נא להמתין להופעת התפריט



 
חברות לשיגור לווינים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
בחזרה לרשימת החברות

STARSEM

Starsem היא חברה לשיגור לווינים הממוקמת ברוסיה . החברה הוקמה בשנת 1996 לעסוק בשיגור לווינים ומטענים אחרים לחלל באמצעות טילים ממשפחת Soyuz . ב Starsem שותפות סוכנות החלל של הפדרציה הרוסית ( 25%) , TsSKB-Progress - Samara Space Center ( 25%) , EADS SPACE Transportation ( 25%) ו Arianespace (15%).

החברה מציעה את טילי ה Soyuz למטרות שיגור שונות ומגוונות הכוללות לוויני תקשורת, שיגורים לצרכי מחקר מדעי, מערכות ניטור קרקע שונות ומערכות לצרכי חיזוי ומעקב אחרי שינויי אקלים וחיזוי מזג אויר.

החברה מסוגלת להעניק ללקוחותיה שירות כולל , החל מיצור כלי שיגור , הכנתו לשיגור במרכזה שיגורים בבייקונור שבקזחסטאן והצבתו בעמדה המבוקשת בחלל .

על משפחת טילי סויוז

משפחת טילי סויוז מספקת שירותי שיגור יעילים מאז נולדה תוכנית החלל של ברית המועצות לשעבר. טילי סויוז , ששיגרו הן את הלווין הראשון בהיסטוריה והן את האדם הראשון לחלל ביצעו עד כה למעלה מ 1,700 שיגורים מאז ועד היום , המספר הרב ביותר ל שיגורים שבוצעו אי פעם במשפחה אחת של טילים בעולם .
כיום משמשים בטילים לשיגורים מאוישים ולא-מאוישים כאחד אל תחנת החלל הבינלאומית , לשיגורים שונים עבור ממשלת רוסיה ועבור גופים בינלאומיים מסחריים על באמצעות חברת STARSEM

מקור טילי סויוז הוא בטיל הבליסטי הבין-יבשתי הדו-שלבי בשם R-7A , שהיה הראשון בסדרה מתפתחת של טילים שהחלו עם שיגור הספוטניק בשנת 1957.

מכיוון שהספוטניק התאים אך ורק למסלול נמוך ולמשקל מירבי של טון וחצי בלבד ונוצר צורך לשגר מטענים כבדים יותר למסלולים גבוהים יותר , פותח עבור הטיל שלב שלישי בשם Block- E. תוספת שלב זה הביאה לפתוח טיל חדש לגמרי בשם ווסטוק Vostok , באמצעותו שוגר בשנת 1961 הקוסמונאוט הרוסי הראשון בעולם - יורי גגרין - לחלל וגם בוצעה הנתחיתה של חללית לא מאוישת רוסית ראשונה על הירח.

שיפורים שנעשו בטילים בשנות השישים של המאה שעברה כללו החלפה של השלב השלישי ( של Block- E) בשלב חדש בשם Block- I , שהיה עוצמתי בהרבה . שיפור זה הביא למעשה להולדת טיל הווסחוד Voskhod ולמיגוון של טילים חדשים במשפחת סויוז A. משנוסף שלב רביעי ל Block-I ,נולד למעשה טיל חדש בשם מולניה Molniya, שנוצל אז לשיגור לווינים למסלולים אליפטיים במיוחד.

בשנת 1999 נוסף לשלב העליון של טיל הסויוז שלב עליון חדש בשם Ikar ( שכלל אפשרות להצתה נוספת) . תוספת זו אפשרה לחברה לחברה לשגר בתוך שישה שיגורים בלבד עשרים וארבעה לווינים עבור חברת גלובלסטאר . בעקבות הצלחה זו ,השיקה החברה שלב רביעי עליון חדש וגמיש יותר, בעל יכולת הצתה נוספת מדגם פרגאט Fregat שכלל גם הרבה יותר חומר דף לעומת ה Ikar . שינוי זה פתח לחברה מגוון רחב של אפשרויות לשיגור מגוון מוגדל של מטענים לסוגים מגוונים של מסלולים.

מרכז החלל סמארה ממשיך ליצר את טילי הסויוז . במרכז מצויים מתקני יצור המאפשרים להרכיב עד ארבעה טילים מדי חודש ובתחילת שנות השמונים יוצרו במרכז שישים טילים בשנה . לאור הביקוש לטילים מצד תוכנית החלל הבינלאומית, ממשלת רוסיה והשלוחה המסחרית של חברת Starsem, משוגרים מדי שנה בין עשרה לחמישה עשר טיליםמדגם סויוז עם אפשרות להגדיל את קצב השיגור עוד יותר במידה ויתעורר הצורך בכך.

ב 28.12.03 שוגר לווין התקשורת הישראלי AMOS-2 מאתר בייקונור שבקזחסטאן באמצעות טיל סויוז . השלב העליון של הטיל היה מדגם Fregat. זה היה השיגור המסחרי הראשון של לווין תקשורת אזרחי של החברה, אשר שיגרה מאז לווינים שונים בעיקר עבור מערכת Globalstar.

טיסת הבכורה של טיל הסויוז 2-1a בוצעה ב 8 בנובמבר 2004 ממרכז השיגורים בפלסצק שברוסיה וסימלה צעד משמעותי המערכת בקרה דיגיטלית המאפשרת הגמשה נוספת של מטרות השיגור ותאפשר בקרה נוספת של טיל השיגור הכולל חיפוי מוגדל בגירסאות האחרונות שלו.
בנית השלב הראשון
בנית השלב השני
בנית השלב השליש
השלב העליון מדגם פרגאט הוא אוטונומי,גמיש ויכול לתפקד ככלי חלל עצמאי בפני עצמו

בדצמבר 2006 בוצע שיגור נסיוני ראשון של טיל משופר מדגם Soyuz 2-1b

בחודש מאי 2007 אמורה החברה לשגר ארבעה לווינים נוספים של Globalstar . לפניכם תמונות מתהליך ההרכבה של אשכול הלווינים המיועד לשיגור זה.



אתר החברה

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners