נא להמתין להופעת התפריט 
טילים לשיגור לוויני תקשורת
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

Long March - Chang Zheng

משפחת טילי Long March ( המצעד הגדול ) כוללת טילי שיגור ניתנים להגדלה המופעלים על ידי הרפובליר העממית הסינית. הטילים מכונים בקיצור LM באנגלית ו CZ בסינית.
מוצאם של טילי Long March בטילי Dongfeng שפותחו במקור על ידי סין בשנות השישים של המאה בעברה.

הטילים מיוצרים על ידי חברת Great Wall Industry Corporation.
באמצע שנות התשעים של המאה הקודמת אסרה ארצות הברית על הנפקת רשיונות יצוא ללווינים המבוססים על טכנולוגיה וחלקים מתוצרת אמריקאית שנועדו לשיגור באמצעות טילים מטריטוריה סינית.
לפני שנות התשעים שוגרו באמצעות טילי Long March אך ורק לווינים סיניים. בשנות התשעים נכנסה סין לשוק השיגורים הבינלאומיים אבל למרבה חוסר המזל, ההיסטוריה הקצרה של שיגורים כאלה ידעה בעיקר כשלונות שהמפורסמיםש בהם הם שיגור שבוצע בשנת 1995 באמצעות טיל Long March במהלכו נהרגו מספר אנשים כשהטיל סטה ממסלולו בעת השיגור ואסון נוסף שהתרחש בשנת 1996 בעת שיגור לווין התקשורת Intelsat 708 בו שוב סטה הטיל ממסלולו ונפל על כפר סיני והרג רבים מתושביו . בעקבות שני אסונות אלה בוצעו חקירות רבות ושיפורים בטילי Long March ומאז ועד היום הם לא כשלו בשיגורים הבאים.
סין שיגרה את האסטרונאוט הראשון לחלל בשנת 2003 ושני שיגורים נוספים בשנת 2005 בחללית Shenzou 6. בשנת 2008 שיגרה סין לווין למסלול סובב ירח ואף שיגרה חללית ראשונה לחלל ורשמה הישג נוסף באותו שיגור כשאחד האסטרונאוטים יצא לרחף בחלל.

משפחת טילי Long March כוללת שלושה דורות:
הטיל מהדור הראשון פותח על בסיס טיל ה DF-3 שמעולם לא פותח כשלעצמו עד הסוף.הוא היה באורך של 29.5 מטרים וכלל שלושה שלבים . שני השלבים הראשונים פעלו באמצעות דלק נוזלי ושילו השלישי באמצעות דלק מוצק . טיל זה שיגור את שני הלווינים הסינים הראשונים בין השנים 1970 ו 1971.
טילי הדור השני היו FB-1, CZ-2A, CZ-2B ו CZ-2C. בעיקר ידועים פרטים על טיל מדגם CZ-2C ששמש לשיגור לווינים למסלול נמוך ( LEO ) ושקל 2,800ק"ג. מקור טיל זה בטיל הבליסטי הבין-יבשתי DF­5 ששמש את הבסיס לטילי שיגור מתקדמים יותר בהמשך .טיל זה שיגר בשנת 1992 את הלווין השבדי Freja .שנה מאוחר יותר חתמ Chinese Great Wall Industrial Corporation וחברת Motorola האמריקאית על הסכם לשיגור לווינים רבים של מערך לוויני התקשורת Iridium באמצעות טילי CZ-2C/SD ( גירסה שונה מעט של ה 2Cעם מיכל בעיתוב מיוחד לאיחסון הלווינים ושלב שני שכלל מיכלי דלק ומנועים משופרים ). השיגורים הראשונים של לוויני Iridium התבצעו בשנים 1987­8.

הדור השלישי של טילי ה CZ-3 כלל שלושה שלבים, שתוכננו במיוחד על מנת להציב לווינים במסלול מעבר גיאוסינכרוני (GTO) ופותחו על בסיס הטכנולוגיה של טילי CZ-2C . טילים אלה כללו שלב שלישי משופר שכלל חמצן נוזלי ומימן נוזלי ומנוע קריוגני . המשקל המירבי שניתן היה לשגר באמצעות טיל זה למסלול GTO עמד על 1,500 ק"ג.

בעקבות ה CZ-3 פותח דגם CZ-3A. בדומה ל CZ-3, ה CZ­3A כלל שלב שלישי בעל עוצמה מוגברת, מה שאפשר שיגור של מטענים במשקל מירבי של עד 2,700 ק"ג . הטיל כלל גם יכולת בקרת גובה משופרת והחל משנת 1998 סין הציעה לחברות בינלאומיות לשגר באמצעותו לוויני תקשורת . בשלב מאורח יותר הפך טיל ה CZ­3B לכלי השיגור החזק ביותר בתקופתו בעולם עם יכולת שיגור מטענים במשקל כולל של עד 5,000 ק"ג בהתבסס על ה CZ-3A אבל תוך החלפת מיכלי הדלק במטענים בעלי קבולת מוגדלת , חיפוי מוגדל וארבעה מגברים שחוברו לשלב הליבה באמצעות ריתמות ( strap-on) חיצוניות.

בהמשך פותחו טילים מדגם CZ-3C שהיו שילוב של הליבה של ה CZ-3B עם שני מגברים מה CZ-2E ולבסוף פותח טיל מדגם CZ-4 . טיל תלת-שלבי זה כולל מיכלים לאיחסון חומר דחף והוא מיועד לשיגור לווינים למסלול קוטבי או למסלול מסונכרן שמש.

החל בשנת 2003 החלו הסינים לעבוד על פתוח טיל חדש שנועד לשגר אדם אל הירח. זאת, מכיוון ש הטילים שהיו בידי סין עד אז היו חלשים מדי על מנת לאפשר שיגור כזה.

אתרי שיגור
בסין יש ארבעה אתרי שיגור : Jiuquan, Xichang, Taiyuan ו Wenchang.
מרבית השיגורים המסחריים באמצעות טילי Long March בוצעו עד כה מאתר Xichang הממוקם ב Xichang שבמחוז סיצ'ואן. אתר Wenchangשנמצא במחוז האינאן נמצא כעת בשלבי פיתוח ויהפוך בעתיד לאתר השיגורים המסחריים העיקרי של סין . גם מאתרים האחרים בוצעו שיגורים במצעות טילי Long March .

26 בינואר 1995 : סטה טיל Long March 2E ממסלול כשתי שניות אחרי השיגור שבוצע מאתר Xichang והתפוצץ. ראו וידאו שצולם על ידי במצלמת חובבים בעת השיגור ועם עלות השחר באזור בן נפל הטיל והתפוצץ.

Get the Flash Player to see this player.

ב 15 בפברואר 1996 אירעה תאונה דומה במהלך שיגור הלווין האמריקאי Intelsat 708 בנעשה באמצעות טיל Long March 3B וגם למספר בלתי ידוע של הרוגים .בעת השיגור הטיל סטה ממסלולו בצורה קיצונית מיד אחרי עזיבתו את כן השיגור ונחת בכפר סמוך course . בעקבות התאונה כלאה המשטרה המוקמית את התקשורת הזרה שהגיעה לסקר אתה אירוע ולדברי מקורות שונים הדבר הנעשה על מנת לנקות את השטח והצלצם את הכיסוי העיתונאי מאיזור האסון . סוכנות הידיעות הסינית דיווחה על 57 הרוגים אבל הנזק הרב שנגרם מנפילת הטיל , כפי שניתן להתרשם גם מהוידאו שצולם עם בוקר, . מרמז על נזק רב ויש דיווחים שמספר ההרוגים נע בין 200 ל 500 . בסופו של דבר התברר גם, שהתקלה בטיל נבעה מהלחמות לקויות שגרמו לכשלון ולאסון.

מאז אותו אסון בוצעו שיפורים רבים בטילי ה Long March ואמינות השיגורים הגיעה ל 100%.
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners