נא להמתין להופעת התפריט

 
חברות לשיגור לווינים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
בחזרה לרשימת החברות

Xichang Satellite Launch Centre

כל השיגורים המסחריים המבוצעים מסין הם בזכיון בלעדי בידי חברת CGWIC -China Great Wall Industry Corporation.
מרכז השיגורים שיצ'אנג ( מכונה בראשי תיבות XSLC ) נמצא במחוז סיצ'ואן שבדרום מערב סין , והוא המרכז העיקרי של סין לשיגור לווינים למסלול גיאוסינכרוני סביב כדור הארץ . זהו גם האתר המסחרי ביותר בתחום זה בסין וממנו מבוצעים של הישגורים של לווינים מסחריים עבור מדינות זרות . האקלים באזור הוא סוב-טרופי הטמפרטורה הממוצעת היא 16 מעלות צלזיוס והרוחות בא זור קלות בדרך כלל .
מפקדת האתר ממוקמת בעיק שיצ'אנג , במרחק של כ 65 ק"מ מאתר השיגורים עצמו . נמל התעופה של העיר נמצא באזור הצפוני שלה והמסלות העיקרי שלו הוא באורך 3,600 מטרים מה שמאפשר להנחית במקום מטוסים גדולים כמו Boeing 747. מסילת ברזל וכביש מהיר מיוחדים נסללו על מנת להוביל את המטענים מנמל התעופה אל אתר השיגורים עצמו ומסילת הברזל Chengdu-Kunming והכביש המהיר Sichuan-Yunnan חוצים את האתר.
XSLC מורכב ממפקדה , מרכז טכני , מרכז שיגור , מרכז תקשורת , מרכז משימה לפיקוד ובקרה , שלוש תחנות מעקב ומתקני אספקה . מבלינה מנהלית האתר נמצא תחת האחריות של CLTC - China Satellite Launch and Tracking Control General שכפוף ל PLA General Armament Department (GAD).

המתקנים במרכז הטכני של האתר כוללים שתי יחידות:

Launch Vehicle Processing Building - BL המשמש למעבר , בדיקה , בחינה , ואישור כלי השיגור ושל ציוד הקרקע הנלווה אליו . הוא כולל את מבנה המעבר - BL1 ואת מבנה המיבדק - BL2 . שלוחת מסילת ברזל עוברת דרך BL1 על מנת להביא את החלקים הנדרשים להרכבת כלי השיגור . למבנה BL2 הקיבולת המאפשרת הרכבה של טיל אחד ומיון חלקים לטיל נוסף .Spacecraft Processing Buildings - BS - כולל מבנה מבדק ותדלוק , מבנה לבדיקת מנועי טילים ומבנה לעיבוד , מבנה לבדיקות בקרני רנטגן , ויחידות לאחסון הדלק
במרכז השיגור, הממוקם במרחק של כ 2.2 ק"מ מהמרכז הטכני , ממוקמים שני כני שיגור ויחידות עזר נוספות . כן שיגור מספר 1 כולל כן שיגור עצמאי ומגדל מרכזי ( umblilical tower ) והוא היחיד המשמש כגיבוי כשהמרכז הראשי ( מספר 2) אינו ניתן לשימוש .
כשהמרכז הראשי ( מספר 2) כולל מגדל שירות נייד בגובה 90.60 מטרים אליו צמודים שני עגורנים גדולים בעלי כושר העמסה של 20 טון כל אחד , עם פלטפורמה ניידת, שתי מעליות ( אחת לנוסעים והאחרת למטען של עד 2 טון) וכן אפסקת אנרגיה ומערכת הפצה , צינורות תדלוק ומעכת כיבוי אש . המגדל המרכזי , המכונה umblilical tower משמש לתדלוק הטילים הניצבים על המתקן וכן לצרכי בדיקות אחרונות של הטיל לפני שיגורו. בנוסף כולל אתר מספר 2 את מרכז בקרת השיגור , בו מבוצעות כל פעולות הבקרה הנדרשות לפני , במהלך ואחרי השיגור עצמו.
לאתר היסטוריה ארוכה של שיגורים מאז נפתח לפעילות מבצעית ב 29/01/1984 ( למרות שדווקא השיגור הראשון נכשל...).אתרי שיגור נוספים בסין הם Taiyuan ו Jiuquan ( זה האחרון , ממנו גם שוגר גם הסיני הראשון לחלל בשנת 1999 , מכונה במערב גם בשמות אחרים כמו Shuang Cheng Zi או Shuang Cheng Tzu ) . 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners