נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

לוויני תקשורת גיאוסטציונריים ראשונים באירופה
Olympus 1


אחד הלווינים הכי חסרי מזל ששוגרו אי פעם ( דווקא) בהצלחה למסלולם . בתקופת חייו הקצרה סבל הלווין מבעיות בלוחות הסולריים שלו, היה לו מסע לא מתוכנן סביב כדור הארץ ובשנת 1993 הוא נפגע ממטח המטאורים שנקרא על שם אוגוסט פרסייד...
הלווין ביש המזל שוגר ב 12 ביולי 1989 בטיסת Ariane מספר V32 מאתר השיגורים בקורו שבגוינה הצרפתית. הוא נבנה על ידי חברת British Aerospace עבור סוכנות החלל האירופית ESA - European Space Agency ובנייתו עלתה 850 מליון דולרים . בעת שיגורו היה זה לווין התקשורת האזרחי הגדול שנבנה אי פעם ועל כן הוא כונה אז גם L-Sat , קיצור של LargeSat .
הוא גם היה הלווין האירופי הראשון שהיו לו משיבים בתחום Ka band . תוחלת החיים המתוכננת של הלווין היתה 7 שנים אבל אחרי סדרה של תקלות ובעיות בלתי צפויות הוא יצא מהשרות כבר באוגוסט 1993.


Olympus 1 שימש למעשה כמעדבת נסיונות בחלל , והוא הוצב ב 18.8 מעלות מערב . מסת השיגור של הלווין עמדה על 1.5 טון והמטען הפעיל שלו שקל 360 ק"ג . הלווין יוצב בשיטה התלת צירית
הלווין כלל ארבעה מטענים שונים , חלקם לצרכי שידור טלוויזיה רגיל ואחרים בעקיר לצרכי התנסות בטכנולוגיות תקשורת לווינית חדישות שנבדקו אז על ידי סוכנות החלל האירופית . הלווין היה בעל מימדים גדולים לתקופתו : 2.9x2.7x5.6 מטרים . היו ללווין שני לוחות סולריים באורך 27.5 מטרים אשר תוכננו לתת לו לפחות 3.6 קילוואט אפילו בערוב ימיו .
בנוסף ל British Aerospace שהיתה החברה הראשית שבנתה את הלווין, השתתפו בבנית חלקים ממנו גם החברות Alenia Spazio, Fokker, Matra Marconi, ו Spar Aerospace . מצד סוכנות החלל האירופית המשתתפות העיקריות היו אוסטריה, בלגיה, קנדה, דנמרק, איטליה, הולנד, ספרד ובריטניה.

ללווין היתה אלומה עיקרית שכוונתה אל איטליה וכן אלומה משנית שכסתה את כל אירופה .רוחב הפס התדר גבוהה שימש גם לשידור נתונים באמצעות הלווין הנסיוני Eureca של סוכנות החלל האירופית . עצמת המשיב לשידורי טלוויזיה ישירים עמדה על   230 ואט ואילו עצמת יתר המשיבים היתה 30 ואט .

בחודש ינואר 1991 חדל הלוח הסולרי הדרומי לעקוב אחרי השמש ,מה שהקטין את יצירת האנרגיה לכדי 1.8 קילוואט בלבד . ב 29 במאי 1991 הופיעה בעיה בבקרת גובה שיוט שהוחמרה על ידי פקודות לא נכונות ששוגרו מתחנת הקרקע בפיומיצ'ינו שבאיטליה .כתוצאה מפקודות שגויות ששוגרו ללווין מתחנת איטליה , הופיעו תקלות חמורות במערכות ההנעה, החשמל ובקרת בטמפרטורה של הלווין. הלווין החל להתגלגל סביב עצמו ובסופו של דבר סטה ממסלולו .תחנת הבקרה בדרמשטד שבגרמניה הצליחה להשתלט על הלווין בסופו של דבר ב 19 ביוני 1992, אבל לא לפני שהלווין הספיק לבצע הקפה שלמה סביב כדור הארץ....למרות שהתמרונים להחזיר את הלווין למסלולו כילו הרבה מאוד מרזרבת הדלק שלו , הוא הוחזר לשירות מלא בסופו של דבר ב 19 מעלות מערב ב 7 באוגוסט 1992

ב 12 באוגוסט 1993 שוב אבדה הבקרה על הלווין ובצורה חמורה מאוד . הלווין חזר להסתובב סביב עצמו , כפי הנראה לאחר שנפגע מגשם של מטאורים . הלווין עדיין פעל , אבל צוות מרכז הבקרה על הקרקע השתמש במרבית רזרבת הדלק של הלוין בנסיונות ליצב אותו בחזרה t. בסופו של דבר הרים צוות הבקרה ידיים והודה בעובדה, שהאו לא יכול לעשות דבר בנידון . בשלב זה כבר לא נותר עוד דלק על מנת להחזיר את הלווין למסלול ולנסות ליצב אותו . גובה השיטו של הלווין הוקטן, על מנת להביא אותו למסלול קבורה , הרחק מהקשת הגיאוסטציונרית . הלווין אובטח והוצא סופית משרות ב 12 באוגוסט 1993.
   

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners