מה הם לוויני תקשורת, מה הם עושים, מה הוא מסלול לווין (אורביטה) ומה מכיל לווין ?

מה זה לווין ?

לווין הוא עצם הסובב במסלול סביב עצם אחר גדול יותר . הלווין המוכר לנו ביותר הוא כמובן הירח הסובב במסלול קבוע בסיס לכדור הארץ. הירח הוא לווין טבעי . לווינים אחרים מיוצרים על ידי מדענים ואנשי טכנולוגיה על מנת שהם יחוגו סביב כדור הארץ וישמשו למיגוון רחב של מטרות.
לווינים מסויימים משדרים וקולטים אותו טלוויזיה. האות נשלח מתחנה הנמצאת על פני כדור הארץ. הלווין קולט את האות ומשדר אותו מחדש אל מקומות אחרים על פני כדור הארץ.
כיום, עם מספר רב של לווינים הנמצאים בחלל וסובבים את כדור הארץ, ניתן למעשה לצפות בתוכנית טלוויזיה מסוימת על פני כל כדור הארץ. לווינים מסוימים קולטים ומשדרים שיחות טלפון, הודעות פקס ותקשורת מחשבים. באמצעות הלווינים אנו מסוגלים ליצור קשר מהיר באמצעות הטלפון, הפקס והמחשב בכל מקום על פני כדור הארץ . לווינים אחרים צופים בשינויי מזג האויר ומעבירים את המידע המתקבל למחשבים המעבדים את הנתונים המאפשרים למדענים לצפות את מזג האויר. לווינים אחרים מסוגלים לצלם צילומים מדוייקים של פני כדור הארץ ולשגר אותם
אל מרכזי מידע מדעיים העוסקים במעקבים אחרי שינויים ושאי חקלאות, מים, בנ תנועות צבא ועוד.

מה עושה לווין ?

הלווין סובב במסלול סביב כדור הארץ. הוא נשאר במקום קבוע בגלל כוחות המשיכה וכוח צנטריפוגלי. בזמן שהלווין נמצא שם למעלה, הוא מסייע לאנשים לתקשר ביניהם וללמוד על כדור הארץ עליו הם חיים. לווין מסוגל לשאת מצלמות ולצלם את כל כדור הארץ בזמן מסעו במסלולו.
תצלומים כאלה משמשים לאנשי מיפוי העוסקים בעידכון מפות כדור הארץ. תצלומים הנעשים מלווינים עשויים לעזור בחיזוי מזג האויר, מכיוון שמהלווין המצלמות מסוגלות לראות את ההתרחשויות והשינויים המתקרבים לאזור מסוים. כאשר אנו צופים בתחזית מזג האויר בטלוויזיה, אנו רואים תצלומים שנעשו באמצעות מצלמות המותקנות בלווינים. לווינים החגים במסלול יכולים
לשגר הודעות למקלטים מיוחדים הנישאים על ידי אנשים בספינות, כלי רכב או כלים צבאיים. הודעות אלה מאפשרות לאנשים לדעת אתמיקומם המדוייק על פני כדור הארץ. לווינים אלה נקראים GPS ( Global Positioning Satellites ) .


לווינים יכולים להעביר שיחות טלפון לרחבי העולם. אם אנו מעונינים לשוחח עם מישהו בצידו ה"אחר" של העולם, במקרים רבים השיחה מועברת באמצעות לוויני תקשורת. לווינים יכולים להעביר הודעות תיקשורת מחשבים ופקס לכל רחבי העולם. שידורים כאלה מכונים : " העברת נתונים".

לווינים יכולים להעביר תוכניות טלוויזיה. תוכנית המשדורת מהאולפן יכולה לעבור העלאה ללוין (uplink ) ואחר כך להיות מופצת מהלווין למקומות אחרים על פני כדור הארץ ( downlink ).
כאשר מילים או תמונות או נתונים משוגרים ללווין, הם מומרים תחילה לזרם בלתי נראה של אנרגיה הקרוי "אות שידור " (סיגנל). האות נודד בחלל אל הלווין ומהלוין אל כדור הארץ או ללוין אחר. כאשר הוא מגיע אל יעדו על פני כדור הארץ, האות מומר בחזרה להודעה קולית, תמונה או נתוני מחשב וכך המקבל יכול להבין את הנתונים שנשלחו אליו.

מה הוא מסלול (אורביטה)?

כאשר משגרים לווין, הוא ממוקם במסלול סביב כדור הארץ. כוח המשיכה של כדור הארץ מחזיק את הלווין במסלול מסויים במהלכו סביב כדור הארץ . קיימים מספר סוגים של מסלולים.
מערכות מרכזיות בלוויין תקשורת טיפוסי
הנה פרוט של שלושה:
Low Earth Orbit LEO מסלול כדור ארץ נמוך
לוין הנמצא במסלול כזה סובב את כדור הארץ במרחק של 160 עד 480 ק"מ מפני כדור הארץ.
מכיוון שהלווין קרוב מאוד לכדור הארץ, הוא חייב לנוע במהירות, אחרת כוחות המשיכה של כדור הארץ יגרמו לכך שהוא יימשך ויפול על פני הארץ. לווינים במסלול כזה נעים במהירות של כ 28,000 קמ"ש ומשלימים הקפה אחת של כדור הארץ תוך כשעה וחצי.

Medium Earth Orbit - MEO
לוויני תקשורת המכסים את הקוטב הצפוני והקוטב הדרומי נמצאים בגובה בינוני ומסלולם הוא סגלגל (אובלי). מקלטים הנמצאים על פני כדור הארץ זקוקים למערכת עקיבה על מנת לקלוט את הלווינים האלה. בגלל שמסלולם של לווינים אלה גדול מאלה שבקבוצה הראשונה, הם נמצאים בנקודת ראיה ממושכת יותר של תחנות הקליטה שלהם על פני כדור הארץ. לווינים אלה נמצאים במרחק של 9,000-18,000 ק"מ מכדור הארץ.

Geostationary earth Orbit - GEO
לווינים המספקים שירותי תקשורת מתמשכים או נתוני מזג אויר ונתונים אחרים נמצאים במסלול הנמצא במרחק כזה מפני כדור הארץ, שבו הם נעים יחד עם כדור\ הארץ באותה מהירות. מרחק זה הוא כ 35,600 ק"מ מפני כדור הארץ. לווינים אלה סובבים את כדור הארץ 24 שעות ביממה במהירות זהה לזו שבה כדור הארץ מבצע סיבוב אחד שלם סביב עצמו. אם לווינים אלה ממוקמים מעל לקו המשווה של כדור הארץ ונעים במהירות השווה לזו של כדור הארץ הם כאילו "קבועים" בחלל ביחס למיקומם מול כדור הארץ. במיקומם במרחק המצוין מפני כדור הארץ, שלושה לווינים מסוגלים לכסות למעשה את כל פני כדור הארץ, פרט לקטבים.

איך מגיע הלווין אל מסלולו ?לווין משוגר באמצעות כלי שיגור המביא אותו אל החלל . כלי השיגור מצוייד ברקטות המניעות אותו . קיימים מספר אתרי שיגור מיוחדים ברחבי העולם המשמשים למרבית השיגורים, וזאת מסיבות של יעדם של הלווינים חשוב, וזאת עקב הסיבוב של כדור הארץ, רוחות שונות ותנאים אחרים אשר יכולים לסייע לכך שהלווין יגיע ליעדו בקלות יחסית. האתרים העיקריים לשיגורי לווינים הם: Canaveral Cape בפלורידה ארה"ב, Kourou בגיאנה הצרפתית, Xicahng בסין , Tansgashima שביפן Baikonur-ו שברוסיה. הכנת לוין לשיגור היא פעולה מרכבת ומסובכת הצריכה עבודה ממושכת וצוות מיומן גדול מאוד. בזמן השיגור, הרקטות של כלי השיגור מרימות את הכלי עם יחד הלווין אל החלל , שם הוא סובב את כדור הארץ במסלול זמני נמוך. אחר כך, הרקטות הכבויות וכלי השיגור נפרדים מהלווין עצמו ומנוע דחיפה מיוחד הצמוד ללוין עצמו דוחף את הלווין למסלול מעבר אליפטי. משם, באמצעות מנוע עזר נוסף, הלווין נע ומגיע אל מסלולו הקבוע ב-OEG. יחלפו עוד מספר ימים עד שהלווין יגיע אל מיקומו הקבוע בחלל. כאשר הלווין מגיע אל מיקומו המיועד בחלל, מופעל מנוע שמטרתו לכוון את הלווין בכיוון הנכון כלפי כדור הארץ והאנטנות שלו נשלפות וממוקמות על מנת שהוא יוכל להתחיל לקלוט ולשדר בחזרה אל כדור הארץ.

מה מכיל לווין ?


לווינים מכילים כמות גדולה של ציוד. לכולם מספר תת-מערכות בעלות יעודים מוגדרים .

1. תת-מערכת דחיפה הכוללת את מנוע הרקטה המביא את הלווין למיקומו הקבוע, וכן כמה מדחפים קטנים העוזרים ללווין להישאר במיקום קבוע במסלול. לווינים נוטים לסטות ממסלולם בגלל רוחות שמש או כוחות משיכה או כוחות מגנטיים שונים. כאשר הדבר קורה, המדחפים נכנסים לפעולה ומחזירים את הלווין למיקומו המדוייק.

2. תת-מערכת כוח, היוצרת את האנרגיה החשמלית מהלוחות (פנלים) הסולריים הנמצאים על פני השטח החיצוני של הלווין. הלוחות הסולריים גם מאחסנים חשמל בתוך סוללות אשר מסוגלות להפעיל את הלווין כאשר הוא אינו מקבל קרינת שמש ישירה. כל מערכת התקשורת של הלווין זקוקה לאנרגיה חשמלית שנדרשת להאיר 10 נורות חשמל רגילות בלבד.

3. תת-מערכת תקשורת אשר מנהלת את כל תפקודי הקליטה והשידור. מערכת זו קולטת את האותות מפני כדור הארץ, מגבירה אותם ומשדרת אותם בחזרה.

4. תת-מערכת מיבנה אשר דואגת לשמור על יציבות וכיוון נכון של הלווין ביחס לכדור הארץ

5. מערכת בקרת טמפרטורה שמתפקידה לשמור על לווין מקורר היטב , כך שיוכל לפעול היטב. הדבר נעשה על ידי הטיית החום הנוצר על ידי פעולת הלווין אל החלל.