איך פועלת מערכת לקליטת שידורים מלווינים

שידורי הרדיו והטלוויזיה באמצעות לוויינים עוברים בשנים האחרונות מהפיכה טכנולוגית של ממש: עם המעבר לטכנולוגיות שידור וקליטה דיגיטליות והסכמה בינלאומית רחבה על תקני שידור חדשים (DVB, MPEG2 , MPEG4 ), מתאפשר לצופי הטלוויזיה (ולמאזיני הרדיו הלוויני) ליהנות סוף-סוף מפירות קידמה זו: מאות ערוצים בלחיצת כפתור וכל זאת, באמצעות ציוד קליטה מתוחכם, קטן-מימדים.

ההסברים הבאים מיועדים למי שלא יודע מה זה די.בי.אס. (DBS). דבר אחד ברור: אין צורך להחליף את מקלט הטלוויזיה. כל מקלט קיים מסוגל לקלוט את שידורי הלווין הדיגיטליים וזאת, מכיוון שהשידורים עוברים המרה לאותות שידור אנלוגיים (התקן שבו פועלים כל מקלט הטלוויזיה בבית)
ואותות אנלוגיים אלה מועברים מהמקלט הלוויני אל הטלויזיה והוידאו שלנו. ייתכן ותרצו להחליף את מקלט הטלוויזיה שברשותכם למקלט חדיש יותר, המסוגל להקרין סרטיםבפורמט Screen Wide ( 16:9 ,מסך פנורמי רחב). מקלטים כאלה הולכים ונפוצים יותר בשנים האחרונות והשימוש ההולך וגובר במכשירי DVD יעלה עוד יותר את הביקוש לסוג זה מקלטי טלוויזיה. אבל, מקלטים אלה יקרים בהרבה ממקלטי טלוויזיהרגילים (ענין של ביקוש והיצע) ובנוסף - עדיין לא ידוע אם תוכלו לקבל מחברת הלוין שידורים ייעודיים ( ערוצים מיוחדים) שיכללו אך ורק חומר שצולם בפורמט זה.
בכל מקרה, גם אם הסרטים ישודרו בפורמט רגיל אבל עם מסך צר (כלומר, תראו פסים שחורים מעל ומתחת לתמונה) , תוכלו תמיד "למתוח" ולהרחיב את התמונה עד לקבלת מסך " פנורמי " .

כל מערכת קליטה של שידורי לוויין דיגיטלי כלללת את המרכיבים הבאים:
1. צלחת קליטה
2. מקלט / מפענח
3. שלט רחוק
4. כרטיס פיענוח

כדאי לזכור ,שכל מקלט מסוגל להעביר אך ורק תוכנית אחת בו-זמנית ואם תרצו להקליט תוכנית אחרת במקביל לצפייה בתוכנית מסויימת , עליכם להצטייד במקלט נוסף ובכרטיס פיענוח נוסף.
חברת שידורי הלוין מספקת לכם את כל מערכת הקליטה ומבחינה זו - אתם פטורים מכל דאגה. אם אתם מתגוררים בבית משותף - תותקן אצלכם צלחת גדולה יותר מזו המותקנת בדרך כלל בבתים פרטיים. הסיבה : ריבוי צרכנים על צלחת אחת מצריך מערכת קליטה בעלת יכולת מוגדלת לקלוט את האותות המתקבלים מהלוויין.

בחלק הקדמי של הצלחת מוט ובקצהו - בליטה . זהו החלק הפעיל והחשוב של צלחת הקליטה והוא מכונה LNB - Low Block Down Noise Converte . מטרת חלק זה היא "לאסוף" את האותות המוחזרים מהצלחת (ואשר מגיעים בעוצמה נמוכה מאוד) ולהגביר אותם, תוך סינון והנחתת הרעשים המלווים להגברת האותות. משם - אותות השידור (שיופיעו על מסך הטלווזייה כתוכנית...)
מועברים אל המקלט הלוויני ,שם הם עוברים עיבוד והמרה לאותות אנלוגיים ונשלחים אל מקלט הטלווזייה

המקלט מכיל גם חריץ שלתוכו אתם צריכים להכניס את כרטיס הפיענוח התקופתי אותו תקבלו מחברת שידורי הלווין. זהו למעשה הקוד הפרטי שלכם ובאמצעותו אתם מזוהים כל הזמן על ידי חברת השידורים . הכרטיס הזה מאפשר לכם צפייה, האזנה וגישה למאגרי מידע נוספים הקשורים
למינוי שלכם אצל חברת שידורי הלווין. השלט רחוק שתקבלו מחברת הלווין הוא ידידותי ומתוחכם בו-זמנית. באמצעותו תוכלו להפעיל את המקלט הלווייני ובנוסף גם את מקלט הטלוויזיה. בזכות תכונות הלמידה של השלט רחוק שתקבלו, תוכלו לוותר על השלט הישן של הטלוויזיה ולחסוך עוד "קופסה" משלל הקופסאות סביב מערכת הבידור הביתית.

עולם הטלוויזיה והרדיו בלווין אינו מוגבל, כמובן, לשידורי Yes . אם אתם סקרנים עוד יותר - עומדת בפניכם האפשרות לרכוש צלחת מתנייעת (או עוד צלחת קבועה) ולהתחיל ליהנות ממאות ערוצים נוספים שמחכים לכם. איך פועלת מערכת לקליטת שידורים מלוויינים? הלווין משדר את התוכנית אל כדור הארץ וצלחת המותקנת בבית הצופה קולטת את אותות השידור ומעבירה אותם אל חלק הנקרא LNB . ה LNB מגביר את האותות הנקלטים ומעביר אותם אל המקלט. כיום ניתן לבחור בין שני סוגי מקלטים: אנלוגי או דיגיטלי. בשני המקרים, המקלט מעביר את האותות הנקלטים ( במקרה של מקלט דיגיטלי , לאחר עיבוד האותות ) אל מקלט הטלוויזיה עצמו. ניתן לחבר את המקלט הלוויני ישירות אל מערכת קול (סטריאו) וליהנות מצליל איכותי במיוחד. בחבילות שידור דיגיטליות אפשר ליהנות מצליל היקפי במספר ערוצים (שיטות Dolby סראונד , ובהדרגה גם Dolby Digital ).

מערכת לקליטת שידורים מלווינים

הפצת שידורי טלוויזיה ישירים באמצעות לווין

הארוע מצולם ומועבר ב-"שידור חי" אל לווין , המעביר את השידור ומפיץ אותו אל הצרכנים.
קיימות מספר אפשרויות קליטה:
א. קליטה ישירה - הצרכנים קולטים את השידור באמצעות מערכת קליטה לווינית פרטית("צלחת פרטית") בביתם.
ב. קליטה קהילתית - באמצעות לווינים - השידור נקלט על ידי מערכת קליטה לוויינית משותפת ( קיבוץ, תבית משותף, ישוב קהילתי וכיו"ב) ומנותב אל מערכת הכבלים המקומית .
ג. הפצה ארצית באמצעות רשת משדרים - השידור נקלט על ידי רשת שידור או חברת תקשורת ומופץ משם אל מערך משדרי טלוויזיה. השידורים נקלטים בבתי הצרכנים באמצעות אנטנת קליטה רגילה.
ד. הפצה על ידי חברות הכבלים - השידור נקלט מהלוויין על ידי חברות הטלוויזיה בכבלים ומופץ על ידן ברשת הכבלים.

הפצת שידורי טלוויזיה ישירים באמצעות לווין