נא להמתין להופעת התפריט 
טילים לשיגור לוויני תקשורת
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

Proton

המתכנן הראשי היה ולדימיר חלומיי, שתיכנן את הטיל מתוך כוונה ליצור טיל רב עצמה למטרות צבאיות וכטיל בליסטי בין-יבשתי. התוכנית המקורית שונתה והטיל פותח בסופו של דבר אך ורק לצורכי שיגור מטענים לחלל. השם המקורי של הטיל היה UR-500, אבל בשלב מאוחר יותר אומץ השם פורטון Proton,שם שגם ניתן לשלושת המטענים הראשונים ששוגרו באמצעות הטילים הראשונים בסידרה.
טילי Proton שמשו לשיגור כלי טיס רוסיים אל הירח, המאדים , ולעבר השביט על שם היילי Halleys .
באמצעות טילי Proton שוגרה תחנת החלל הרוסית סאליוט ,חלקי הליבה של תחנת החלל מיר והרכיבים Zarya ו Zvezdaעבור תחנת החלל הבינלאומית הנוכחית
השיגור הראשון של לוין תקשורת מסחרי באמצעות טיל Proton התקיים ב 9 באפריל 1996 עת שוגר לווין התקשורת האירופי ASTRA 1F.

בתמונה למעלה השלב העליון מסוג Breeze-M בתהליך יצור במפעלי כרוניצ'ב


נתונים טכניים

גובה : 56.2 מטרים
משקל הרמה ברוטו : 691,272 ק"ג
חומר דחף : UDMH -Unsymmetrical Dimethylhydrazine ודיניטרוגן טטרוקסיד N2O4 (טטרוקסיד באיזון עם עמות קטנה של ניטרוגן דיאוקסיד )
שיגור בכורה : 16 ביולי 1965 עם חללית Proton-1
חיפויי מטען (fairing): כיום קיימים סוגי חיפוי שונים שאושרו לשימוש בעת שיגור עם טילי פרוטון , כולל דגמים יחודיים שתוכננו ונבנו במיוחד על פי דרישות של לקוחות מהמערב.
שלב עליון מסוג Breeze-M
שלב זה מונע באמצעות מנוע מרכזי מאוזן המוזן המשאבה המסוגל לפתח כוח דחף של 19.6kN. ה Breeze-M מורכב מליבה ראשית ומיכל דלק נוסף נתיק. המסה האינרטית של שלב זה בעת שיגור היא כ 2,370 ק"ג . כמות חומר הדחף שנושט הטיל תלויה במשימה הספציפית ומשתנה על מנת למקסם את ביצועי הטיל.השלב מבוקר באמצעות מערכת נחיה משולשת המופעלת במעגל סגור.

מגבר פרוטון
קוטר המגבר הוא 4.1 מטרים בשלב השני והשלישי ואילו בשלב הראשון קוטרו 7.4 מטרים. הגבוה הכולל של שלושת השלבים של המגבר הוא 42.3 מטרים.

השלב השלישי
שלב מונע באמצעות מנוע RD-0213 ומסוגל לפתח כוח דחף של 283kN וכן מנוע vernier ארבע-נחירי המסוגל לפתח כוח דחף של 31kN.

השלב השני
בעל עיצוב צילנדרי שיגרתי ומונע על ידי שלושה מנוע RD-0210 בתוספת מנוע בודד מדגם RD-0211 ומפתח דחך ריק ( ואקום) של 2.3kN .

השלב הראשון
מורכב ממיכל מרכזי הכולל את המחמצן המוקף בשישה מיכלים דלק חיצוניים. כל מיכל דלק נושא גם מנוע מדגם RD-0275 המספק את הכוח עבור שלב זה.כוח הדחף המירבי של שלב זה בגובה פני הים עומד על כ 9.5 MN.

יצרן :
כל טילי סידרת פרוטון מיוצרים במרכז המחקר והיצור על שם חרוניצ'ב שליד מוסקבה.
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners