נא להמתין להופעת התפריט 
כתבות ומאמרים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

היבטים בנושאים שונים על הטלווזייה בלווין באירופה

היצע ערוצים
במרבית חבילות הלווין הפועלות כיום באירופה ( להוציא את Sky הבריטית) יש כיום היצע מצומצם למדי של ערוצים.על פי התחזיות מספר הערוצים בחבילות אלה צפוי לעלות בהתמדה במרוצת השנים הבאות. באופן כללי , מספר ערוצי הטלוויזיה באמצעות לווין באירופה גדל בשנים האחרונות בקצב של כ 200 ערוצים חדשים מדי שנה.

הירידה ההולכת ונמשכת בעלויות הנחוצות להפעיל ערוץ טלוויזיה באמצעות לווין, בעיקר בזכות המעבר לשידורים ספרתיים מביאה בשנים האחרונות יזמים חדשים לתחום הטלוויזיה באמצעות לווין. כך ,למשל, בלוויני HotBird משודרים כיום יותר מ 800 ערוצי טלוויזיה. צופים, שהגידול המשמעותי ביותר במספר ערוצי הלווין באירופה יהיה בשנים הקרובות בעיקר בתחום הערוצים האתניים (שפות זרות ) וערוצי הנישה ( ערוצים נושאיים). במדינות מזרח אירופה צופים גידול משמעותי במיוחד מספר הערוצים הפרטיים לעומת המצב ששרר במדינות אלה כל עוד הותר רק לערוצים ציבוריים ממלכתיים לפעול. כמו כן צפוי לגדול שוק חבילות הערוצים במדינות אלה. שוק זה נמצא לאחרונה בהתעוררות במספר גדול של מדינות בגוש המזרחי לשעבר ( כמו ,למשל : אלבניה , בולגריה,רומניה ואוקראינה ).

ירידת הכנסות מפרסום פותחת אופקים חדשים בחלק מהשווקים הלווייניים במערב אירופה מתחיל להסתמן קושי אצל חלק מהערוצים המובילים בכל הנוגע להכנסות משידור פרסומות . בשנים האחרונות חלה ירידה מתמדת בהכנסות ממקור זה. כתוצאה ישירה מכך, מתחילות חלק מהחברות המובילות בתחום (בעיקר בגרמניה,לפי שעה למשל : קבוצות RTL ו pro7sat1 ) ליזום הקמה של חבילות תוכן ו /או ערוצים בתשלום.

נטישת מנויים וגידול החבילות
באופן כללי ניתן לומר, שהדינמיקה של חבילות ערוצי באמצעות לווין (וגם בכבלים,אם קיימת תחרות פנים איזורית)מביאה למצבים הבאים: על מנת להתקיים ולהתבסס , על החבילות להגדיל כל העת את מספר המנויים ולהקטין את רמת הנטישה של מנוי בודד אם מקטינים את רמת הנטישה , ניתן להגדיל את מספר הערוצים בחבילה. אם לא מצמצמים את הנטישה , יש צורך להגדיל כל העת את מספר המנויים. על מנת להיות אטרקטיבי למנויים חדשים, יש צורך להוסיף כל הזמן ערוצים חדשים.

טלוויזיה אינטראקטיבית
אין כיום ציפיות גבוהות לגידול משמעותי בתחום הטלוויזיה האינטראקטיבית באירופה .

טלוויזיה בפס רחב
קצב החדירה של טלויזיה באמצעות אינטרנט בפס רחב הוא נמוך מאוד כיום באירופה אבל צופים, שהוא עשוי להיות מקור הכנסה נאה בעוד מספר שנים. בכל מקרה, הגידול בתחום זה צפוי להיות קטן,כל עודשירותי הפס הרחב מוגבלים במרבית מדינות אירופה בעיקר לאיזורים עירוניים צפופי אוכלוסין.

שדורים בהפרדה גבוהה
היישום ה"חם" ביותר כיום באירופה הוא הפעלת שידורים בהפרדה גבוהה. בקרב חברות לווינים קיימת התלהבות גדולה לקראת הפעלת השידורים. מעריכים, שבאירופה יפעלו בשנים הקרובות בין 10 ל 20 ערוצים בפורמט זה בעיקר בתחום תכני פרימיום, שישווקו במחיר מיוחד . בעיקר מדובר בערוצי סרטים, ספורט והתעודה. מעריכים, שקצב חדירת שידורים בהפרדה גבוהה באירופה יהיה נמוך, כל עוד לא יכנסו לשימוש תקני שידור חדשים כמו MPEG4 ו DVB-S2 . השווקים המובילים בהחדרת שידורים בהפרדה גבוהה באירופה הם גרמניה , בריטניה, צרפת ואיטליה .
הבקוש לנפחי שדור בלווינים
בעתיד הקרוב צפוי ביקוש לנפחי לווין גם מצד חברות הכבלים עצמן וחברות המפעילות מקבצי ערוצים ספרתיים קרקעיים ( DVB-T ). השימוש במקרים כאלה הוא לצרכים פנימיים של החברות עצמן, אשר תנצלנה את ההפצה הלווינית על מנת לקבל ערוצים ממקורות שונים ולהפיץ אותם למרכזי השידור
השונים. החברה הראשונה השחלה להפעיל שירות של קיבוץ והפצה כזה היא Eutelsat המפעילה אותו באמצעות Atlantic Bird 3 . באופן כללי הסברה היא, שבתחום הלווינים המכסים כיום את אירופה אין עודפים גדולים בקיבולת לווינית לא מנוצלת וזאת במיוחד בהשוואה ללווינים המשרתים את יבשת אסיה או את מרכז ודרום אמריקה. אמנם יש הסבורים, שבלווינים האירופיים קיים עודף קיבולת בשיעור של עד 30% ,אבל בחינת המצב מחייבת בדיקה במספר מישורים ( כמו למשל : היבט מבחינת הכסוי האזורי, כיסוי לפי מדינות , משיבים זמינים לפי סוג התדר ולכן, מצב של עודף קיבולת מסוים הוא בסך הכל חיובי.
השאלה מה יקרה מבחינת נפחי שידור לוויניים באירופה ובמזרח התיכון עם המעבר ההדרגתי של ערוצים לשיטות דחיסה חסכוניות וזולות בהרבה. המחסום היקרי שמונע מהן להאיץ את המעבר כרגע הוא העלות הגבוהה הכרוכה בהחלפה המונית של ממירים כאלה למליוני לקוחות ולכן בשלב ראשון , ממריים כאלה ושידורים כאלה מסופקים תחילה רק עבור השידורים בהפרדה גבוהה.

עלויות הפצה לווינית
מעריכים,שמחיר חכירת נפח שידור לוויני במערב אירופה עומד על ממוצע של כ 3 מליון יורו לשנה. לעומת זאת, חברות לווינים מזרח אירופיות מחכירות נפחים דומים במחצית המחיר. בקרב חברות לווינים המחזיקות מספר מועט של לווינים בעמדות הרבה פחות אטרקטיביות המצב אף קיצוני יותר. אלה מוכנות להחכיר נפחי לווין במחירים נמוכים עוד יותר.
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners