נא להמתין להופעת התפריט 
כתבות ומאמרים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

הקרב על C band ועתידו בשידורי לווין

אוקטובר 2007

הקרב על ה"שליטה" והשימוש בעתידי בתחום התדרים המוכר כ C-band מתחיל להתקרב לסיומו . חברות לווינים מובילות ברחבי העולם "מעלות הילוך" וקוראות לחברות שטרם עשו זאת להצטרף למאבק, שעלול להביא לחיסול עידן השידורים הלוויניים בתחום זה.

הסיבה  לשינוי : התוכנית של ארגון התקשורת העולמי ITU להקצות את התחום לשימושים מתקדמים חדישים יותר כמו WiMAX >וישומים  אחרים, המוגדרים  באופן כללי כ BWA , ראשי תיבות של Broadband Wireless Access.
בד בבד עם ההכנות של הרגולאטורים במדינות שונות לקראת פרסום מכרזים להפעלת שירותי WiMAX, ממשיכות חברות המעוניינות להכנס לשירותים בתחום זה במסעות השיכנוע שלהן בקרב רגולאטורים ומקבלי החלטות במדינות שונות ברחבי העולם, על מנת להקצות להם לפחות מחצית מהתדרים שמתחת ל 5GHz ובמיוחד בתחום שבין 3.4 ל 3.7GHz , תחום שהוקצה עד כה באופן בלעדי לשימוש לוויני.

כאן גם טמונה הבעיה המרכזית בנושא והיא, ש WiMAX ושידורי טלוויזיה באמצעות לווינים פשוט אינם יכולים להתקיים במקביל ב C-band . הדבר כבר הוכח לפני שנה בדרום אמריקה כשבקיץ של שנת 2006 התירה ממשלת בוליביה לערוך ניסוי רחב היקף ברשת WiMAX בדיוק בתקופה בה נערכו משחקי גביע העולם בכדורגל. עקב השידורים המקבילים ך נגרמו שיבושים קשים ב שידורי הטלוויזיה של המשחקים ב C-band . גל המחאות העז מצד חלקים ניכרים של ציבור הצופים הביא להפסקה מיידית של הניסוי .

היו מי שהציעו לחלק את C-band בין חברות הלוין למפעילי WiMAX אבל מהר מאוד התברר, שאי אפשר לסנן את התחום בצורה יעילה בין שני הישומים וכי תמיד יהיו צפויות הפרעות מצד WiMAX לשידורי הטלוויזיה בתחום.
בנוסף הוצע, שעל מנת למנוע הפרעות בין שני הישומים לא יוצעו שידורי WiMAX ברדיוס של 150 ק"מ סביב תחנות קרקע המשדרות ללווינים. הצעה כזו גובלת במקרים מסוימים באבסורד, מכיוון שהיא תביא למצב בו אוכלוסיות המונות לעיתים עשרות מליונים לא יחוברו ל WiMAX ( כך, למשל , תחנת קרקע הממוקמת בין הערים ניו-יורק וושינגטון הבירה עשויה למנוע, לפי הצעה כזו, את השירות מכלל התושבים המתגוררים בין שתי הערים וסביבותיהן....).

כאמור, פשרה בעניין לא נראית אפשרית וכעת הרגולאטורים יצטרכו להחליט.
לגבי השימוש העתידי ב C-band כבר ברור כעת, שרק אחד יזכה והשעון מתקתק. רגולאטורים באוסטרליה, הודו, אינודנזיה, מלזיה, הפיליפינים, סינגפור , טייוואן ותאילנד בוחנים בימים אלה את הסוגיה מקרוב מכיוון שאזור זה של העולם תלוי במיוחד בשיודרי טלווזייה מלווינים המבוצעים ב C-band ואילו כנס הרדיו העולמי ( ה WRC - World Radio Conference ) צפוי לפרסם בקרוב הודעה רשמית לגבי עתיד השימוש ב C-band.
כעת יש החוששים שה WRC עשוי להגיע להחלטת פשרה ולאפשר שימוש של C-band לשני הישומים תוך הגבלות אזוריות למדינות ספציפיות.
גופים התומכים והמקדמים את שירותי ה WiMAX טוענים לאחרונה בפני רגולאטורים ברחבי העולם, שחברות הלווינים אינן עושות שימוש יעיל ב C-band וכי אין כל בעיה להקצות לפחות חלק מהתחום לישומי אינטרנט אלחוטי . הם גם מדגישים בפני נציגי הממשלות השונות את הסיכויים להכנסות גבוהות יותר אם חלק מהתחום יעבור לישומים החדשים וגם את ה"יוקרתיות" שבעניין בשל העובדה, שניתן יהיה לקדם שירותים מהדור הרביעי
ועובדה זו שך הזרמת כספים רבים לקופות האוצר במדינות שונות גרמה וגורמת לממשלות רבות "להסתנוור" קשות מהפיתוי מבלי לתת את הדעת על ההשלכות שעלולות להיות להחלטות כאלה למאות מליוני אנשים.

בחברות לווינים אומרים, שהטענות לגבי תת ניצול של התחום אינן נכונות ומודים, שלא נעשה מאמץ מספיק על מנת להבהיר לרשויות השונות עד כמה אכן השימוש ב C-band הוא למעשה חשוב. עוד מדגישים בחברות הלווינים, שבעוד חברות ה WiMAX והטכנולוגיה החדשות יכולות "לאמץ" לעצמן תחום תדרים אחר לישומיהן בלי הרבה בעיות טכניות, י לחברות הלווינים אין אף אפשרות אחרת מלבד המשך השימוש ב C-band
בחברות הלווינים מדגישים את הכיסוי רחב ההיקף שמתאפשר בשידורים בתחום זה ואת העובדה, שגם בתנאי מזג אויר קשים ניתן להמשיך לקלוט את השידורים כמעט בלי בעיה ( בעיקר בתנאי גשם המאפיינים אזורים כמו דרום מזרח אסיה ואחרים ).

כעת נותר לחברות הלווינים רק מעט לעשות בענין פרט להגברת מאמצי ההסברה והשכנוע אצל מקבלי ההחלטות ברחבי העולם ולהמשיך לקוות, שהן לא יאבדו את השליטה על C-band

עידכון

ב15 בנובמבר החליטה מליאת WRC לשמור את תחום C-band לשימושה הבלעדי של תעשיית הלווינים מבלי להקפיא חלק ממנו לצורכי שימוש טכנולוגיות מולטימדיה אינטראקטיביות מתקדמות. לפחות לפי שעה הסתיים הקרב בנצחון של חברות הלווינים.
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners