נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

שבעים וחמש שנות בית הרדיו בברלין

שרות הרדיו הגרמני הראשון ,שנקרא בשם Funk-Stunde וגם Reichsrundfunkgesellschaft החל לפעול ב 22 בינואר 1922 מ"בית הרדיו" ( Haus des Rundfunks ) לאחר שהחליף את השירות הנסיוני הקודם שפעל האופן זמני מאולפני Voxhaus ( ראו תמונה ) .
בשנת 1933 , עם עלית הנאצים לשלטון עבר השרות , שהיה עד אותה תקופה ציבורי , לשליטת המדינה והחל משנת 1938 Haus des Rundfunks הפך למעשה למפקדה המאוחדת של שירות הרדיו הגרמני . משנת 1940 רוכזו כל פעילויות הרדיו הנאצי בברלין וכל תוכניות הרדיו הופקו ושודרו אך ורק מבית זה , תחת עינו הפקוחה הצמודה של מכונת התעמולה המשוכללת של גבלס .כל שלוחות הרדיו שפעלו עד אז ברחבי גרמניה נסגרו וכל התכנים יצאו רק מבנין זה .

ב 1 במאי 1945, עם נפילת ברלין, היה צוות התחנה אמור להשמיד את כל ציוד השידור ( לפי הוראות שקבל עוד קודם לכן). אבל צוות השידור בנשאר בתחנה סירב לבצע את הפקודות והתחנה נלה למעשה כמעט בשלמותה לידי כוחות הכיבוש הסובייטיים בנכנסו ראשונים לאזור בברלין בו שכנה התחנה . ב 2 במאי 1945, שידר הרדיו את ההודעה הדרמטית על מותו של אדולף בחצות ( ופעם נוספת בשעה אחת בלילה) ומיד אחר כך מכן נשמעה ההודעה "בזאת מסתיימים שידורי הרדיו של גרמניה ". זמן קצר לאחר מכן נפסקו השידורים . הם חודשו ב 13 במאי תחת ניהול של כוחות הכיבוש הסובייטיים.
הבנין בשנות השלושים

שירות הרדיו Berliner Rundfunk / GDR ( תחת כבוש סובייטי ) המשיך להשתמש בבנין Haus des Rundfunks עד שנת 1952 . אז נחסמה הגישה לבנין על ידי כוחות צבא בריטיים שמנעו מצוותי השידור הסובייטים את את הגישה לבניין ובודדו אותו . עקב כך נאלץ שירות GDR לנטוש את הבנין ולחדש את השידורים ימים ספורים לאחר מכן מברלין-גרונאו, עד שהאולפנים החדשים ב Nalepastrasse הוכשרו למטרתם ( ושימשו עד 1990 את שירות הרדיו של מזרח גרמניה) . כוחות הכיבוש הסובייטים המשיכו לפקח על הבנין הנטוש ובשנת 1956 מסרו אות בסופו של דבר לידי הבריטים. לאחר תקופה של שיקום ושיפוצים נכנס אליו שירות הרדיו Sender Freies Berlin (שנוסד בשנת 1954 כחלק מהסניף הברלינאי של Nordwestdeutscher Rundfunk) בשנת 1957/1958

במשך שנים רבות שימש בבמנה הענקי כמעט ללא שינויים חיצוניים את שירותי הרדיו והטלווזייה של מערב גרמניה בברלין במסגרת תחנות רשת RBB . בתחילת שנות התשעים נבנה עבור התחנות מבנה מודרני וחדיש והן עבזבו את המרכז הישן שננטש ברובו.אך נותר עומד על תילו.
הבנין בשנות השלושים

כיום פועלים מהבנין ערוצי הרדיו Radio Berlin 88acht, Kulturradio ו Radio Multikulti ובשנת 2008 יצטרף לבנין גם ערוץ Inforadio שישדר מאגף חדש שייבנה, לראשונה מאז הוקם המבנה בשנת 1933. .

בשנת 2003 התמזגו ערוצי הרדיו Sender Freies Berlin ו Ostdeutscher Rundfunk Brandenburg לשירות חדש בשם Rundfunk Berlin-Brandenburg .

ראו כתבה נוספת על תולדות הרדיו בגרמניה במאמר על מרכז השידורים בקניגסווסטרהאוזן

לכבוד חגיגות 75 השנה לשידורי הרדיו מברלין הוקם אתר היסטורי מיוחד הכולל הקלטות היסטוריות נדירות של כל הזמנים . בקרו באתר ובמצגת הפלש היחודית
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners