נא להמתין להופעת התפריט 
כתבות ומאמרים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

שיבושים מכוונים ללוויני תקשורת

אחד התחומים שמטרידים חברות שידור וחברות המפעילות לוויני תקשורת היא הקלות בה ניתן היה עד כה לשבש את השידורים באמצעות לווינים. תופעה השיבוש נפוצה במיוחד בשל סיבות פוליטיות ולהן המקרים המוכרים ביותר בעשור האחרון :

טלפוניה לווינית

חברת הטלפוניה הלווינית הערבית( מאבו דבי) Thuraya, דיווחה במהלך שנה שעברה ( 2006) שמערכת הלווינים שלה סובלת מהפרעות מכוונות . מקור ההפרעות לא פורסם ברבים, אבל בעקבות לחץ דיפומטי נפסקו ההפרעות. עובדה זו מאששת מידע , שההפרעות היו מכוונות מראש מצד ממשלה כלשהי. כפי הנראה שמדובר בארצות הברית, שחסמה את התקשורת של לוויני החברה בשל פעילת הצבא האמריקאי בעירק.

סין

בין השנים 1997-2005 שובשו פעמים רבות שידורי הלווין של הטלוויזיה הסינית הממלכתית CCTV בערוצים רבים על ידי תנועת הפאלון גונג שהוצאה שם מחוץ לחוק בשנת 1999. מאז, מוצגת תנועה זו בסין כ "כת הרשע". וממשלת סין מתייחסת לאוהדי התנועה, המוצגים כאוייבי האומה הסינית, באכזריות ובנוקשות. התנועה, הפועלת למען שינוי המשטר בסין ומגנה ברחבי העולם את המעשים הלא-חוקיים של ממשלת סין ( קצירת אירים ומסחר בינלאומי באיברים , דיכוי ועינוי עצירים, הוצאות המוניות להורג של מתנגדי המשטר וכליאתם במחנות ריכוז סודיים ) הצליחה במהלך העשור "לחטוף" ערוצים שונים של CCTV המופצים באמצעות לווינים לא בבעלו סינית על מנת להעביר מסרים לצופי הטלוויזיה בסין . השידורים הסדירים של ערוצי CCTV ( שמופצים באמצעות לווינים אל תחנות ממספר קרקעיות ברחבי סין) שובשו למספר דקות כל פעם במהלכן שודרו ממקום לא ידוע תכנים שהוכנו מראש על ידי המחתרת .
יצויין ,שבסין חל איסור בחוק על קליטה ביתית של ערוצי טלוויזיה באמצעות לווינים והנתפשים משלמים קנס כבד וצפויים למאסר.
בעקבות השיבושים התכופים החליטה ממשלת סין להזמין לוויני תקשורת חדשים מתוצרת מקומית שיצויידו במערכות מתקדמות שאמורות למנוע את השיבושים ו"חטיפת הערוצים" להבא.הלווין הראשון שהיה אמור להיות "חסין שיבושים" היה Sinosat 2 , אבל שיגורו נכשל. במהלך 2007 שוגר לווין חלופי בשם Sinosat 3, אבל לא ברור אם גם הוא מצויד במערכות מתקדמות שנועדו לחסום שיבושים מכוונים דומים לאלה בהיו בעבר.
סין מתכננת לשגר 10 לוויני תקשורת עד שנת 2014 שיחליפו את כל הלוינים בבעלות זרה באמצעותם היא משדרת את ערוציה. בנוסף, צפויה ליברליזציה בתחום הקליטה הלווינית הביתית שתאפשר למאות מליוני סינים המתגוררים באזורים חלקיים מרוחקים לצפות לראשונה בחייהם במבחר הגדול של ערוצי CCTV, אותם הם אינם מסוגלים לקלוט כיום אפילו באמצעות המערכת הקרקעית המפגרת של סין.
ייתכן מאוד שניסוי שערכה סין בתחילת השנה, במהלכו היא הצליחה ל"הפציץ" בחלל לווין תקשורת ישן מרמזים על האפשרות, שהיא לא תהסס בעתיד לפעול נגד שידורים המכוונים נגדה מהחלל. הניסוי הטריד מאוד את ארצות הברית ( שלפי דיווחים אחרים עשתה אף היא ניסויים דומים כבר לפני מספר שנים אך לא דיווחה על כך דבר ) ומדינות אחרות במערב. אגב, הניסוי עורר גם דאגה בתחום נוסף : השמדת לווינים ישנים בחלל על ידי פיצוצם לגורמים גורמת להגדלת כמות ה"זבל החללי" ובנוסף, יש לה משמעות חמורה בנושא החשש לפגיעה בלווינים אחרים פעילים בחלל. זאת, בשל העובדה שפיצוץ לווינים כאלחה גורם לפיזור כמות רבה של חלקיקים בחלל במקום מסה אחת ( קרי , לווין בודד, הגם שיצא משימוש)
אירן

בתחילת העשור החלו לשדר ערוצים אירניים פרטיים רבים מארצות הברית לאירופה ולמזרח התיכון, מרביתם באמצעות לווין התקשורת האמריקאי PAS 12, הממוקם ב 15 מעלות מערב. הערוצים, שייתכן מאוד פועלים בעידוד ( ובתמיכה כספית סמויה ) של הממשל האמריקאי, הרגיזו כמובן מאוד את הממשל האירני.
כמו בסין, החוק אוסר על החזקה של ציוד קליטה לוויני ביתי והמשטרה מבצעת מדי פעם פשיטות רחבות היקף, במהלכן היא מחרימה מאות ואלפי צלחות וממירים וקונסת את הנתפשים. יש לציין שהאיסור אינו מרתיע את האירנים. רבים מהם מצליחים לרכוש ציוד על אף כל האיסורים, להתקינו במקומות מסתור ולהמשיך בדרך זו לצפות בחדרי חדרים בכל הלוינים הנקלטים במזרח התיכון.
בחודש יולי 2007 נעלמו לפתע כל הערוצים דוברי הפרסית ששודרו באמצעות הלווין PAS 12, למרות ששידוריהם נמשכו כסדרם. בתוך ימים ספורים התברר, שמקור השיבושים הוא באי קובה. צוות שיצא לבדוק את הסיבה המדוייקת לשיבושים מצא, שהם מגיעים משגרירות אירן בהואנה . האמריקאיים לא ויתרו והפעילו לחץ כבד בדרכים עקיפות על שלטונות קובה להפסקת השיבושים, שאכן נפסקו אחרי שבועיים ולא חודשו מאז.
כמו כן ידוע , שאירן שיבשה בעבר את השידורים של ערוץ Simaye Azadi ששידר באמצעות הלווינים AsiaSat, Arabsat, Eutelsat W3 ו Hotbird בחודשים יוני ואוגוסט 1997, בחודש יוני 1998, בחודש מרץ 1999 ובחודש אוקטובר 2000

לוב

בחודש דצמבר 1005 החל לשדר ערוץ לוויני מלונדון שפעל נגד משטרו של נשיא לוב מועמר גדאפי. לוב הפעילה מערכת שיבושים שהעלימה את שידורי הערוץ. לאחר הפעלת לחץ מצד ממשלת בריטניה והממשל האמריקאי על ממשלת לוב , הוסרו השיבושים.

סרי לנקה
ב 4 במרץ שעבר חנכה תנועת השחרור הטמילית של סרי לנקה, או בשמה הרשמי LTTE - להשתמש בלווין Intelsat 12 ( מקודם : PAS 12 או בשמו המקורי הראשון נקרא בעבר Europe*Star 1 ) הממוקם ב 45 מעלות מערב לצורך שידורי הרדיו והטלוויזיה שלה. זאת, ללא היתר או הסכם עם חברת הלווין עצמה.רק לאחרונה התברר, שתנועה משתמשת בלווין מאז שנת 2005 על מנת לשדר את ערוץ הטלוויזיה שלה National Television of Tamileelam וכל זאת מבלי שחתמה אי פעם על הסכם עם החברה בעלת הלווין.
החברה קבלה על כך מידע באותו יום מממשלת סרי לנקה, שלמעשה אינה יכולה לעשות הרבה על מנת להפסיק את השידורים, מכיוון שאלה מבוצעים משטחים שאין לצבא הלאומי גישה אליו והם נשלטים על ידי המורדים הטמילים.
בחברת הלווין מנסים כעת למצוא פתרון טכני על מנת להפסיק את השידורים והנהלת החברה נפגשה עם שגריר סרי לנקה באו"ם על מנת לתאם עמדות ולדרוש מהמורדים להפסיק לאלרת את הפירטיות בלווין.
תנוכת השחרור הטמילית של סרי לנקה LTTE מופיעה ברשימת ארגוני הטרור של שממשל האמריקאי.

קוריאה

שתי הקוריאות ממשיכות בגלוי לשבש את השידורים בעיקר בתחום הרדיו מאז שנות החמישים של המאה שעברה. הפרעות לשידורי רדיו בעיקר באזור הגבול בין השתיים הוא אחד האזורים העמוסיםב עולם בהפרעות מכוונות לשידורי רדיו. שיבושים בתחום גלים בינוניים ( MW) נפוצים בעיקר באזור הבירה הדרומית סיאול ובאזור המפורז הסמוך לגבול., על מנת למנוע מתושבי הדרום להאזין לשידורי הרדיו של הצפון.

דרום קוריאה משבשת באופן קבוע שידורי רדיו של צפון קוריאה ועל פי חוקהבטחון הלאומי אסור לתושבי דרום קוריאה להאזין לשידורי הצפון . עצמת המשדרים של הדרום שנועדו לשבש ת שידורי הרדיו של הצפון הן בין 20 ל 50 קילוואט בעוד המשדרים של הצפון חזקים בהרבה( כ 500 קילוואט) ולכן ההפרעות לא תמיד מושלמות . יש גם שיבושים והפרעות מכוונות שתחום שידורי הרדיו ב FM jamming אבל עצמתם פחותה בהרבה לעומת אלה שבגלים בינוניים.

הטלוויזיה של דרום קוריאה נהגה לשבש גם את הקליהט של שידורי הטלווזייה הקרקעיים של צפון קוריאה בתחום VHF Band III אבל מאז הושקו שדיורי טלווזייה דיגיטליים קרקעים בתקן DMB בדרום קוריאה בתחום זה פסקו השיבושים כליל.

שיבושים אחרים

בעשו האחרון התרחשו כמה הפסקות שידור במספר לוויני תקשורת שלא היו להן הסברים מבוססים פרט לתירוץ של "נחשול זרם". בין ההפרעות הללו ניתן לציין את :
Intelsat IS-802 הממוקם ב 33 מעלות מזרח ומשרת את מדינות אפריקה ואזור האוקינוס ההודי שסבל מתקלות בלתי צפויות והפסקת שידור ב 21 בפסטמבר 2006
Eutelsat’s Eurobird 10 (Hot Bird 3 ( כיום EutoBird 10) של חברת הלווינים האירופית Eutelasat שסבל מתקלה חמורה בפעילותו הסדירה שכללה גם פגיעה רצינית בקולטי השמש שלו מסיבה "לא ברורה".

 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners