נא להמתין להופעת התפריט 
טילים לשיגור לוויני תקשורת
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ATLAS V

Atlas V היא קבוצה מורחבת של משגרי לווינים מסדרת Atlas . ה Atlas V תופעלו בעבר על ידי חברת Lockheed Martin וכיום הם באחריות חברת United Launch Alliance שהיא שותפות עסקית בין Lockheed Martin ו Boeing . כל משגר מסדרת Atlas V rמבוסס על מנוע RD-180 מתוצרת רוסית המשתמש בדלק וחמצן נוזלי להנעת מנוע השלב הראשון ומנוע אמריקאי מדגם t RL10 המבוסס על מימן נוזלי וחמצן נוזלי שנועדו להניע את שלב העליון מדגם Centaur . מנועי ה RD-180 מסופקים על ידי RD AMROSS ואילו מנועי RL10 הם מתוצרת Pratt & Whitney Rocketdyne. חלק מהתצורות גם משתמשות ברקטות מגבר המחוברות לגוף המשגר באמצעות רתמות חיצוניות ( strap-on) מתוצרת חברת Aerojet. חיפויי המטען שעשוי להיות בקוטר של 4 עד 5 מטרים אורכו כ 3 מטרים מיוצרים על ידי חברת Contraves.המכלול מורכב בדקאטור, אלבמה, הארלינגן, טקסס, סן דייגו , קליפורניה והמרכז העסקי של חברת ULA ממוקם בדנבר שבמדינת קולורדו.

ה Atlas V הוא התוספת החדישה ביותר למשפחת משגרי Atlas והוא גם צאצא ישיר של משגרי Atlas II ובמיוחד משגרי Atlas III . מרבית ההנעה, האוויוניקה והמרכיבים המבניים האחרים זהים נגזרות של כאלה ששמשו משגרים מהדורות הקודמים במשפחה.

ה Atlas V פותחו על ידי חברת Lockheed Martin Commercial Launch Services במסגרת חץוכנית של חיל האויר שכונתה EELV - Evolved Expendable Launch Vehicle . משמעות המינוח expendable launch vehicle היא, שמשגר משמש לשיגור אחד בלבד . השיגורים מבוצעים מתשלובת שיגורי לחלל מספר 41 בבסיס חיל האויר קייפ קנבראל ומתשלובת 3-E בבסיס חיל האורי ונדנברג שבקליפורניה . חברת Lockheed Martin Commercial Launch Services ממשיכה לשוקו את משגרי Atlas V ללקוחות מסחריים ברחבי העולם.

ה Atlas V הראשון שוגר ב 21 באוגוסט 2002. עד כה בוצעו 12 שיגורים מוצלחם באמצעות משגרי Atlas V ושיגור כושל אחד בלבד בשנת 2007. 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners