נא להמתין להופעת התפריט 
טלוויזיה בהפרדה גבוהה HDTV
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

שינויים בתפישת השיווק של ערוצים בהפרדה גבוהה
פורסם לראשונה באתר באפריל 2007

לפני קצת יותר משנתיים הושקו לראשונה שידורי טלוויזיה בהפרדה גבוהה באירופה. השידורים של משחקי גביע העולם בכדורגל היו אמורים להיות "יריית הפתיחה" החגיגית של שידורים בפורמט החדש עבור כמה מהחבילות הערוצים הבולטות באירופה וכך גם התחלת השימוש המעשי בתקן הדחיסה המתקדם MPEG-4 .
בסופו של דבר, רק קומץ צופים זניח יחסית זכה לראות את השידורים הללו שלא לדבר על אלה שהצליחו "להניח" את ידיהם על ממיר מתקדם בתקן החדש.

יש לזכור שאלה לא היו השידורים הסדירים הראשונים בהפרדה גבוהה באירופה, מכיוון שחברת ALFACAM , המתמחה בצילום הפקות  חוץ עבור ערוצי טלוויזיה רבים ובבעלותה גם   אולפני טלוויזיה משוכללים  בבלגיה ( משם  גם מרבית הכנסותיה)  הקימה ערוץ בפורמט החדש בשם EURO1080 כבר בתחילת העשור ושידרה את הערוץ שנשא שם זה   באמצעות לווינים עוד בתקן  הדחיסה הקודם MPEG-2. כיום השידורים נמשכים בשני ערוצים – HD1 ו EXQI -  בתקן החדש.

מאז הושקו השידורים בהפרדה גבוהה בחבילות הערוצים באירופה,   גבו החברות   תוספת תשלום מיוחדת עבור חבילה צנועה של ערוצים ספורים ( בדרך כלל שלושה עד חמישה, להוציא את  חבילת הלוויין הבריטית SKY המציעה כעת  מבחר גדול יותר). על מנת ליהנות מהפורמט החדש נאלצו המנויים לשלם כ 10 יורו ( או ליש"ט) וגם אז, חלק מהערוצים שויכו לפי תת החבילות עבורן משלמים המנויים . כך, למשל , מנוי לחבילת הספורט של חבילת הלוויין  הבריטית מקבל רק את ערוץ הספורט בפורמט החדש בתוספת ערוצים  כלליים  אחרים בהפרדה גבוהה  ואילו מנוי לחבילת הסרטים המורחבת מקבל את ערוץ הסרטים בהפרדה גבוהה,   בתוספת ערוצים  כלליים  אחרים בהפרדה גבוהה,  אבל לא את ערוץ הספורט  ורק מי שמנוי לכל החבילה מקבל אותם ללא תוספת תשלום.

אבל נראה שבקרוב כל זה הולך להשתנות והניצנים הראשונים  לכך מגיעים מסקנדינביה , שם הודיעה חבילת הלוויין   קנאל דיגיטל על כוונתה לארגן מחדש את חבילות הערוצים ולבטל את תוספת התשלום הנוכחית עבור ערוצים בהפרדה גבוהה  (  העומדת כיום  על 100כתרים שבדיים, כ 55 שקלים). במקום התוספת  שתבוטל יקבלו כל המנויים  בחבילת המשפחה שבעה ערוצים בהפרדה גבוהה ללא תוספת תשלום !.

חבילת הלוויין  הסקנדינבית אינה לבד : חברת הכבלים הבלגית קודיטל הודיעה לפני מספר שבועות על תוכנית דומה מאוד. חברה זו תציע את הערוצים TF1 HD, Arte HD, Luxe TV HD, I-concert ו EXQI ללא תוספת תשלום בחבילת הבסיס  , את הערוצים National Geographic HD and HD1 בחבילה המורחבת ואת ערוץ Disney Cinemagic HD בחבילת הערוצים של דיסני.

האם אנו עדים לשינוי התפישה השיווקית של חבילות הערוצים, המתחילות להטמיע את הערוצים בהפרדה גבוהה כחלק בלתי נפרד ( ולא ראוי לגביה מיוחדת) מהחבילות הרגילות ?

האם החברות הבינו , שהגיע העת לדחוף בעוצמה רבה יותר את הערוצים בפורמט החדש לקהל הלקוחות , שעד כה דרך במקום וסירב להתפתות,  בעיקר מכיוון שהפיתוי היה דל מאוד ויקר ללא כל פרופורציות ?
מנתונים שנאספו בשנתיים האחרונות באירופה ובארה"ב עולה בבירור, שרכישת מקלט טלוויזיה משוכלל שתואם את הפורמט החדש לא הביאה בעקבותיה  צפייה בערוצים כאלה הן בערוצים ללא תשלום והן בערוצים  בחבילות  אצל הרוב המכריע של בעלי המקלטים הללו.

מדובר בדפוס התנהגות מצד הקהל הרחב שמזכיר מאוד את זה שאפיין מאוד את חבילות הכבלים והלוויין לפני שנים ספורות , בשעה שהשיקו את מכשירי ההקלטה הדיגיטאליים . כשחבילת הלוויין  הבריטית SKY הציעה לראשונה את הממיר-מקליט  +Sky,  רק כמה מאות אלפים הסכימו לשלם עבור התענוג , מספר זעום בהתחשב בעובדה, שלחבילה זו  שמונה מליון מנויים בבריטניה ובאירלנד . זמן קצר אחרי שהוחלט לבטל את תוספת התשלום ( בשל נתוני המכירות המאכזבים בהשוואה לתקוות שתלו במכשיר ובשירות )   זינקו המכירות של הממיר המקליט במאות אחוזים.

 נקיטת צעד דומה בכל הקשור לערוצים בהפרדה גבוהה תעשה טוב לכל הצדדים : החבילות יוכלו להתהדר בתוספת ערוצים איכותיים ללא תוספת מחיר, המנויים ייהנו מערוצים חדשים באיכות גבוהה ( שלא לדבר על העלייה הצפויה במכירות של מקלטי טלוויזיה מתאימים).

השאלה היא, האם מישהו בישראל שמודע למצב או ש(כרגיל)  ימשיך למלוך ה "ראש הקטן" שמעוניין לחלוב את הפרות ( ציבור הלקוחות) עד שתופיע "עז" חדשה בשכונה ?
או  אולי השקת שידורים בפורמט החדש בערוצים הכלליים הישראליים היא שתזרז את השינוי בתפישה זו ?
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners