נא להמתין להופעת התפריט 
טלוויזיה בהפרדה גבוהה HDTV
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

טלוויזיה בהפרדה גבוהה :  למה , בעצם, הקהל לא מתלהב ?
מאת עלי שביט
אוקטובר 2007

משחקי גביע העולם בכדורגל שנערכו בגרמניה בקיץ 2006 נתפשו בקרב חברות שידור רבות ומומחים בענף התקשורת המשודרת כהזדמנות היסטורית להשיק שידורי טלוויזיה בהפרדה גבוהה באירופה.  חבילת הלוויין הגרמנית  תזמנה מראש  את פתיחת הישרות בהפרדה גבוהה עם פתיחת המשחקים וכך עשו  גם חבילות לווין וכבלים אחרות ברחבי העולם.  אבל המשחקים כבר נגמרו מזמן והררי הציפיות שתלו מומחים שונים ב"פתיחת עידן השידורים בהפרדה גבוהה" באירופה הלכו ונמוגו מאז ועד היום לאיטם.

שתי השאלות העיקריות המלוות את הניסיון שנצבר עד כה בתחום באירופה נותרו כפי שהיו " האם גופי השידור אכן התכוננו כראוי לקראת ההשקה והאם הציבור מבין מה הדרישות הבסיסיות מצידו על מנת לקלוט שידורים כאלה.

אחת הסיבות הבולטות בפיגור הניכר בהתקדמות החדירה של השידורים בהפרדה גבוהה באירופה נובעת מטעות בסיסית בתחום התוכן  שעשו גופי שידור שבכל זאת החלו בשידורים בפורמט זה. מרבית החברות פשוט הציעו ( וממשיכות להציע גם כעת) פחות מדי ערוצים ופחות מדי תוכן שימשוך את הצופים לשידורים החדשים. הוסיפו לכך תמחור מוגזם עבור המעט שבכל זאת מוצע ותקבלו קהל מאוכזב שגורר רגליים וממאן להצטרף לחגיגה העלובה במנסים למכור לו.

שגיאה מרכזית נוספת שעשו מרבית גופי השידור היא ההשקעה הנמוכה מאוד ( אם בכלל) בהחדרת המושג שידורים בהפרדה גבוהה" בקרב הציבור. מרבית הציבור הרחב פשוט לא מבין בטכנולוגיה. אם תתחילו להפציץ את האדם מהרחוב  במונחים כמו "חדות גבוהה" ו "פיקסלים" ו "צליל היקפי" תיתקלו מייד במבט זגוגי של אחד שלא מבין מה בדיוק רוצים ממנו. אבל אם תראו לו שידור בהפרדה גבוהה ותשלבו את זה עם מערכת שמע היקפית כל התמונה תשתנה מייד . רק אז אולי תוכלו גם להוסיף לאותו "אחד מן השורה" את המונחים הבסיסיים ( HDTV, דולבי דיגיטל , מסך רחב ועוד) ולהפוך אותו ל"מומחה" כמוכם . אין כמו חשיפה על מנת לעורר , לסקרן ולגרות את החושים ( ולהריץ את הציבור לחנויות, כמוב

במקרה של השידורים בהפרדה גבוהה התבנית המוכרת של "מה קדם למה –הביצה או התרנגולת" פועל בעיקר בתחום הדילמה שמטרידה גופי שידור רבים שדווקא משקיעים בהפרדה גבוהה  אבל למרבה הצער, לא משקיעים מספיק בתחום התוכן. מרבית הגופים הללו הם כמובן מסחריים וכל מה שהם רוצים לראות זה הכנסות ורווחים. אבל גם אלה צריכים להפנים היטב, ש"הציבור לא מטומטם והציבור לא ישלם" אם לא יציעו לו מגוון מכובד של ערוצים מקוריים עם תכנים אמיתיים בהפרדה גבוהה וכל זאת במחירים הגיוניים ביותר. ולא מספיק לעשות upscale לערוצים הרגילים בהפרדה רגילה אלא להציע מבחר רחב של ערוצים שמשדרים תכנים שהופקו במיוחד בהפרדה גבוהה או עברו המרה מתאימה ( סרטי קולנוע, למשל). וכאן גם טמונה בעיה נוספת והיא : מחסור כרוני בחומרים מקוריים חדשים בפורמט החדש.

מומחים בענף באירופה סבורים , שהשנה הבאה או לכל המאוחר שנת 2009 יהיו שנים של פריצת דרך משמעותית בתחום השידורים בהפרדה גבוהה באירופה, איחור של שנתיים לעומת התחזיות הקודמות.
המעבר המהיר של הציבור לרכישת מסכים שטוחים שחלק ניכר מהם מוכן לשידורים בהפרדה גבוהה ( גם אם הוכשים לא תמיד רוצים או יודעים שזה מה שהם מקבלים בסופו של דבר) יקצר את החדירה של השידורים הללו בישראל ולמעשה משחקת בקלות לטובת ספקיות הערוצים הבודדות הפועלות בישראל למעשה.
חבילת הלוויין  הישראלית YES וחברת הכבלים HOT מתכוננות להציע שירות בהפרדה גבוהה בעתיד הקרוב, הרבה לפני שנזכה לראות את ערוצי רשות השידור ( שזקוקה קודם לתוכנית הבראה רחבת היקף גם בתחום הטכנולוגי ,  שם העניינים מקרטעים זה שנים)  והרשות השנייה בפורמט החדש.

אבל אם ב YES או ב HOT יש  הסבורים, שפרט לכמה "מתלהבים מקדימים" (  שמוכנים לשלם כל סכום שיידרש על מנת להיות "הראשונים בשכונה") הציבור יעמוד בתור על מנת  לצפות בשניים-שלושה ערוצים בהפרדה גבוהה (ועוד להוסיף לדמי המנוי הגבוהים בלאו הכי סכום מכובד), הם טועים טעות מרה. יש לקוות שלמרות הבכי הכרוני והיד הקפוצה בכל הקשור ברכישת תכנים  ( או זכויות הפצה של ערוצים זרים) יתעשתו האחראים לנושא  בשתי החברות האלה ויבינו, שרק מבחר מכובד ( באיכות טכנית גבוהה) יביאו את הקהל בהמוניו.

 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners