נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ימים ראשונים של שידורי טלוויזיה בצבעים בארצות הברית
ימים ראשונים בצבעים של RCA


מאז החלה מכירת מקלט הטלוויזיה הציבעוני האלקטרוני הראשון של RCA שנת 1954 נימכרו בארה"ב לבדה למעלה מ 500 מיליון מקלטים .בבית אמריקאי ממוצע יש כיום ארבעה מקלטי טלוויזיה ציבעוניים .

מקלט הטלוויזיה הציבעוני הראשון של RCA , דגם CT-100 (שכונה גם The Merrill) , נימכר בשנת 1954 תמורת 1,000 $ ( שווה ערך של 6,000 $ כיום ). במקלט היתה שפופרת מסך מסוג Tri-Color עם אלכסון מסך 15 אינץ'. בסך הכל יוצרו באותה שנה כ 5,000 יחידות בלבד. כיום המיפעל המשוכלל של Thomson RCA) היא כיום חברה בת שלה ) מסוגל לייצר כמות כזו של מקלטים בשני ימי עבודה בלבד. כיום קיימים בעולם רק כ 25 מקלטים פעילים מהדגם הראשון, שניים מהם נימצאים במרכז החברה באינדיאנאפוליס.

דייויד סארנוף, מי שהיה נשיא RCA באותם זמנים התבטא אז בקשר לטלוויזיה ציבעונית באומרו " גם על מנת לשדר תפוח שייראה כמו תפוח זו עבודה לא קלה , תארו לעצמכם איזה מאמץ טכני צריך, על מנת לשדר בחורה יפה , שהצופה יוכל להתרשם נכון מגוון שערה , צבע עיניה ומירקם פניה".

לאחר ששיטת הצבע המכאנית של CBS זכתה לאישור של הפקידות הממשלתית ( FCC ) החליט דייויד סארנוף לפעול במלוא המרץ על מנת לפתח שיטת טלוויזיה אלקטרונית בצבעים, שתהיה תואמת את מקלטי השחור לבן שהיו כבר נפוצים מאוד בארה"ב ( באותה שנה 10-כב מיליון בתי אב כבר היו מלקטי שחור לבן ). RCA החלה בפיתוח שיטה שתהפוך תקן המוכר כיום בעיקר בקיצור NTSC , ראשי תיבות של National Television System Committee. אי היכולת של CBS לפתח שיטה שתאפשר צפיה הבתוכניות הציבעוניות גם באמצעות מקלטי השחור לבן הנפוצים היתה , בסופו של דבר , בעוכריה ושיטתה ניפסלה. ראו גם מאמר נירחב בנושא

ב 24 במרץ 1954 החל יצור מקלט הטלוויזיה ה כל-אלקטרוני הראשון של ACR. במקביל העניקה RCA רישיון יצור למקלטים כאלה ל 70 יצרניות נוספות . כ 100 יום מהיום בו הכריזה NTSC רישמית על שיטת הצבע של RCA כשיטה הניבחרת ,החלו המקלטים הראשונים לצאת מפס היצור שלה. המקלט, מדגם CT-100 , הורכב מ 1,012 חלקים ( כולל 36 שפופרות קליטה ושפופרת
המסך של 15 אינץ' ). החיווט הכולל של המקלט היה באורך 50 מטרים והמקלט שקל כ 80 ק"ג.

אבל למרות שמבחינה טכנולוגית הצליחה RCA להוציא מוצר טוב באותם זמנים ולמרות כל במיפעלים הנוספים להרכבת מלקטים שפעלו במקביל ברחבי ארה"ב, עד שנת 1960 אף אחד לא ממש התעניין מהשידורים בצבעים והמקלטים לא נימכרו למרות הציפיות. הסיבה : היה מחסור כרוני בתוכניות בצבעים לשידור. ( אגב, תופעה כזו חזרה על עצמה כ 50 שנה מאוחר יותר ,עם תחילת השידורים בחדות גבוהה , HDTV : גם כאן מחסור בתוכניות ומיעוט ערוצים הרחיק במשך
תקופה ארוכה את הצרכנים מרכישת מקלטים כאלה ).

סידרת הטלוויזיה הראשונה שהופקה כולה בצבעים על ידי רשת NBC ניקראה הנישואין ( The Marriage ). זו היתה קומדיית מצבים (סיטקום ) שעלתה לאויר לראשונה ב 8 ביולי 4591.
ההפקה המלאה מברודווי שצולמה בצבעים לטלוויזיה היתה ההצגה פיטר פן, שהוקרנה ב 7 מרץ 1955 וצפו בה כ 65 מיליון צופים. סיבה נוספת להאטה בהתפתחות השידורים בצבעים היתה העובדה, שבחלק גדול מהתחנות המסונפות לרשת NBC ברחבי ארצות הברית היה מותקן ציוד לשידורים בשחור לבן בלבד. ההמרה לצבעים היתה איטית מאוד. בוושינגטון DC החלו השדורים בצבעים ב 22 במאי 8591, כהנשיא אייזנהאוור התכבד בלחיצה על הכפתור שהעביר את השידורים משחור לבן לצבעים...

תחילת השידורים של סידרת Wonderful World of Color של וולט דיסני בחודש ספטמבר 19061 עשתה רושם עצום על ציבור הצופים והקפיצה את המכירות.

רשת CBS , שהפסידה במילחמה על שיטת הצבע, החלה בשידורים בצבעים רק בסתיו של שנת 1965 . רשת NBC הפכה לרשת הראשונה הכל-ציבעונית האמריקאית בשנת 1966 .

היסטוריה בוידאו

RCA ביצעה מספר הדגמות של שיטת הצבע שלה , שמתאימה לקליטה גם במקלטים בשחור לב זמן רב לפני שהרגולטור FCC ביצע אותן בעצמו בין השנים 1950 ו 1953. הקטע שלפניכם הוא מהדגמה שצולמה ב 31 ביולי 1950 . בהדגמות קודמות שנערכו עבור ה FCC, היה צורך להשתמש בפילטר מיוחד עבור שיטת הצבע של RCA . הפילטר הונח בחזית מקלט הטלוויזיה על מנת לקבל את הגוונים הנכונים . ההדגמה בסרט זה כבר מבוצעת לראשונה בלי הפילטר . שימו לב שבמהלך הצילומים מושמע גם לגלוג על שיטת הצבע של המתחרים -הלא היא רשת CBS שפתחה כידוע שיטה שלא התאימה למקלטים בשחור לבן ( ונטשה מאוחר יותר את פיתוח השיטה )

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

מצלמות הצבע הראשונות באולפני NBC בשנות החמישים
ניידות ראשונות לצילומי חוץ בצבע משנות החמישים

חוברת הדרכה למשתמש
מקלט מדגם CT100

מרץ 1954 : RCA מציגה מקלט טלוויזיה צבעוני ראשון שהוא כל אלקטרוני, דגם
CT100 Chipper עם אלכסון מסך: 12 אינץ' . המחיר לצרכן 1,000 דולר. בסך הכל יוצרו מדגם זה כ 5,000 יחידות, מתוכם עובדים עד היום 25 (!) .

תמונה מקו היצור של CT100 Chipper
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners