נא להמתין להופעת התפריט 
כתבות ומאמרים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

תמורות חדשות בשוק הלווינים באסיה

שוק הלווינים באסיה ובאזור האוקינוס השקט, שעבר לפני מספר שנים משבר קשה, החל להתאושש לאחרונה . ולמרות זאת, כל המומחים לשוק זה אומרים, שהוא לא יחזור לתקופת הצמיחה שעברה על שוק זה בשנות התשעים.

תקשורת לווינית ממשיכה לתפוש תפקיד מפתח עבור סקטורים שונים בתחום השירותים , כולל תקשורת ושידורי שידור טלוויזיה .בנוסף, הביקוש לפס רחב ולשירותי וידאו כמו שידורי טלוויזיה ישירים (DTH) הולך ועולה בהדרגה באזור זה של העולם . שלא בדומה לאירופה או לצפון אמריקה, שידורים ישירים לבתים המוצעים במדינות שונות ביבשת שונים מאוד האחד מהשני בגלל הבדלי תרבות והגיוון הרב שקיים במדינות ביבשת . שוני זה גם מאפשר לחברות המפעילות שירותי שידור כאלה להציע חבילות ערוצים המתאימות טוב יותר לצרכי הציבור המקומי.

עם זאת, נותרו עדיין בעיות המצריכות פתרון . אחת מהן היא הפער הדיגיטלי בין מדינות היבשת . חוסר ההומוגניות בשוק התקשורת האסייתי בא לידי ביטוי בפיתוח הסוציו-אקונומי ובפער העצום בין עשירים לענים . מצד אחד יש מדינות כמו דרום קוריאה, יפן והונג קונג עם רמת החדירה הגבוהה ביותר בעולם של אינטרנט בפס רחב ומצד שני ישנן באסיה מדינות עם חדירה כל כך נמוכה של טכנולוגיה מודרנית שאין בהן אפילו שירותי תקשורת בסיסיים.

הפער הדיגיטלי רחב מאוד באסיה, אך שירותי תקשורת לוויניים עשויים להאיץ בשנים הקרובות את הקישוריות לאזורים כאלה עם תשתית תקשורת מיושנת או לא קיימת ותשתיות אינטרנט בפס רחב שלא קיימות כלל
גם הביקוש לרוחב פס לוויני ב C-band וב Ku-band אינו שווה ולמעשה קיים כיום מחסור ב C -band למרות שפע רוחב הפס המוצע לשידור בתחום Ku-band.

בהודו וסין, למשל, הביקוש ל Ku-band גבוה. אבל בגלל הגנת יתר על התעשיה המקומית ומחסומים רגולטוריים נוספים , יש הרבה מאוד נפח שידור פנוי ב Ku-band שפשוט אינו מנוצל רק מכיוון שהוא נמצא בלווינים שבבעלות חברות לווינים זרות ולא מקומיות . בהודו הונפקו בשנתיים האחרונות מספר רשיוינות לחבילות ערוצים בלווינים . הצפויות לצרוך נפחים ניכרים של רוחב פס בתחום Ku-band הזמינים מעל תת היבשת ללא כל שימוש מזה זמן .

השוק הסיני לעומת זאת סגור לחלוטין עבור לווינים בבעלות זרה. אבל הכשלון בהפעלת לווין התקשורת הסיני Sinosat-2 עשוי ליצור לחץ מסוים על ממשלת סין, על מנת שזו תאפשר שימוש בלוויני תקשורת זרים וזאת, על מנת לפתור את בעית המחסור בקיבולת שידור בלווינים הנוכחיים המשרתים אותה.

המיזוגים שהתרחשו בשנה האחרונה בין מספר חברות לווינים גדולות ( Intelsat עם PanAmSat ו SES Global עם New Skies ) גם גורם לאחרונה למפעילי לווינים מקומיים ברחבי אסיה לתהות , אם גל המיזוגים הבא עומד להגיע גם לאסיה.

חברות לווינים רבות באזור נתמכות על ידי הממשלות המקומיות באופן ישיר או שהן בבעלות ממשלתית , מה שמקנה להן הגנה מוחלטת בשוק המקומי . זה אולי יתרון למפעילים מקומיים , אבל קיימות עדיין חברות לווינים שלא ממש עושות חיל בעסקים, הן בגלל היקף הפעילות המצומצם שלהן והן בגלל גודל השוק המצומצם אותו הן משרתות באופן בלעדי . יש לצפות, שהבעלות הלאומית על לווינים וחברות לווינים תלך ותפחת עם הזמן ,למרות שביבשת אסיה הדבר יקח עוד הרבה זמן .ייתכן מאוד שבעתיד , חלק מחברות הלווינים המקומיות ( בין אם פרטיות או בבעלות ו/או בהשקעה ממשלתית ) יירכשו בעתיד על ידי גופים מסחריים זרים . לרגולטורים ממשלתיים עוד עשוי לקחת זמן רב להתחיל בכלל לדון באפשרות של בעלות זרה על חברות לווינים. חלק מהרגולטורים המקומיים באסיה עדיין מנסים להיות גורמים משפיעים על התוכן ועל דרכי הפעולה של מפעילות חבילות ערוצים במקום לתפוש עמדה נייטרלית יותר ולעסוק בפיקוח רפוי יותר בנושאים עקרוניים בלבד..

השוק סיני מתחיל להתעורר באופן נמרץ לקראת המשחקים האולימפיים שיתקיימו שם בקיץ 2008. ממשלת סין החליטה בשנה שעברה להשיק שידורי לווינים DTH עבור תושבי סין ( עד כה שידורים כאלה היו אסורים בתכלית) וזאת, עוד לפני תחילת המשחקים האולימפיים . הסינים גם מתכננים להפעיל שידורים בהפרדה גבוהה במסגרת האירועים .שידור המשחקים בבייג'ינג ב 2008 בהפרדה גבוהה צפוי להיות גורם רב משמעות בתחום השידורים בהפרדה גבוהה ברחבי העולם, מכיוון שהוא יהיה האירוע שידחוף את המספר הרב ביותר אי פעם של צופים לרכוש מקלטים מתאימים ולהזניק את השידורים בהפרדה גבוהה באופן גלובלי למקום אליו הם עדיין לא הגיעו מבחינת היקף התפוצה ותודעת הציבור לעצם קיומם . ובל נשכח, שביצוע השידורים בהפרדה גבוהה והפצתם לכל רחבי העולם יצריכו נפחי לווינים גדולים במיוחד.
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners