נא להמתין להופעת התפריט 
כתבות ומאמרים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

כמה מילים על : MPEG

MPEG הן ראשי תיבות של Moving Picture Coding Experts Group ,וזהו כינוי לקבוצה של תקנים בינלאומיים המשמשים לקידוד מידע אור-קולי סיפרתי דחוס . בתחום האור-קולי השימושי ביותר , כוללת מישפחת התקנים של MPEG את MPEG-1 MPEG-2ו MPEG-4 . רישמית, מסומנים תקנים אלהם בסימונים ISO/IEC-11172 ISO/IEC-13818 ו ISO/IEC-14496 בהתאמה. במקור ניתן הכינוי MPEG לקבוצת מומחים שפיתחו תקנים אלה. קבוצת העבודה של MPEG , המוכרת רישמית בכינוי JTC1/SC29/WG11 ISO/IEC היא חלק מ JTC1 , הוועדה הטכנית המשותפת של ISO/IEC לטכנולוגיה של המידע . את MPEG יזם וכינס ליאונרדו קיאריליונה ,הנחשב ל"אבי" MPEG ,אשר יסד את הקבוצה בינואר 1988 ,בה השתתפו 15 מומחים בטכנולוגית הדחיסה .

אירגון
כש Moving Picture Coding Experts Group הוקמה, ניתן לה יפוי כח לפתח תקנים להצגה מקודדת של סירטי קולנוע, אודיו והשלוב ביניהם. מהפגישה הראשונה שנערכה בחודש מאי 1988 ושבה נכחו 25 מומחים, צמח MPEG לכדי וועדה יוצאת דופן בגודלה. בדרך כלל משתתפים בפגישות MPEG רוב ל 350 מומחים מ 200 חברות ואירגונים הבאים מ 20 מדינות שונות . בדרך כלל מתקיימות שלוש שנתיות ( בחודשים מרץ , יולי ונובמבר ) ופגישות נוספות מתקיימות על פי דרישה. חלק ניכר מ מהחברים ב MPEG הם למעשה בודדים העוסקים במחקר ובאקדמיה.

ליאונרדו קיאריליונה - "אבי" ה MPEG "

תהליך
MPEG קיים על מנת לייצר תקנים. תקנים המיוצרים על ידי ISO מסומנים על ידי חמש ספרות ( תקן ISO של MPEG-1 הוא 11172 וזה של MPEG-2 הוא 81831). התקנים המודפסים הם השלב האחרון של תהליך ארוך שמתחיל בהצעה חדשה במיסגרת וועדה. הצעות עבודה אלה מאושרות בתת וועדה ולאחר מכן ברמת הוועדה הטכנית ( SC29 ו JTC1 בהתאמה ,במיקרה של MPEG ). לאחר שמטרת עבודה חדשה הובהרה די הצורך, MPEG בדרך כלל פותח בבקשות פתוחות להצעות. עד כה התבקשו הצעות עבור :
MPEG-1 ,אודיו ווידאו, יולי 1989
MPEG-2 ,אודיו ווידאו, יולי 1991
MPEG-4 ,אודיו ווידאו, יולי 1995
קידוד היברידי סינטטי /טיבעי , מרץ 1999

בהתאם לסוג התקן, מופקים מסמכים שונים. עבור תקנים של אודיו ווידאו המיסמך הראשון המונפק מכונה Model Verification . ב MPEG-1 וב MPEG-2 מיסמכים אלה ניקראו Simulation ו Test Model (בהתאמה ). ה Model Verification מתאר את אופן הפעולה המקודד ושל המפענח במעין שפת תיכנות והוא משמש לביצוע הדמיות (סימולציות ) על מנת להגיע לאופטימיזציה של ביצועים של תוכנית הקידוד.
כאשר ב MPEG מגיעים לביטחון לגבי יציבות התקן שבפיתוח, כותבים טיוטת עבודה (Working Draft) ). זהו כבר למעשה מעין תקן אבל הוא נישמר באופן פנימי ב MPEG , על מנת שניתן יהיה לעשות בו תיקונים ושיפורים. עם הזמן, כש"טיוטת עבודה" ( ה Working Draft ) הופכת למספיק יציבה היא הופכת ל"טיוטת וועדה" ( Draft Committee ). אז היא גם נישלחת לגופים לאומיים ( National Bodies) להצבעה. אם יש רוב בין המצביעים בעד הטיוטה, היא הופכת ל"טיוטה סופית של הוועדה" ( Final Draft Committee ) ומוגשת מחדש לגופים לאומיים ( National Bodies) להצבעה חוזרת. זאת, לאחר עיון מעמיק מחודש, אשר עשוי לקחת בחשבון את כל ההערות של הגופים לאומיים. אם בהצבעה יש רוב לטיוטה הסופית אזי זו הופכת ל"טיוטה סופית לתקן בינלאומי" ( Final Draft International Standard ). אז עורך ISO הצבעה עם גופים לאומיים אם לקבל או לדחות את ההצעה . בשלב זה כבר לא ניתן שינויים טכניים . במידה והוא מאושר הוא הופך להיות "תקן בינלאומי"
( International Standard).

פרטים מלאים ובהרחבה ניתן למצוא באתרים המרכזיים הבאים (באנגלית ):
אתר ליאונרדו קיאריליונה , "אבי" MPEG
אתר אירגון MPEG
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners