נא להמתין להופעת התפריט 
חברות לשיגור לווינים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
בחזרה לרשימת החברות

Sea Launch

חברת Sea Launch הקומה בשנת 1995 על מנת לענות על הגידול המשמעותי שחל בתחום שיגור לווינים מסחריים ולהציע שירותים כאלה במחירים יותר הגיוניים תוך מתן שירות אמין ככל הניתן . בתוך תקופה של חמש שנים מיום הקמת החברה הצליחו מייסדי Sea Launch לבנות תשתית ומערכת לשיגור לווינים . החברה פרטית והיא היחידה בעולם המשגרת כיום לווינים באופן מסחרי מלב ים.

היסטוריה

בקיץ 1993 החלו הדיונים הראשונים לגבי היתכנות של שיגורים מלב ים. באביב 1994 החלו הדיונים המעשיים לגבי הקמת מערכת Sea Launch ושנה אחר כך , באביב 1995 הוקמה החברה. בסתיו של 1995 נחתם חוזה השיגור הראשון עם חברת הלווינים האמריקאית Hughes והוחל בבנית ספינת השיגור. ביולי 1996 התחייבה גם חברת Hughes לשלושה שיגורים עתידיים נוספים ואילו חברת Space Systems/Loral הזמינה באותה תקופה חמישה שיגורים. בחודש אוגוסט 1996 נחנך נמל הבית של החברה בלונג ביץ' , קליפורניה ובחודש דצמבר אותה שנה הושלמה והושקה הספינה הראשונה לפיקוד על שיגור הלווינים שנבנתה במספנה בסקוטלנד ובספטמבר 1997 היא הושקה בשם Sea Launch Commander .במקביל נבנתה גם פלטפורמת השיגור הימית הראשונה של החברה המכונה Odyssey . בשנת 1998 נשלחו שתיהן לרוסיה, שם בוצעו בהן שיפורים . ב 12 ביוני 1998 עזבה Sea Launch Commander את סן פטרסבורג שברוסיה כשהיא נושאת את שני המשגרים הראשונים של Sea Launch . ימים ספורים לאחר מכן יצאה לארה"ב גם ה Odyssey המשופרת.
החברה נכנסה לשלב הבא והיא היתה מוכנה להתחלת פעילות מעשית .
Odyssey - פלטפורמת השיגורים הצפה של החברה.
נבנתה על בסיס אסדת קידוח נפט שעברה שיפוץ נרחב


במרץ 1999 בוצע שיגור נסיוני ראשון של טיל בשם DemoSat עם מטען דמה של 4,500 ק"ג.
ב 9 באוקטובר 1999 החלה הפעילות המסחרית השוטפת של החברה עם השיגור המוצלח לווין התקשורת האמריקאי DirecTV 1-R
מאז ועד ינואר 2007 שיגרה החברה סידרה מכובדת של מטענים לחלל. ב 31 בינואר , בעת שיגור לווין התקשורת NSS-9 אירעה תקלה בטיל המשגר מדגם זניט בעקבותיה התפוצץ הטיל והלווין המותקן עליו במרחק מטרים ספורים מעל אסדת השיגור וגרם לה נזקים כבדים. האסדה הצליחה לשוב לנמל הבית בכוחות עצמה שם הוכנסה לסדרת חקירות, בדיקות ובסופו של דבר סדר ארוכה של תיקונים שנמשכו כשנה תמימה.
רק בשלהי 2008 חזרה החברה לפעילות שוטפת.

ספינת השליטה Commander

החברה משתמשת בטיל שיגור יחודי מדגם זניט שנבנה במיוחד עבור שיגורים מהפלטפורמה הימית שלה. הטיל מיוצר ברוסיה , ככשני השלבים הראשונים מיוצרים על ידי שתי חברות ( Yuzhnoye ו Yuzhmash ) ואילו השלב השלישי, המכונה Block DM, מיוצר על ידי חברת Energia ( רוסיה) . את המעטפת והמיכללים מיצרת עבור SeaLauch חברת בואינג האמריקאית . הקוטר המירבי של הטיל מגיע ל 4.6 מטרים ואורכו המירבי הוא 66 מטרים. כל שלבי הטיל מונעים באמצעות דלק וחמצן נוזלי. כושר הנשיאה המירבי של הטיל עומד כיום על 6,000 ק"ג. קיימות גרסאות משופרות המוצעות לחברות שונות על פי צרכי השיגור הספציפי.
רפסודת השיגור וספינת הפיקוח והבקרה בנמל הבית של החברה ( מקור: FCC)אתר החברה

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners