היסטוריה של השידור והתקשורת הלווינית והקרקעית
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

אתרי שידור היסטוריים : מרכז השדור ב קניגס ווסטרהאוזן- גרמניה
מעמוד קודם
בתקופות שונות ( 1933-1995 )
התקופה הנאצית ומלחמת העולם השניה
עם השתלטות הנאצים בשנת 1933 השתנה לחלוטין יחס המישטר לגבי שדורי רדיו. המשטר הנאצי היה מודע ליכולות התעמולה באמצעות הרדיו ועל כן הביאו להתפתחות מהירה של שדורי הרדיו . מכשירי רדיו עממים רבים שכונו Volksempfanger שווקו בחנויות במחירים סבירים ובמרבית בתי האב בגרמניה היה מקלט רדיו בסיסי שיכול היה לקלוט את התחנות המקומיות.
לאור הצלחת המישחקים האולימפיים שנערכו בגרמניה 1937 הורחב אתר צסן . בבנייני שדור מספרים 5 ו 6 בצסן הותקנו משדרים בגלים קצרים , כל אחד בעוצמה של 040 קילוואט . בתקופה האחרונה של מילחמת העולם השניה נבנה בניין שדור מספר 7 , אשר שימש כמיבנה לגנרטור לשעת חרום. אתר צסן היה פעיל עד לשנת 1945.

מתקן השדור ב Zeesen
אחרי מלחמת העולם השניה נפלו שני המתקנים בידי כוחות הכיבוש הסובייטיים. ( האזור היה בתחום גרמניה המזרחית עד לאיחוד הגרמניות ). הציוד של תחנת צסן נלקח על ידי ברית המועצות בתור חלק מהפיצויים ואילו האנטנות ומבני השדור שנותרו פוצצו. המבנים וחלק מהמשדרים בתחנת קניגסווטרהאוזן נותרו פעילים חלקית. ביוני ובנובמבר 1945 הופעלו מחדש שני משדרים בגלים קצרים ובאוגוסט 1946 הופעל משדר בגלים ארוכים בעוצמה של kW 100 ששידר עבור תחנת הרדיו Deutschlandsender . המשדר המקורי נבנה על ידי החברות Lorenz ו Telefunken והוא שופץ בשנים 1963-1964. משדר זה הוצא סופית מפעולה רק באמצע שנות התשעים.

המשדר בגלים ארוכים בעוצמה של 100 קילוואט
יש לציין גם את ההסטוריה של האתר לאחר מילחמת העולם השניה. המשדר האגדי מספר 21 של גלים בינוניים בעוצמה של kW 100 הותקן במקור ב Berlin-Tegel ,נמל התעופה של מזרח ברלין בשנים 1932- 1933 . בשנת 1948 הוא הועבר לקניגס ווסטרהאוזן והופעל בחודש מרץ 1950 . המשדר כובה סופית ב 1989

האיחוד של שתי הגרמניות הביא לשינויים הכרחיים בבפונקרברג . השדורים הסדירים מהאתר הלכו והתמעטו ובקיץ 1995 הם נפסקו סופית. כיום פועל במקום מוזיאון, המוקדש להנצחה של עריסת השדור של הרדיו הגרמני
בשנים האחרנות מאיימת סכנת סגירה על האתר, בגלל תוכניות פיתוח אזוריות בתחום הנדל"ן . העמותה המקומית המתחזקת את האתר ונעזרת בחובבים רבים מתקשה להלחם בתוכניות המאיימות לחסל לחלוטין אתר היסטורי יחיד במינו באירופה בתחום שידורי הרדיו .

בקרו באתר המוזיאון

 

© כל הזכויות שמורות * תנאי שימוש