נא להמתין להופעת התפריט 
חברות לשיגור לווינים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
בחזרה לרשימת החברות

SpaceX - Space Exploration Technologies Corporation

חברת SpaceX נוסדה על ידי Elon Musk , שהיה בין מקימי חברת PayPal. פיקוד החלל של חיל האויר האמריקאי העניק רשיון זמני לחברת SpaceX המתיר לה לבצע שיגורי לווינים מקייפ קנבראל שבפלורידה. בנוסף לאתר זה יש לחברה אתר שיגורים משלה הממוקם באי אומלק ( בתמונה למטה) שבאטול קוואג'ליין שבאוקינוס השקט.

SpaceX מפתחת מספר דגמים של טילי שיגור בסדרה המכונה Falcon וכיום יש בסדרה זו שני טילים - Falcon1 ו Falcon9.

מומחים מעריכים, שהמעבר של החברה לאתר קייפ קנבראל יסייע לה בתחרות מול חברת Orbital Sciences Corporation המייצרת אף היא משגרי לווינים בטכנולוגיות פרי פיתוחה, ביניהם טיל השיגור מדגם Minotaur . עלות ה Minotaur נאמדת ב 10- 12 מליון דולרים ואילו ה Falcon 1 של SpaceX ( שיכול לשגר מטען למסלול הקפה נמוך במשקל מירבי של 600 ק"ג ) עולה רק 7 מליון דולרים . משגר ה Falcon 9 הוא רקטה דו-שלבית המונעת בחמצן נוזלי ובדלק טילים מסוג RP-1 והוא דומה במרבית מרכיביו לטיל אחר של החברה מדגם Falcon 1. . ל SpaceX יש כבר מספר הזמנות לשיגורים באמצעות ה Falcon 9 .
על פי תנאי החוזה, לחברה לא תהיה בלעדיות בשימוש באתר וממשלת ארה"ב תוכל להתיר לחברות וגופים אחרים להשתמש בו במקביל לצורך שיגורים אחרים.
טיל Falcon 1 על כן השיגור לפני ניסוי שיגור בספטמבר 2008

חברת הלווינים הבריטית Avanti Communications חתמה על חוזה עם חברת SpaceX לשיגור הלווין הראשון שלה HYLAS-1 . השיגור מתוכנן להתבצע במהלך 2010.

28 בספטמבר 2008 - שיגור מוצלח מלא לטיל Falcon 1
חברת SpaceX הודיעה שהשיגור הרביעי של טיל ה Falcon 1 פרי פיתוחה בוצע בהצלחה והמטען נכנס למסלול המתוכנן סביב כדור הארץ .בכך הופך Falcon 1 טיל הראשון בהיסטוריה פרי פיתוח פרטי עצמאי המונע בדלק נוזלי לסוב את כדור הארץ. Falcon 1, שתוכנן כולו על ידי חברת SpaceX שוגר מאתר הניסויים על שם רייגן באי אומלק באטול הצבא האמריקאי קוואג'אליין ( USAKA ) שבלב האוקינוס השקט , כ 2,500 ק"מ מאיי הוואי. ה Falcon 1 כנס למסלול סגלגל ( אליפטי) של 500 ק"מ על 700 ק"מ עם הטייה של 9.2 מעלות, בדיוק על פי התכנון המוקדם . ה Falcon 1 נשא עימו מטען דמה נסיוני במשקל 165 ק"מ שתוכנן ונבנה על ידי SpaceX, במיוחד למשימה זו. המטע מורכב מתא אלומיניום בצמורת מתומן בגובה של מטר וחצי והוא מחובר לשלב השני של הטיל בעת שהוא חג סביב כדור הארץ. זה היה נסיון השיגור הרביעי של טיל ה Falcon 1 והשיגור השני של מנוע הקרור הרגנרטיבי מדגם Merlin 1C, אף הוא פרי פיתוח של SpaceX.
תמונות משיגור לווין אינדונזי Razaksa שבוצע ב 13 ביולי על ידי חברת SpaceX באמצעות טיל Falcon1 מאטול Kwajalein ©SpaceXאתר החברה

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners