נא להמתין להופעת התפריט 
כתבות ומאמרים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

כמה מילים על : DVB-S2

תקן DVB-S2 - Digital Video Broadcasting - Satellite - Second Generation הוא למעשה מיפרט משופר הבא להחליף את התקן הנוכחי לשידורים דיגיטליים באמצעות לווין המוכר כ DVB-S . התקן המשופר פותח בשנת 2003 ואושר סופית כתקן בפני עצמו על ידי אירגון התקינה האירופי לתקשורת ETSI בחודש מרץ 2005 .
תקן DVB-S2 מאומץ בהדרגה על ידי מרבית החברות המפעילות חבילות ערוצים באמצעות לווינים ברחבי אירופה ומרבית היצרניות של ציוד קליטה של שידורים מלווינים ( וגם שידורים בפלטפורמות קרקעיות אחרות) החלו בשנת 2006 ליצר מקלטים דו-שיטתיים המאפשרים קליטה של שידורים בשני התקנים - DVB-S ו DVB-S2.
בשנים הראשונות ליישום התקן צפוי, שהוא ישמש בעיקר להשקת שידורים לוויניים בפורמט חדות גבוהה HDTV ( אם כי יש כבר ניצנים להפעלת חבילות ערוצים המשדורות רק בתקן החדש כמו, למשל, חבילת N הפולנית, שהחלה לשדר בשנת 2006) .
יצויין, שהשקת התקן החדש התרחשה במקביל להשקת שידורים בהפרדה גבוהה בקודק הדחיסה H.264 ( מוכר גם כ MPEG-4)

באמצעות התקן החדש ניתן להזרים אחד או יותר תכני אודיו ווידאו ב MPEG2 תוך שימוש באיפנון QPSK או MAPSK עם קידוד משורשר.
תקן DVB-S2 מבוסס, כאמור, על תקן DVS-S המשמש זה עשור להפצת שידורים דיגיטליים באמצעות לווינים ועל תקן DVB-DSNG , המנוצל על ידי יחידות ניידות על מנת לשגר תכנים ישירות לתחנות טלוויזיה. שני המאפיינים החדשים שנוספו לתקן DVS-S הם  :

- קידוד ואיפנון משתנים בזמן אמיתי (VCM - Variable Coding and Modulation)
- קידוד ואפנון ניתן להתאמה , ACM - Adaptive Coding and Modulation המטייב ( עושה אופטימיזציה) של ממאפייני השידור למשתמשים שונים .

מחברי התקן טוענים שהביצועים של DVB-S2 עולים על אלה של התקן הקודם בכ 30%. When the כשהוסיפו לכך את השיפורים בתחום דחיסת הוידאו , ניתן לשדר בהפרדה גבוהה ( ב MPEG-4) באותה קיבולת בה ניתן היה לשדר רק שני ערוצים בהפרדה רגילה בתקנים DVB-S- ו MPEG-2.

השימושים ב תקן DVB-S2

שידורי טלוויזיה (בהפרדה רגילה וגבוהה עם אפשרות תמיכה אחורה בתקן DVB-S מבלי ליהנות מניצול משופר של 30% ברוחב הפס.
שירותים אינטראקטיביים עם גישה לאינטרנט . הנתונים שיוצר הלקוח יכולים להיות משוגרים באמצעות כבל ( נחושת או סיב ), DSL או קשר לוויני ( בתקן DVB-RCS - return channel , המאפשר "קו חזור).
ישומים מקצועיים בהם בהם יש לרבב (multiplex) את הנתונים בזמן אמיתי ולשדרם בתחום VHF/UHF ( שידורים אלה הם למטרות מקצועיות ולא מיועדים לציבור הרחב) .
הפצת נתונים וניתוב

שידרוג מ DVB-S ל DVB-S2

תהליך ההמרה מ DVB-S ל DVB-S2 צפוי להסתיים בתוך כחמש עשרה שנה מיום התקנת התקן החדש

להורדה : מסמך של IBU המסביר את התקן החדש ויתרונותיו השנוים ( בפורמט PDF).
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners