נא להמתין להופעת התפריט 
כתבות ומאמרים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

Audio Description : שירותי "תאור קולי" כתגבור צפיה בטלוויזיה לעיוורים

לפני עיוור לא תשים מכשול (ויקרא, י"ט, י"ד)

מיהו עיוור על פי חוק?
עיוור / לקוי ראיה הוא אדם הלוקה באחד מהמצבים הבאים:
א. העדר גמור של ראיה.
ב. חדות ראיה שאינה עולה על 3/60 מטר בעין הטובה או בעזרת משקפיים.
ג. צמצום שדה הראיה עד כדי כך ששדה הראיה המרבי אינו עולה על מעלות.
(כל האמור לעיל מתייחס ללקוי בשתי העיניים בלבד).
כל מי שעונה להגדרה זו זכאי לקבלת תעודת עיוור.
משרד העבודה והרווחה באמצעות השירות לעיוור והמחלקות לשירותים חברתיים מנפיק תעודות עיוור לזכאים. תעודת עיוור מקנה למחזיק בה הטבות ופטורים שונים הניתנים על ידי משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, חברות ציבוריות וארגונים שונים. לקות ראיה היא לקות הנגרמת מפגמים בעין ובחלקיה או בעצב הראיה. זוהי לקות אשר גם לאחר שיפור בעזרת משקפים או עדשות אינה ניתנת לתיקון.

קיימים מושגים רבים המשמשים בו זמנית לתיאור הלקות. למשל : עיוורון, עיוורון ע"פ חוק, כבד ראיה, לקוי ראיה, ראיה ירודה. הכוונה בשימוש בכל המושגים הנ"ל היא להגדיר אנשים שרמת הירידה בראיה שלהם היא כזו שמקשה על תפקוד יומיומי עצמאי. לרבים מן העיוורים  שרידי ראיה מסוימים ורק חלק קטן מציבור זה עיוורים לחלוטין. תהליך אבדן הראיה חושף את האדם לקשיים רבים במישור האישי, חברתי, משפחתי ותעסוקתי. הקשיים מתבטאים בתחושת בדידות קשה, חרדה, אבדן היכולת לתפקוד עצמאי (כמו קשיים בניידות, נתק מחומר כתוב, ריחוק מחברים, בושה מהסביבה, קושי לעסוק בתחביבים ועיסוקים שנהג בעבר).

ליקוי ראיה בדרגה חמורה יכול להופיע בשלבי חייו השונים של האדם.
סיבות הופעת הליקוי
בילדות ליקוי הראיה נגרם מסיבות כמו תורשה, פגות, סיבוכים בלידה, מומים וכדומה.
במהלך החיים ליקוי הראיה יכול להיגרם ממחלות תורשתיות, לדוגמא: R.P. - רטיניטיס פיגמנטוזה, טרשת נפוצה, זיהומים, סיבוכי טיפול תרופתי, תאונות, חבלות שונות ועוד.
בזקנה קיימות מספר מחלות שכיחות הגורמות להופעת ליקוי הראיה שהנפוצות שבהן הן הגלאוקומה, קטרקט, ניוון המקולה (A.M.D) , סיבוכי סכרת והפרדת רשתית.

שכיחות ליקוי הראיה בארץ ובעולם

מנתונים רשמיים בארץ ובעולם מסתבר, כי שיעור האנשים המאבדים את ראייתם נפוץ יותר ככל שגיל האדם עולה, כאשר בזקנה הם מהווים כשני שלישים מסה"כ לקויי הראיה.
המקור היחיד להשגת נתונים מסודרים על שיעור בעיות הראיה באוכלוסיה בישראל מצוי ברישומי משרד העבודה והרווחה והוא מתבסס על פניות האוכלוסייה לצורך מתן תעודות עיוור.
הקריטריונים לקבלת תעודות עיוור על פי חוק משתנים ממדינה למדינה, והם נקבעים על פי קריטריונים רפואיים ולא על סמך קשיי תפקודו של האדם.
משמעות הנתונים היא כי על כל אדם המוכר למשרד העבודה והרווחה, יש רבים נוספים שאין יודעים עליהם כי לא פנו לקבלת תעודה או לקבלת השירותים הניתנים לאדם לקוי הראיה.


מספר לקויי הראיה בישראל

סיכום הנתונים לשנת 2002 שנעשה על ידי השרות לעיוור במשרד העבודה והרווחה מראה כי בישראל 20,818 אנשים בעלי תעודת עיוור ורבים נוספים כבדי ראיה שאינם זכאים לתעודה אך בעלי קשיים תפקודיים עקב ליקוי הראיה. מתוך מספר זה :

גילאי 0-18 מהווים 5.2% מכלל בעלי תעודות עיוור
גילאי 19-40 מהווים 11.1% מכלל בעלי תעודות עיוור
גילאי 41-65 מהווים 27.4% מכלל בעלי תעודות עיוור
גילאי 66-80 מהווים 35.1% מכלל בעלי תעודות עיוור
גילאי + 81 מהווים 21.1% מכלל בעלי תעודות עיוור
גברים בגיל 18 עד 65 ונשים בגיל 18 עד 60, שחדות ראייתם אינה עולה על 1.60 מטרים ' וצמצום שדה ראייתם עד 10 מעלות, זכאים לדמי ליווי חושיים באמצעות המחלקה לשירותים חברתיים באזור מגוריהם .
עיוור עובד - מקבל את מלוא דמי הליווי ששיעורם %  11.3 מהשכר הממוצע במשק .
עיוור שאינו עובד ואינו מקבל שר"מ, מקבל   75%  מדמי הליווי.
עיוור שאינו עובד ומקבל שר"מ וכן קשיש שקיבל דמי ליווי קודם הגיעו לגיל זקנה יקבל  50%  מדמי הליווי.

שידורי טלוויזיה : שירותי תגבור צפייה לעיוורים

אחד התחומים בהם הצופה המוגבל בראייתו או העיור מרגיש מקופח הוא צפייה בשידורי הטלוויזיה. במשך שנים רבות אכן המצב היה בלתי ניתן לשיפור וצופים אלה נאלצו להסתפק בחוש השמיעה בלבד. עם ההתקדמות הטכנולוגית והפעלת שידורי טלוויזיה ספרתיים ( דיגיטליים ) נפתחו אופקים חדשים לציבור זה.

שירותי תיאור פועלים כיום במספר מקומות ובמיוחד אמור הדבר לגבי גרמניה, אוסטריה,  בריטניה, ארה"ב וקנדה . שם  עיוורים יכולים להאזין לתיאור קולי מוסף במספר ערוצים בטלוויזיה על בסיס קבוע ולוחות שידורים מיוחדים עבור תוכניות כאלה מופצים מראש

חברת SCM Microsystems  הגרמנית פיתחה לפני מספר שנים תוסף לממירים ( ראה נספח 1  ) . המתקן מאפשר לעיוורים לקבל פס קול נוסף ה"מתלבש" על פס הקול המקורי של התכנית המשודרת. בפס קול זה מקבל הצופה המוגבל בראייתו  העשרה לגבי המתרחש בתכנית המשודרת . מדובר בתוספת תיאור מילולי לגבי מה שאי אפשר להתרשם מפס הקול עצמו ( למשל : מראה השחקנים, תיאור מקום ההתרחשות, הבעות פנים וגוף וכיו"ב).
השירות היה אמור להיות מוצפן ובתוספת תשלום לדמי המנוי הרגילים בחבילות הערוצים.
החברה ניסתה לעניין שירותי שידור במספר מדינות (ביניהן בבריטניה ובגרמניה) אך עקב
חוסר עניין מצד גופים אלה, כפי הנראה בגלל חוסר רצון להיכנס למחויבות כספית, הפרויקט ננטש סופית על ידי החברה  לפני כשנה.

למרות זאת הונהג במספר ערוצי טלוויזיה בעולם שידור תוכניות עם , ביניהן :
גרמניה , בערוצים וברשתות ARD, arte' , RBB , BR, HR, MDR, NDR, SWR, WDR, ZDF, 3sat
באוסטריה בערוצי ORF
ובבריטניה בחבילת הלווין BSkyB

ישראל

הרשות השנייה השיקה ב 17 מאי 2009 את שירות הכתוביות הסמויות לכבדי שמיעה. השירות החדש, מאפשר לצופי הטלוויזיה ככלל, ללקוחות HOT בעלי ממיר מתאים וללקוחות YES להפעיל באמצעות שלט הטלוויזיה כתוביות אשר יוצגו על המרקע וילוו שידורים חיים בזמן אמיתי. השירות יהיה זמין בכל מהדורות החדשות המרכזיות וכן בתכניות נוספות בערוצים 2 ו 10.

השירות הוא בהתאם לחוק כתוביות ושפת סימנים בטלוויזיה שנחקק בשנת 2006 המחייב את כל הערוצים הציבוריים וחלק מהערוצים המקוריים המשודרים בהוט וביס לכלול כתוביות ו/או שפת סימנים בכל התוכניות בעברית ובערבית, כולל תוכניות המשודרות בזמן אמיתי ( שידור חי).


אתר ארגון ADI
 

סמל זה מציין שידור של תוכנית טלוויזיה המלווה ב AD - Audio Description - באירופה


סמל זה מציין שידור של תוכנית טלוויזיה המלווה ב AD - Audio Description - בארה"ב

Closed Captions Israel כתוביות סמויות בזמן אמיתי בטלוויזיה
סימן זה מלווה את הכתוביות הזמויות בערוצי הרשות השניה

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners