נא להמתין להופעת התפריט 
כתבות ומאמרים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

מדוע הם פורצים בעצם ערוצים ?

הגנבים וסיבותיהם

הסיבות למכת הפיצוחים של מערכות ההצפנה בהן משתמשות חברות הערוצים בלווין הן מגוונת, אך דומות, מאוד לתופעת הפריצות הלא חוקיות של תוכנות ללא תשלום דמי רישיון / שימוש וכיוצא באלה. הסיבות העיקריות לתופעה הן :
1. חיסכון - מרבית החבילות הגדולות עולות סכומי כסף ניכרים.
2. תחביב ואתגר - פריקים למחשבים , המתמחים בפיצוח מערכות הצפה רואים במעשיהם אתגר ועובדים ימים ולילות על מנת להשיג את היעד - לפצח עוד מערכת הצפנה שהיצרן בטוח שהיא חסינה מכל פורץ.
3. רווחים מהירים - חלק לא מבוטל מהפורצים משתף פעולה עם סוחרים הפועלים בחשיכה ומגלגלים סכומי עתק ממכירת מערכות קליטה וצפייה לא חוקיות ברחבי העולם.
4. עקרון - יש גם קבוצה לא מבוטלת הסבורה, שלגנוב מ"גנבים" הופך את המעשה לחוקי, למעשה. במה דברים אמורים ? אנשים הסבורים כך טוענים, שהמחיר שנגבה תמורת המנוי הוא גבוה באופן חסר פרופורציה לתמורה ובהתחשב במספר המנויים של החבילות הגדולות. למרות שזהו תירוץ שאינו מצדיק את מעשה הגניבה ( האי מדובר בגניבה ולא במעשה שובבות) , יש מרכיב מסוים שמחייב התחשבות והוא - העובדה שכל ה"שחקנים" בתעשייה ( חברות שדיור , חברות הפקה ואולפניה קולנוע) גרמו בעשור האחרון לסחרור מחירים חסר גבולות שהביא להאמרת מחירים חסרת פרופורציה ביחס לתמורה המסופקת ללקוח. הסחרור הזה נגרם ברובו בגלל תחרות בין הספקיות השונות ועצירתו מבחינת המחיר שהן מוכנות לשלם תמורת זכויות שידור) תלוי אך ורק בהחלטה משותפת מצד כל הספקיות לאלץ את גופי ההפקה וההפצה להנחית מחירים לרמה סבירה. ספק אם זה יקרה - אבל לצופים ישנה תמיד אפשרות אחרת והיא - לבטל את המנוי. מעשה כזה , בהיקף המוני, הוא הדרך היחידה לאלץ ספק להוריד מחירים ( ולגרום לתגובת שרשרת אצל יתר ה"שחקנים" ...).

המאבק בגנבים

כמעט כל שיטות ההצפנה בשידורי טלוויזיה בלוויינים נפרצו אי פעם בשנים האחרונות. החברות המפתחות סובלות מכאבי ראש כרוניים מתופעה זו ונלחמות בה בשתי חזיתות :
1. גרסאות חדשות - בלית ברירה, ובלחץ גדול מצד הלקוחות( קרי -ספקיות החבילות ) הן נאלצות להוציא כל הזמן גרסאות חדשות על מנת "לסתום פרצות" המתגלות מדי פעם. בהקשר זה יש לציין את העלות הגבוהה מאוד של החלפת הכרטיסים החכמים  ללקוחות מרבית החבילות.
2. מאבקים משפטיים - מלחמה בתופעה עצמה, ממש כמו במלחמה בסוחרי התוכנות הלא חוקיות . כאן המלחמה מתמקדת בעיקר בסוחרים ולא בלקוחות הבודדים, למרות שבארה"ב חבילת DIRECTV פתחה לפני שנתיים בהליכים משפטיים נגד פרטיים ש"גנבו" את הערוצים ( היא זכתה במרבית התביעות). למרות זאת, במרבית המקרים החברות המשדרות משקיעות את מירב המאמצים נגד מסחר בכרטיסים לא חוקיים ולא באיתור בודדים ( בחבילות באמצעות לווינים הדבר למעשה כמעט ובלתי י אפשר ברוב המקרים).
3. מאבקים ציבוריים וחקיקה- בצר להן הקימו החברות הגדולות המפתחות שיטות הצפנה, בשיתוף פעולה עם הספקיות הגדולות, פורום ציבורי ללא מטרת רווח שהוא למעשה לובי לדחוק במחוקקים ( למשל: הקהילה אירופית, ממשלות שונות ) להחמיר בענישה להרחיב את האיסורים המוגדרים בחוק בנושאי פריצות ופיצוחים של הצפנות. יש לציין, שבחלק מהמקרים ישנה היענות נאה ( כפי שקרה בדרום מזרח אסיה במהלך 2005 ) ובמקרים אחרים, החקיקה מתקדמת , אם בכלל, בצעדי צב. בהקשר זה נציין את AEPOC - Européenne pour la Protection des OEuvres et services Cryptés .
4. מאבקים שהשתיקה נאה להם - אין ספק, שעל מנת להגן על מיצריהן מקיימות מרבית החברות מחלקת אבטחה ובטחון העוסקת בחקירות וחיפושים אחרי סוחרים וזייפנים . מכיוון שאף חברה לא מספרת דבר על מעשיה בתחום זה ניתן רק לשער, שמדובר בחקירות מרובות מקורות ( והלשנות, מן הסתם) שהאינטרנט הוא כיום המקור העיקרי לחיפושים אחרי עקבות הגנבים היותר גדולים. וכן - הם מבקרים בכל הפורומים ו"מרחרחים" אחרי עקבות .....
שיטות מוגנות יותר ומוגנות פחות

בשנים האחרונות נפרצו למעשה כמעט כל שיטות ההצפנה. בחלק מהמקרים מיהרו החברות להגיב וספקו מעשה בתוך זמן קצר. במקרים אחרים נדרשו להשקת הגרסאות החדשות יותר מספר חודשים והחברות סבלו נזקים בלתי הפיכים לתקופות ארוכות.
בסך הכול ניתן לומר, שהשיטה ששורדת עד כה הכי הרבה זמן מבלי שפורסם ברבים פיצוח שנעשה בו שימוש המוני היא שיטת ההצפנה Videogaurd של NDS .
לעומתה, שיטת Viaccess הצרפתית היא מלכת הנפרצות בכל הזמנים.
שיטות אחרות כמו Irdeto ו Nagravision מצליחות להתגבר על הבעיה במהירות רבה יותר , מה שמקשה ( ולא באופן זמני) על הפורצים המנוסים יותר.
גם שיטות הצפנה אחרות נפרצות מדי פעם ( Cryptoworks ) אך הפריצה האי לא בהכרח רב-ערוצית או כוללת את כל החבילות.

הכול עניין של גיאוגרפיה

יש לציין, שפריצת ערוצים וצפייה בחבילת ערוצים של מדינה מסוימת במדינה אחרת ( אפילו סמוכה) אינה בהכרח עבירה על החוק. כאן מדובר למעשה ב"אזור אפור" - והסיבה לכך: אם חבילת ערוצים מסוימת רוכשת זכויות שידור למדינה מסוימת ( או מדינות) אזי ברור, שצפייה באמצעים בלתי חוקיים בחבילה כזו במדינות הפעילות שלה היא עבירה פלילית . מאידך , אם צפייה באמצעים כאלה נעשית במדינות אחרות ( בהן לא מופצת חבילה כזו בכלל) , ספק אם חברה כזו תוכל להוכיח נזקים ( מכיוון שהיא לא מורשית בכלל לפעול בטריטוריה זו) ובוודאי שלא נגנב ממנה דבר ( כביכול...). בנוסף, מניסיון של שנים רבות עולה , שספקיות הערוצים לא מטריחות את עצמן לצאת ברדיפות אחרי פירטים אלה מחוץ לאזורי הפעילות שלהן וזאת, מכיוון שיש להן מספיק ענייני אבטחה מבית....
כך או אחרת , מקרה כזה לא נבחן מעולם בבית משפט הלכה למעשה .
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners