שני

הליבה המרכזית דומה במיבנה לארבעה המגבריםעם צורה של ראש פטיש שנועדה להכיל את המגברים . טבעת הידוק ממוקמת במימשק שבין המגברים לליבה . שלב זה כולל מנוע מסוג RD-108A עם ארבעה תאי בעירה ונחיריים וארבעה מדחפי ורניר vernier. מדחפי ה vernier משמשים לבקרת טיסה תלת-צירית ברגע שהמגברים נפרדו מהטיל . זמן הבעירה הנקוב ( הנומינלי) של שלב הליבה נמשך 286 שניות . הצתת שלב הליבה המרכזי והמגברים מתרחש בשלב ביניים של השיגור על כן השיגור , עשרים שניות לפני ההמראה על מנת לנטר את נתוני התקינות של המנוע לפני שהמנועים מושנקים והטיל עוזב את כן השיגור.

השלב השלישי

שלב זב מחושב לליבה המרכזית באמצעות מבנה שבכה ( רשת) .הצתת המנוע המרכזי של השלב השלישי מתרחשת בערך שתי שניות לפני הכיסוי של הלביה המרכזית . הדחף של מנוע השבל השלישי מנתק ישירות את השלב מהליבה המרכזית . בין המחמצן למיכלי הדלק יש תא ביניים בו ממוקמות מערכות בקרת הטיסה . שלב זה משתמש במנוע מסוג RD-0110 eעם ארבעה תאי בעירה ונחיריים . ארבעה נחירי vernier nמספקים בקרת טיסה תלת-צירית . מנוע השלב השלישי בוער במשך זמן נקוב של 240 שניות. אחרי ניתוק המנוע והיפרדות השלב השלישי ,השלב השלישי מבצע תמרוני התחמקות באמצעות פתיחה של שסתום משחרר גזים במיכל החמצן הנוזלי .
שלב FREGAT - השלב הרביעי

שלב זה אושר לשימשו סדיר בשנת 2000.השלב העליון מסוג Fregat הוא שלב עליון אוטונומי וגמיש שנועד לפעול ככלי טיס מסלול . הוא מרחיב את היכולות של שלשות השבלים הראשונים של טיל ה Soyuz על מנת לספק גישה למסלולים בגבהים שונים (LEO, SSO, MEO, GTO, GEO ומילוט ). על מנת לספק ל Fregat אמינות התחלתית גבוהה , שולבו בשלב העליון מספר תת-מערכות ורכיבים שנוסו בהצלחה בכלי טיס וטילים אחרים . השלב העליון מורכב מששה מיכלים כדוריים ( ארבעה לחומרי דחף ושניים לבקרת טיסה )
המסודרים במעגל , עם תומכות העוברות בין המיכלים
על מנת לספק תמיכה מיבנית . שלב זה עצמאי משלושת השלבים הראשונים
ויש לו מערכת נחיה , ניווט, בקרה, מעקב וטלמטריה עצמאיות משלו . שלב זה מכיל חומרי דחף ניתנים לאיחסון (UDMH/NTO) ואפשר להפעיל אותו מחדש עד עשרים פעם במהלך טיסה , מה שמאפשר להשתמש בו למשימות מורכבות במיוחד בחלל . הוא יכול לספק ללקוח מערכת יצבו תלת-צירית או מיוצבת סיחרור.

תרשים כללי

פרוייקט Soyuz-ST ב גויאנה הצרפתית

השיגור הראשון של לוויני תקשורת באמצעות טיל מדגם Soyuz-ST ממרכז החלל בקורו שבגויאנה הצרפתית מתוכן להתקיים באמצע שנת 2009 . טיל ה Soyuz-ST נמצא בשלבי פיתוח במרכז החלל Samara.

Center TsSKB-Progress והוא מתבסס על שידרוג טיל ה Soyuz-2. במסגרת פרוייקט Soyuz-Kourou project, הצד הרוסי מבצע שורה של עבודות שנועדו להתאים את ה Soyuz-2 לתנאים של מרכז השיגורים בגויאנה הצרפתית .

ראשית , על פי בקשת הצד הצרפתי בפרוייקט יותקן ציוד בטיחות על גבי ה Soyuz-ST שיאפשר לכבות את המנועים של הטיל בעת מעופו על ידי פקודה מהקרקע במקרה שהטיל יסטה ממסלולו המתוכנן בעת השיגור. בנוסף, הטיל יישא משיבי רדאר שיאפשרו לשירות הבטיחות לפקח אחרי עמדת הטיל במהלך מעופו באמצעות מתקני הרדאר.

המאמצים להתאמת הטיל כוללים גם מציאת פתרון הבעיה של שקיעת המגברים ( בוסטרים) המחוברים באופן חיצוני לגוף הטיל סביב הטיל . על כל אחד ממיכלי הדלק של כל אחד מהמגברים הללו יותקן שסתום נוסף שייפתח מיד לאחר שהמגבר הכבוי נפרד מהטיל . המיכלים חתמלאו במים וישקעו.

ה Soyuz-ST יותאם במיוחד לתנאי האקלים הטרופי השורר בגויאנה הצרפתית יאפשר לעמוד בתנאיהמיוחדים של האזור שכוללים לחות גבוהה, עונות גשמים ממושכות וחרקים תוקפנים, העלולים להפריע לפעילות הרגילה במהלך שיגור הטיל. מחקרים וניסויים שנערכו על ידי מומחים של TsSKB-Progress הראו, שה Soyuz יעמוד בפני כל התנאים הללו ובכל מקרה הוא מסוגל לעמוד בתנאי טמפרטורה קיצוניים שבין 40 מעלות צלזיוס מתחת לאפס ועד 50 מעלות צלזיוס .
אילוסטרציה של מתקן השיגור של Soyuz-ST שנמצא כעת בשלבי בניה

הספינה הראשונה עם ציוד לבניית כן השיגור של מרכז השיגורים החדש שהולך ונבנה עבור טילי Soyuz-ST עגנה בגויאנה הצרפתית בסוף יולי 2008 ושני הטילים הראשונים צפויים להגיע לשם במהלך ינואר 2009 באמצעות ספינות מיוחדות.

יש לציין, שהמיקום המשווני של מרכז השיגורים בקורו צפוי לשפר באופן משמעותי את ביצועי השיגור של טילי Soyuz-ST למסלולים גיאוסטציונריים בהשוואה לביצועיהם מאתרי שיגור ברוסיה , שם אתרי השיגור רחוקים מקו המשווה, דבר הפוגם ביעילותם באופן ניכר.

תוכניות העבודה מדברות על שלושים שיגורים באמצעות טילי Soyuz-ST בעשורה ראשון לפעילות בקורו וההכנסות יאפשרו לתעשיית החלל הרוסית להתקדם בפיתוחים של מוצרים חדשים . עד אמצע שנת 2008 כב התקבלו ארבע הזמנות לשיגורים באמצעות טיל ה Soyuz המשופר מגויאנה הצרפתית .
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners