נא להמתין להופעת התפריט 
סיכום שנת 2007
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
גם השנה אנו מתכבדים להביא סקירה מקיפה של מרבית
האירועים החשובים בנושאים בהם עוסק האתר באופן שוטף.
הנושאים בסקירה :
חברות לווינים
שיגורים ותזוזות בחלל
חבילות ערוצים בלווינים
שידורים בהפרדה גבוהה
טכנולוגיות חדשות
ישראל
המזרח התיכון

מאת : עלי שביט© . תודה מיוחדת לדודי זוסימן שהקדיש מזמנו להעיר הערות ולהגיה את הסקירה

חברות לווינים

אחרי שנה עמוסת פעילות בתחום המוכרים-קונים-מתמזגים הורגשה במהלך השנה האחרונה רגיעה בנושא.

שינוי בעלות ב AsiaSat
 
בחודש מרץ הושלמה עיסקת של החלפת מניות בין SES ו GE האמריקאית במסגרתה פרשה SES מחברת AsiaSat והעבירה ל GE את כל מניותיה וגם תשלום נכבד במזומנים.
מעתה המחזיקות העיקריות בחברת הלווינים האסיתית הן הן GE ו CITIC הסינית ( מה שמעורר בעיות לגבי האפשרות של הזמנות נוספות של לווינים חדשים מתוצרת ארה"ב בשל מגבלות שכופה הממשל על חברות טכנולוגיה במכירות של ציוד מתקדם לסין) .

שינוי בעלות ב Telesat Canada
 
Loral Space & Communications וקרן פנסיה מקנדה רכשו מלוא הבעלות על חברת הלווינים הקנדית הותיקה Telesat Canada.
ל Telesat Canada 12 לווינים ועוד שלושה לווינים חדשים בשלבי תיכנון ויצור. שנים מאלה כבר הושכרו במלואם לחבילת הלווין הערוצים קנדית ExpressVu של חברת Bell.

שינוי בעלות ב Intelsat

 
בתחילת קיץ 2007 הודיעה Intelsat Holdings , שהיא קרובה
לסגירת עסקה למכירת 76% מהחברה לחברת משקיעים בשם BC Partners ( קרנות הפנסיה BCEC) תמורת 5.03 מיליארד דולרים.

BC Partners קבלה לאחרונה התחייבויות מימון בסך 1.1 מיליארד דולרים וכן 5.11 מיליארד דולרים התחייבויות למימון מקבוצה בראשה עומדים of Credit Suisse , Banc of America Securities ו Morgan Stanley שיממנו את העיסקה, ישלמו חלק מהחובות של חברת הלווינים ויכסו את עלויות העיסקה והוצאותיה.

באמצע חודש אוקטובר אישרה המועצה האירופית עסקת המכירה של Intelsat לחברת האחזקות Serafina Holdings שהוקמה על ידי חברת BC Partners לצורך העיסקה.

DataPath רכשה את SWE-DISH
חברת DataPath רכשה בחודש יולי את חברת SWE-DISH Satellite Systems AB השבדית. החברה מתמחה בפתוח ויצור מערכות תקשורת לווינים ניידות עם לקוחות אזרחיים וצבאיים בכל רחבי העולם. קו המוצרים של SWE-DISH אמור להשלים את זה של DataPath הכולל : מסופים המיועדים למגוון ישומים, החל מ fly-out ועד טלפורטים, תוכנת MaxView המאפשרת שליטה יחודית על רשתות תקשורת ושירותי הנדסה שונים.

Globecomm רכשה את GlobalSat
בחודש מאי הודיעה חברת Globecomm Systems על רכישת חטיבת GlobalSat שהיתה עד אז בבעלות Lyman Bros.
Globecomm Systems מספקת מכלול שירותי תקשורת לווינית החל מתהליך התכנון הההדנסי ועד מתן פתרונות תקשורת קרקעית ולווינית בכל רחבי העולם.

סוף עונת המיזוגים ?
אנליסטים שונים סבורים, שבשנת 2007 מוצו מרבית האפשרויות של מיזוגים בין חברות הלווינים. כיום פועלות בעולם שלוש חברות מובילות - Intelsat, SES ו Eutelsat - ומספר לא מבוטל של חברות קטנות, המשרתות אזורים גיאוגרפיים מצומצמים יחסית ברחבי העולם.
 
Eutelsat תמשיך כנראה במאמציה לנסות ולהשתלט על חברת הלווינים הספרדית HispaSat בה כבר יש לה ענין באמצעות חברת Abertis הספרדית ששותפה כיום ב Eutelsat עצמה.
לממשלת ספרד הסתייגויות ממכירת HispaSat מכיוון שהיא משרתת גם את מערכת הביטחון שלה אך ייתכן מאוד שבתנאים מסויימים העסקה תוכל להתממש בכל זאת במהלך השנה הבאה.

שווקים חדשים בצמיחה
חברות הלווינים צפויות להפנות מעתה מאמצי שיווק בכיוון שווקים חדשים . הבולטים שבהם, שם צפויים ביקושים ערים לקיבולת שידור לווינית בשנים הקרובות הם דרום מזרח אסיה ואפריקה. באסיה מסתמן עידן של צמיחה בחבילות ערוצים בלווינים וביקוש שילך ויגדל בנפחי שידור המיועדים לשירותי אינטרנט רחב פס .
באפריקה , שם כמעט לא היתה קיימת עד לאחרונה טלוויזיה רב-ערוצית לווינית חלים לאחרונה ומסתמנת מגמה של פתיחת השווקים לתחרות. בדרום אפריקה צפויות בעוד כשנה שתי חבילות חדשות באמצעות לווינים וחבילה נוספת כלל-אפריקאית ( GTV) כבר משדרת מלונדון לרחבי אפריקה. כמו כן צפוי ביקוש הולך וגדל לנפחי שידור לוויניים גם עבור טלפוניה, העברת נתונים ואינטרנט רחב פס. הלווין הפאן-אפריקאי RASCOM-QAF1 ששוגר באמצע דצמבר בהצלחה אמור לפתור לפחות זמנית את הביקוש ההולך וגובר לשירותים כאלה . עם זאת, אין ספק שאחרי תקופה ממושכת בה לא חלה כל גידול בנפחי שידור ליבשת השחורה צפויה כעת תחרות על כיסן של ממשלות וחברות הזקוקות לשירותים כאלה בעוד הקבולת תמשיך להיות מוצמצמת עוד מספר שנים.

חברות לווינים קטנות - גאווה לאומית מיותרת ?
כיום פועלות ברחבי העולם חברות לווינים רבות שהתחשיב הכלכלי לפעילותן לא ממש מצדיק את קיומן בפועל. מדינות רבות , קטנות בדרך כלל, הקימו חברות רכשו לוויני תקשורת בעלויות גבוהות מאוד מתוך מניעים של גאווה לאומית ולא דווקא על בסיס כלכלי טהור . החלטות כאלה מוכיחות עצמן כיום כלא חכמות בעליל בעיקר בשל העלויות הניכרות וקשיים בהחזר ההשקעות וייתכן מאוד שבעתיד הקרוב נראה מיזוגים בין חברות כאלה על מנת ליצור בסיס כלכלי יציב יותר ואפילו ריווחי .
עם זאת יש לציין, שפרוייקטים כאלה לא מונעים בהכרח מגאווה לאומית גרידא . ממשלת וייטנאם, למשל, החליטה לפני שנתיים להזמין לווין תקשורת לאחר שהתברר לה שהיא משלמת לחברות לווינים במדינות סמוכות סכומי עתק עבור שירותי התקשורת הבינלאומיים שהיא רוכשת מהן . ממשלת וייטנאם החליטה לשים לכך קץ ולממן לווין תקשורת שישרת את צרכי התקשורת הבינלאומיים שלה ויחסוך לה עם הזמן כסף רב ( וקשה להתעלם מהעובדה, שהלווין יתרום מעט לגאווה הלאומית, למרות שהלווין הוא מתוצרת צרפתית...).

שיגורים ותזוזות לווינים

SeaLaunch : "פיצוץ" של שיגור ...
הכישלון המצולם ביותר בהיסטוריה של שיגורי לווינים עד כה הוא של לווין התקשורת NSS-8 שהתרחש ב 30 בינואר בלב האוקינוס השקט. טיל ה Zenit-3SL שהיה אמור ללהכניס את הלווין למסלול גיאוסטציונרי התפוצץ על כן השיגור וגרם נזק ניכר למתקן עצמו. לא היו נפגעים בנפש. מיד לאחר בדיקות ראשוניות הצליחה החברה להשיט את הרפסודה בכוחות עצמיים אל נמל בית ומשם לנמלים שונים לצורך תיקונים ושיפוצים.

עיכובים

חברת SeaLaunch היתה אמורה לחדש את שיגוריה הלווינים מלב האוקינוס השקט בתחילת חודש דצמבר השנה. אבל מצב הים הגועש גרם לכך ששיגור לווין התקשורת Thuraya 3 נדחה במשך ימים ולבסוף נדחה סופית למועד בלתי ידוע. הרפסודה וספינת השיגור הוחזרו בסופו של דבר אל נמל הבית של החברה.

איחור ניכר בשיגור לווין התקשורת הרוסי Express AM-33, לאחר שחברת Thales Alenia Space לא עמדה בלוח הזמנים וסיפקה באיחור ניכר רכיבים חיוניים שהיה על חברת Applied Mechanics הרוסית לשלב בלווין לפני שהיא מעבירה אותו למרכז השיגורים בייקונור שבקזחסטאן.השיגור המקורי , שהיה מתוכנן לחודש ספטמבר 2007 יבוצע כאמור באיחור רק ב 28 בינואר 2008.

תזוזות
לווינים ותיקים יותר הוסטו לעמדות אחרות :
Hot Bird 4 עבר מ 13 מעלות מזרח ל 9 מעלות מזרח ושמו שונה ל Eurobird 9.
חברת Eutelsat הודיעה שהיא מתכוונת להפוך את 10 מעלות מזרח ל "עמדה חמה חדשה" בזכות היתרון הסמיכות שלה לעמדה החמה הותיקה שלה ב 13 מעלות מזרח( לוויני HotBird) .
Hot Bird 3 שסיים את שירותו ב 13 מעלות מזרח הועבר ל 4 מעלות מזרח שם הוא פועל כ Eurobird 4.
גם SES Astra ממשיכה לטפח עמדות לוויניות חדשות . כך למשל נוספו ערוצים רבים ב 23.5 מעלות מזרח ( לא נקלטים בישראל).

שיגורי 2007

31.1 : NSS-8 באמצעות Zenit-3SL - נכשל
11.3 : INSAT 4B באמצעות טיל Ariane 5 ל 93.5 מעלות מזרח
ו Skynet-5A באמצעות טיל Ariane 5 ( לווין תקשורת צבאי)
10.4 : Anik 3F ל באמצעות Proton M / Briz M 118.8 מערב
4.5 : Astra 1L באמצעות טיל Ariane 5 ל 19.2 מעלות מזרח
4.5 : Galaxy 17 באמצעות טיל Ariane 5 ל 19.2 מעלות מזרח
15.5 : NigComSat 1 באמצעות טיל Long March ל 42.5 מעלות מזרח
31.5 : Sinosat 3 באמצעות טיל Long March ל 125 מעלות מזרח
5.7 : Chinasat 6B באמצעות Long ל 115 מעלות מזרח
7.7 : DirecTV 10 באמצעות Proton Breeze M
14.8 : BSAT 3A באמצעות טיל Ariane 5 ל 110 מעלות מזרח
14.8 : Spaceway 3 באמצעות טיל Ariane 5 ל 95 מערב
6.9 : Insat-4CR באמצעות GSLV-F04 מסריהריקוטה, הודו אבד ואותר
8.9 : JCSAT 11 באמצעות Proton Breeze M - נכשל
5.10 : Intelsat 11 + Optus D2 באמצעות טיל Ariane 5
9.11 : StarOne C1 ו Skynet 5B באמצעות טיל Ariane 5
18.11 : Sirius 4 באמצעות Proton/Breeze M
21.12 : RASCOM-QAF1 ו Horizons-2 באמצעות טיל Ariane 5
הערה: נכשל כולל תקלה בעטיה הלווין לא שוגר כהלכה ,לא נכנס למסלול המתוכנן או אינו פועל עקב הצבה לקויה או פגמים ביצורו

Insat-4CR אבד ואותר
סוכנות החלל ההודית ISRO שמרה בסודי סודות את העובדה, שלווין התקשורת Insat-4CR ההודי ששוגר ב 2 ספטמבר נעלם ממסכי המעקב של תחנות הקרקע שלה כחודש לאחר שיגורו. הלווין, שעל סיפונו 12 משיבים, שאמור לשמש להפצת חבילת ערוצים הודית חדשה ולצרכים ממשלתיים אחרים, אותר בסופו של דבר בחלל באמצעות סיוע שהגיע מסוכנות החלל האמריקאית NASA והוחזר למסלול שהוא כמעט גיאוסינכרוני . אך המאמצים להשיב את הלווין למסלולו, שנמשכו חמישה עשר עשר יום , הביאו בסופו של דבר לצריכה כה משמעותית של עתודות הדלק של שתוחלת החיים שלו התקצרה בסופו של דבר למחצית ועומדת כעת, על סף כניסתו לשירות פעיל, על חמש שנים בלבד.

שיגורים מתוכננים לשנת 2008

את השנה יחנוך ב 28 בינואר לווין התקשורת הרוסי Express 33 ששיגורו מבייקונור באמצעות טיל Proton מתעכב ארבעה חודשים בגלל שהחברה המיצרת לא עמדה בלוח הזמנים המתוכנן.
אחד עשר יום לאחר מכן, ב 10 בפברואר ירעמו שוב המנועים בבייקונור עת ישוגר ( שוב, באיחור רב) לווין התקשורת הסקנדינבי Thor 5 באמצעות טיל Proton.
כל השיגורים של לווינים מבייקונור באמצעות טילי פרוטון עוכבו בכל מקרה עד שהסיתיימה הבדיקה לבירור הנסיבות שהביאו לכשלון השיגור של הלווין היפני JCSAT11.

אלה רק שניים מרשימה נכבדה של שיגורים מתוכננים שמתפרסמים בעמוד השיגורים באתר

חבילות ערוצים בלווינים

גרמניה : שירות ENTAVIO
 
התוכנית השאפתנית של חברת SES Astra להפעיל השנה .
חבילת ערוצים חדשה בתשלום לגרמניה לא צלחה במלואה, לאחר שנתקלה בהתנגדות ציבורית עזה והמפקח על קרטלים בגרמניה רמזו לחברות שהתכוונו להצטרף לחבילה שהיוזמה תיחסם. ב SES Astra השיקו בסופו של דבר את השירות באמצעות Premiere Star - חבילת ערוצים חדשה שהקימה חבילת הלווין הגרמנית Premiere.

גרמניה : Premiere Star
 
חבילת הלווין הגרמנית Premiere השיקה בתחילת ספטמבר חבילה-בת חדשה בשם Premiere Star ..

בריטניה : Sky - עסקים מצויינים למרות הכל
 
חבילת הלווין הבריטית סיימה שנה מצויינת במיוחד עם רווח תפעולי של 958 מליון ליש"ט, עליה של 6% לעומת שנה קודמת
והכנסות של 4.55 מיליארד ליש"ט, עליה של 10% לעומת שנה קודמת . ההשקעות המסיביות שביצעה Sky בתשתית הפס הרחב גרעו 169 מליון ליש"ט מהרווח התיפעולי, בנוסף להפסדים אחרים בסך 23 מליון ליש"ט של Easynet , ספקית האיטרנט שלה, אותה רכשה בשנת 2006

התוצאות העיסקיות המצויינות, שהפתיעו לטובה גם אנליסטים שצפו לתוצאות טובות אך לא עד כדי כך מצביעות גם על כך, ש Sky הצליחה להוסיף 90,000 מנויים חדשים לחבילת הלווין בשלושת החודשים האחרונים שהסתיימו ב 30 ביוני ,עליה של 17% ובסך הכל יש לה כיום 8.58 מליון מנויים.

בשירות הפס הרחב נוספו ל Sky נוספו 259,000 מנויים ובסך הכל יש לה כיום 716,000 מנויים בשירות ואילו לשירות הטלפוניה הקווית Sky Talk, יש כיום 526,000 לקוחות. הפרישה של שירות הטלפוניה והאינטרנט בפס רחב של החברה מאפשרת לספק שירות ל 70% מכלל בתי האב בבריטניה, ששה חודשים מוקדם מלוח הזמנים המתוכנן. בשירות הפס הרחב של Sky יש כיום 748,000 לקוחות .

לדברי ג'יימס מרדוק , מנכ"ל החבילה, שירותי הפס הרחב והטלפוניה משנים לחלוטין את העסקים ואת העתיד העסקי של החברה . לדבריו, סל מוצרים מורחב זה מושך לקוחות חדשים בקצב משביע רצון ומעמיק את קשרינו עם לקוחות קיימים..

בחודש אוגוסט הרכשה SKy את יצרנית הממירים הדיגיטליים הבריטית Amstrad , מה שיאפשר לה שליטה טובה יותר על פיתוח עצמאי של ממירים בנוסף לצמצום עלויות יצור .

צרפת : חבילות הלווין התאחדו
 
המיזוג שתי חבילות הלווין המובילות TPS ו CanalSat נכנס לתוקפו בסוף חודש מרץ והבתחילת השנה חתמה CanalSat על הסכם עם חברת הלווינים SES ASTRA לפיו שידורי החבילה המאוחדת יתבצעו אך ורק מ 19.2 מעלות מזרח.

רוסיה : Orion Express - חבילת לווין חדשה
 
משדרת באמצעות Express AM2 ב 80 מעלות מזרח ומצפנת בשיטת Irdeto 2.


דרום אפריקה
אחרי עשור של בלעיות בשידורי חבילת ערוצים לווינים תהפוך השנה חבילת DStv של חברת MUltichoice לאחת מתוך שלוש חבילות שיתחרו על כיסם של תושבי דרום אפריקה.

הודו : העתיד כולו לפנינו ( אם יהיו מספיק משיבים)

כמה חבילות לווין יהיו בהודו ? בחודש יולי הגישה חברה נוספת בקשה רשמית לממשלת הודו לקבל רשיון מפעיל כזה. מדובר בחברת Videocon ההודית ,המייצרת ומשווקת מוצרי צריכה ועסקים ונכסים בתחומי הגז והדלק ושהונה נאמד ב 2.5 מיליארד דולרים.
עד אמצע השנה פעלו בהודו ארבע חבילות באמצעות לוויינים ושלוש נוספות נמצאו בשלבי הכנות מתקדמות לקראת שידורים סדירים. ואלה הן :
 
TataSky בבעלות קונצרן הענק ההודי Tata ביחד עם הלווין מהונג קונג Star שבשליטת חברת News Copr. שבבעלות משפחת מרדוק בתור שותפה משנית חבילת ( בשל מגבלות החוק בנושא בהודו).

Dish TV שהוקמה על ידי חברת המדיה ההודית Zee

DD Direct - חבילת הלווין ללא תשלום של הטלוויזיה ההודית הממלכתית Doordashan

Sun TV של קבוצת Reliance הממומנת על ידי אניל המבני, מעשירי הודו

וכן חבילת לווין ( בשלבי הקמה ) של חברת התקשורת ההודית הגדולה Bharti Airtel, שחתמה בסוף אוקטובר על הסכם על חברת NDS לאספקת מערכת הצפנה ומערכת Mediahighway לחבילה שהיא מקימה.
הספיקות היחידים שהתעוררו לאחרונה לגבי החבילות החדשות אינם עוסקים ( כפי שניתן היה לצפות בעיניים "מערביות" ) בכדאיות הכלכלית של כל כך הרבה חבילות ( נושא זה אולי עוד יעלה בעתיד ) אלא דווקא לגבי הזמינות של קיבולת שידור בלווינים הקיימים ואלה המתוכננים לעתיד הקרוב מאוד.

חבילות ערוצים בעולם לפי מספר מנויים ( רשימה חלקית )
Sky בריטניה : 8.665,000
מתוכם 358,000 בהפרדה גבוהה
CanalSat צרפת : 4,552,000
Premiere גרמניה : 4.173,000
מתוכם 90,000 בהפרדה גבוהה
Digiturk תורכיה : 1,800,000
DirecTV ארה"ב : 16.560,000
EchoStar Dish Network
ארה"ב : 13.695,000
Sky Mexico : 1,400,000
Sky Brasil : 1,400,000
DTVLA מרכז אמריקה , דרום אמריקה והקריבים : 1,300,000
SIRIUS Radio : 5,500,000
Multichoice ד. אפריקה : 2 מליון
Dish TV הודו - 2.6 מליו
Cyfrowy Polsat פולין : 2,000,000
Cyfra Plus פולין :1,000,000
n פולין : 204,000
NTV Plus רוסיה : 1,500,000
Digi TV רומניה : 1,200,000
Tricolor TV רוסיה : 1,200,000
+Cyfra פולין : 950,000
+Digital ספרד : 2,065,000
Sky Italia איטליה : 4.240,000
Bell ExpressVu קנדה : 1,700,000
Star Choice קנדה : 860,000
Worldapce Radio : 177,644
XM Radio : 8,500,000


שידורים בהפרדה גבוהה HDTV

ארצות הברית

במהלך חודש דצמבר הגיע מספר הערוצים בהפרדה גבוהה של חבילת הלווין DIRECTV ל 80 . החבילה המתחרה DISH Network , המציעה זה כמה שנים חבילה נאה של ערוצים בפורמט זה הודיעה על כוונתה להוסיף כבר בעתיד הקרוב ערוצים חדשים רבים על מנת להמשיך להתחרות ב DIRECTV .
אירופה

למרות עליה ניכרת במספר החבילות המציעות ערוצים בפורמט החדש נראה, שהזינוק הגדול בתחום השידורים בהפרדה גבוהה נדחה לפחות בשנה. כעת צופים, ששנת 2008 תהיה שנת ה"קפיצה הגדולה" בכל הקשור בהשקת ערוצים חדשים רבים בהפרדה גבוהה שיעשו את הנושא אטרקטיבי הרבה יותר מכפיש היה עד כה בעיני מרבית מנויי החבילות בתשלום, בלווין וגם בכבלים, ברחבי אירופה ( ויתר מדינות העולם).
ראו גם מאמר באתר בנושא שכותרתו : טלוויזיה בהפרדה גבוהה :  למה , בעצם, הקהל לא מתלהב ?

טכנולוגיות חדשות

+DAB

 
אומץ רישמית התיקון לתקן שידורי הרדיו הדיגיטליים הקרקעיים DAB הכולל תוספת של קודק הדחיסה המתקדם AACPlus.
התקן המשופר מאפשר לשדר כמות מוגדלת משמעותית של ערוצי רדיו באיכות דיגיטלית טובה מאוד לעומת מה שאיפשר התקן הישן. תקן זה יאומץ גם עם הפעלת שידורי רדיו דיגיטליים בישראל בקרוב.
מידע נוסף באתר הישראלי לשידורים דיגטליים קרקעיים

IPTV
נמשכת הצמיחה של חבילות ערוצים המופצות בפרוטוקול אינטרנט. המדינות המובילות הן ארצות הברית ,צרפת וסין .
בישראל , כרגיל, הדיונים בנושא "נמשכים".

DVB-SH
 
בטורינו שבצפון איטליה החלו בשבוע שעבר שידורי ניסיון של
טלוויזיה המיועדים לצפיה בנגנים אישיים שונים ניידים בתקן DVB-SH , המשלב שידורים קרקעיים ולוויניים . הניסוי מתבצע על ידי RAI Technological Strategies Dept, Raiway ו RAI Research and Technology Innovation Centre ומבוסס על מערכת Unlimited Mobile TV שפיתחה חברת Alcatel-Lucent המשתתפת באופן פעיל בכל הניסוי עצמו.

Alcatel Lucent מספקת את ציוד ה DVB-SH equipment, תיכנון הרשת , שילוב הרשת ואת התמיכה הטכנית לכל הפרוייקט . השידורים מופצים באמצעות משדרי קרקע בעלי עוצמה בינונית עד נמוכה בלבד. משדרים בעוצמה נמוכה הותקנו על תרני השידור של חברת התקשורת הסלולארית האיטלקית 3 Italia. השידורים מתרנים אלה נועדו לאפשר קליטה בתוך הבתים בעוד תרני השידור של RAI ושל Raiway ישלימו את הקליטה מחוץ לבתים

השלב הנוכחי של הניסוי יימשך עד חודש מרץ 2008 ונועד לבדוק את יעילות המערכת . בשלב השני של הניסוי יוכנס לפעולה מסוק שיחוג מעל האיזור וידמה לווין ממנו משודרים הערוצים.

סין הכריזה על תקן דיגיטלי עצמאי

לממשלת סין כבר נמאס מזמן לשלם הון עתק עבור שימוש בפטנטים מערביים שונים. לקראת מימוש תוכנית "המעבר הדיגיטלי" משידורים קרקעיים ואחרים אנלוגיים לדיגיטליים החליטה ממשלת סין להזמין ממכוני מחקר וטכנולוגיה מקומיים תקן לשידורים דיגיטליים . ארבע קבוצות התחרו ושתיים זכו במשותף . התקן הוכרז רשמית וסופית בקיץ האחרון ומכונה CMMB - China Multimedia Mobile Broadcasting או גם בשמות אחרים שקדמו לו, ביניהם STiMi.
לבחירת תקן מקומי יש השלכות כלכליות חשובות לתעשייה המקומית. סין מתכננת לעבור לשידורים דיגיטליים קרקעיים בתוך שבע שנים והתעשייה המקומית תוכל לספק ממירים ומקלטי טלוויזיה מוזלים ( בזכות תמלוגים מינימליים או ללא תמלוגים בכלל) וכמובן מקומות עבודה רבים . ממשלת סין עדיין לא אמרה דבר לגבי האפשרות לייצא את התקן לחו"ל אבל סין מפתחת בשנים האחרונות קשרים ענפים עם מדינות רבות באפריקה במיוחד בתחומי הטכנולוגיה וייתכן מאוד שתנסה ליצא לשם את התקן החדש .

DVB-T MPEG-4


 
מדינות שעדיין לא אמצו את תקן השידור המיושן MPEG-2 מאמצות באופן רשמי את התקן המתקדם המאפשר שידור טלוויזיה דיגיטליים קרקעיים תוך שימוש בשיטת דחיסה מתקדמת חסכונית. אימוץ השיטה המתקדמת יאפש רלהוסיף ערוצים רבים בהפרדה רגילה ו/או להוסיף בעתיד ערוצים בהפרדה גבוהה תוך חיסכון ברוחב הפס הנדרש לשידורים כאלה. תקן זה ישמש גם להפצת השידורים הדיגיטליים הקרקעיים שיונהגו בעתיד בישראל.
בנוסף, החלו העבודות לקראת התקנת תקן שידור דיגיטלי קרקעי DVB-T2 שהשלמתו צפויה במהלך שנת 2008.


DVB-H ואירופה
 
ויויאן רדינג, נציבת הקהילה האירופית לענייני מדיה הכריזה באמצע השנה שהיא מעוניינת שתקן DVB-H לשידורי מוטלימדיה
לאמצעי קליטה ניידים יהיה התקן האירופי היחיד. המניעים של הגברת רדינג שקופים למדי -היא מעוניינת לקדם טכנולוגיה אירופית ( טובה כשלעצמה, שפותחה במימון עתק של חברת NOKIA ) , אבל זו לא הטכנולוגיה היחידה הטובה בתחום זה . רדינג מן הסתם סברה, שעדיף לסייע לחברה אירופית להרוויח מיליארדים על תמלוגים מפטנטים ומכירת מכשירים מאשר לשלם אותם לחברות מדרום קוריאה שפיתחו את תקן DMB או עבור שימוש בתקנים אחרים ( תקן MediaFLO האמריקאי, למשל). אבל דעתנות היתר של הגברת רדינג הביאה לביקורת קשה מאוד מצד אירגונים מקצועיים ומספר מדינות אף הודיעו לה, שאין בכוונתם לקבל את המלצותיה ולהחליט באופן עצמאי בנושא אימוץ תקן . בסופו של דבר התקפלה רדינג מתוכניתה והחליטה להסתפק ב"המלצה למדינות החברות" בלבד .
בדיוק באותו שבוע הודיעה ממשלת צרפת על אימוץ תקן DMB כתקן הקובע לשידורי רדיו דיגיטליים קרקעיים וברחבי אירופה נמשכים במרץ ניסויי שדה בתקנים שונים.

ברזיל והתקן היפאני
 
ברזיל אימצה את התקן היפני ISDB-T לשידורי טלוויזיה
דיגיטליים קרקעיים ונתנה סטירת לחי קשה לאירגון DVB , לאחר שזה השקיע מאמצי שיכנוע רבים ( תוך מתן תמריצים כלכליים נאותים, כמובן) . הברזילאים העדיפו את התקן היפני שלטענתם גמיש הרבה יותר במתן פתרונות ותמיכה בטכנולוגיות שונות שהתקן האירופי לא עומד בהן. ברזיל גם זכתה במענקי ענק מצד ממשלת יפן והתעשייה היפנית תמורת אימוץ התקן וכעת נראה, שחלק ניכר ממדינות דרום אמריקה ילכו בעקבותיה, מאחר וברזיל נחשבת למדינה בהחלטותיה בתחומים רבים נחשבים למתווי דרך עבור מרבית המדינות השכנות.
ב 3 בדצמבר הושקה שידורים רשמית בשעה 20:00 כשנשיא ברזיל חנך את השידורים בסאו פאולו וכל הערוצים המשדרים בעיר זו העבירו את השידור בתקן החדש ובהפרדה גבוהה.
החלטת ממשלת ברזיל לגבי התקן הנבחר היא מאכזבת במיוחד את אירגון DVB, מכיוון שבדרך כלל, מרבית מדינות דרום אמריקה הולכות בעקבות ברזיל כשהיא מחליטה על תקן מסוים . ב DVB קיוו להפוך את התקן שלהם כתקן קובע גם בדרום אמריקה ובכך להרחיב עוד יותר את השפעת האירגון ותקניו .

מידע נוסף באתר הישראלי לשידורים דיגטליים קרקעיים

ישראל

לקראת שיגור AMOS-3

חברת חלל-תקשורת הודיעה, שלווין התקשורת AMOS3 ישוגר במהלך הרבע הראשון של 2008 , כפי הנראה בחודש מרץ .
בלווין זה ארבע אנטנות :  האנטנה הראשית, בדומה ל AMOS 2, תספק כיסוי בתחום תדר Ku לאזורי השירות במזה"ת, מרכז אירופה וצפון אמריקה. שתיים מהאנטנות החדשות הן אנטנות ניידות המאפשרות להזיז את איזור הכיסוי שלהן לכל נקודה על פני כדור-הארץ הנראה מהלווין. כמו כן, הלווין כולל תחום-תדר חדש, תחום ה Ka-band , המאפשר עבודה בקצבים גבוהים, עם אנטנות קרקעיות קטנות יותר. סה"כ יופעלו בלווין עד 24 מקטעי חלל ברוחב פס של 36MHz בתחום ה Ku-band ועוד 2 מקטעים בתחום ה Ka-band כשרוחב הפס של כל אחד הוא עד 500MHz.

משקל הלווין בעת שיגורו יהיה 1270 ק"ג ומשקלו ללא דלק 810 ק"ג.
עלות הלווין נאמדת ב 170 מליון דולרים.
הלווין ישוגר ממרכז השיגורים בייקונור שבקזחסטאן באמצעות טיל Zenith 3SLB שיציב אותו ישירות למסלולו ללא צורך בשלבי ביניים עם, מה שצפוי לחסוך דלק רב ללווין עצמו . תוחלת החיים המתוכננת של הלווין עומדת על 18 שנה אך רבים הסיכויים, שהוא יוכל לתפקד גם 18 שנה.
מחלל-תקשורת נמסר, שצבר ההזמנות ללווין לתקופה שבין השנים 2007-2016 כבר עומד על 351 מליון דולרים ובסך הכל מגיעה תפושת הלווין ל 70% מהקיבולת המירבית..ישראל : רשות השידור עברה לשידורים דיגיטליים


בחודש יולי עברה ( לאחר עיכובים ממושכים מיותרים) רשות השידור לשידורים דיגטליים באמצעות הלווין הישראלי AMOS-2. השידור האנלוגי של הערוץ הראשון נפסק באמצע חודש אוגוסט.
בכך הגיע לסיומו הסיוט המיותר של צופי לווין ישראליים רבים שנאלצו לנווט במשך שנים רבות בין ממיר אנלוגי לממיר דיגיטלי על מנת לצפות בכל הערוצים הישראליים המופצים באמצעות לוויני AMOS.

גם המעבר לשידורים דיגיטליים לא היה "חלק" לגמרי ובתוך ימים ספורים מהשקתם התברר, שקיימות בעיות קליטה קשות בשעות רבות בתדר שבו השתמשה הרשות. חודש לאחר מכן הוחלף תדר השידור של ערוצי הרשות לתדר אחר והבעיות באו על פתרונן.

האם תורכיה הדיחה את התעשייה אוירית ממכרז לבנית לווין ?
ב 8 בדצמבר דיווח אתר YNET באנגלית , שממשלת תורכיה הרחיקה למעשה את התעשייה האוירית של ישראל ומנעה את השתתפותה במיכרז לבניית לווין ריגול תורכי בשם Gokturk . לדברי עיתונים תורכיים , ההרחקה בוצעה לאחר שישראל דרשה מתורכיה להמנע משימוש בלווין כשהוא עובר מעליה. מקור צבאי אמר לכתב ידיעות אחרונות, שאם אכן זו הסיבה לביטול השתתפותה של התעשייה האוירית במיכרז, הדבר עלול להעיב על היחסים בין שתי המדינות. 

התעשייה האוירית זכתה במיכרז לבנית הלווין כבר בשנת 2000 אבל חברת Alcatel Space Industries שהגיעה למקום השני במיכרז ערערה על התוצאות .בצעד יוצא דופן החליט הצבא התורכי לבטל את תוצאות המיכרז ולהעניק את החוזה לחברת Alcatel . אחר כך החליטה ממשלת תורכיה לבטל את החלטת הצבא התורכי , לאחר שממשלת צרפת גינתה את "הרג העם הארמני בתורכיה".

לאחר שהמכרז נפתח מחדש החלה התעשייה האוירית לדון באפשרות להשתתף מחדש במיכרז החדש לבנית לווין הריגול שעלותו נאמדת ברבע מיליארד דולרים אבל משרד ההגנה התורכי הודיע לה שרק שלוש חברות אירופיות העפילו לשלב הגמר של המיכרז.

ב 24 בדצמבר דווח אתר עיתונות תורכי כי ישראל היא בין ארבע המדינות ששלחו הצעות לבנית לווין כזה ולא התייחס כלל לשמועות שדווחו ב YNET.

הכרזה על AMOS-4

ב 8 ביולי 2007 הודיעה חברת חלל-תקשורת על חתימת הסכם עם התעשייה האוירית לישראל לבניית לווין התקשורת העתידי שלה AMOS 4 . עלות הבניה של הלווין נאמדת ב 365 מליון דולרים . חברת חלל-תקשורת תעביר לתעשיה האוירית 100 מליון דולרים כשהתשלום הראשון, בסך 22.5 מליון דולרים, יבוצע בשנת 2010. יתרת הסכום תשולם בהדרגה עם התקדמות הפרוייקט ועם מסירת הלווין יועבר התשלום האחרון בסך 6.25 מליון דולרים. את ההפרש בסך 265 מליון דולרים תעביר הממשלה, שרכשה שירותי תקשורת בלווין לכל שנות פעילותו.
AMOS-4 , ששיגורו צפוי בשנת 2012 , יחנוך עמדה חדשה בחלל בסביבות 70 מעלות מזרח . בלווין החדש יהיו שמונה משיבים מסחריים ב Ku-band ) ברוחב פס של 108MHz כל אחד) , ארבעה משיבי ב Ka-band ( ברוחב פס של 216 MHz כל אחד) ובנוסף הוא יכלול אלומה ניתנת להיגוי ב Ku-band ובאלומה נוספת ניתנת להיגוי ב ka/Ku-band.

שיבושי קליטה חמורים של YES
בחודש ספטמבר החלו מנויי חבילת הלווין לסבול משיבושי קליטה חמורים של כל הערוצים. השיבושים באו לידי ביטוי בהופעה של מסכים קפואים ועד היעלמות מוחלטת של השידור. החברה עמדה חסרת אונים בפני התופעה . היו סברות שונות לתקלה. בין היתר נטען שהיא קשורה בהפעלת מערכות רדאר רבות עוצמה מצד רוסיה, בעקבות פעילות חיל האויר בצפון מזרח סוריה במהלכה הושמדה תשתית הכור האטומי שסוריה החלה לבנות בסיוע צפון קוריאה.אחר כך הוחלט שההפרעות מגיעות מספינות טילים הולנדיות שמשתתפות בכוח UNIFIL שבלבנון ואשר מפטרלות מול חופי לבניון. הצבא ההולנדי טען לעומת זאת, שהטענות חסרות שחר והספינה ששייטה באותה תקופה מול חופי לבניון נשלחה לבדיקות ביוון שהעלו שהיא אינה המקור לשיבושים HNLMS De Ruyter.כך או אחרת, השיבושים נפסקו בתחילת אוקטובר. חבילת הלווין הודיעה על פיצוי לכל המנויים בצורה של פתיחת כל הערוצים ללא תשלום לכל המנויים והחזר כספי למי שמנוי לכל החבילות. אין ספק שהתופעה העלתה מחדש את הסוגיה, עד כמה חסינים שידורי לווינים מסחריים מפני הפרעות לשידוירם, מכוונות או לא-מכוונות . ראו גם כתבה בנושא באתר.

YES HDTV

בחודש דצמבר השיקה חבילת הלווין הישראלית ( במקביל לחברת הכבלים HOT) חבילת ערוצים צנועה בהפרדה גבוהה בשיטת הדחיסה החדשה MPEG-4. היצע זעום של ערוצים בפורמט החדש יקשה מאוד על YES לגייס מספר משמעותי של לקוחות לחבילה זו, שמסופקת בתוספת תשלום לפחות בשנים הקרובות. הנסיון במדינות שונות מלמד , שהיצע עלוב של ערוצים בפורמט החדש מרחיק לקוחות רבים הנרתעים מלשלם תוספת משמעותית ולקבל תמורה זעומה.
יש לקוות שגם הערוצים הכלליים ( רשות השידור והרשות השנייה) מתחילים לפחות בהכנות ראשוניות בתחום, למרות שהנטייה המסתמנת במרבית מדינות המערב היא, שהחלוצות בתחום הן חבילות בתשלום ולא רשתות שידור ציבוריות.

ישראל : צל"ג לרשות השידור
צל"ג - ציון לגנאי - מגיע ללא ספק לרשות השידור על ההחלטה האומללה להפסיק את ההפצה של שידורי הערוץ הישראלי היחיד ששודר באמצעות לווין לאירופה כולה ואפשר למאות אלפי ישראלים , יהודים וסקרנים לצפות בשידורים ישראליים.

נדחה ה שיגור של לווין הריגול הישראלי מהודו
The Hindu דיווח ב 2 בדצמבר, ש ISRO - Indian Space Resource Organisation הודיעה על עיכוב נוסף בשיגור לווין ריגול ישראל בשל סיבות טכניות ומסרה שהשיגור יבוצע "לאחר שהבעיות יבואו על פתרונן"
לדברי יו"ר ISRO מדהואן נאיר "נתקלנו במספר בעיות טכניות ולאחר שנתגבר עליהן נקבע מועד חדש לשיגור". הוא גם אמר, שדיווחים שהופיעו בימים האחרונים במספר אמצעי תקשורת לפיהם העיכוב נדחה בשל לחצים שהפעיל הממשל האמריקאי הם "דימיוניות".
TechSAR, לווין צילום הרדאר הישראלי הראשון עם צמצם סינטטי מסוגל לצלם תמונות ברזולוציה של פחות ממטר אחד ואמור לשפר באופן משמעותי את יכולת איסוף הנתונים של מערכת הבטחון

המזרח התיכון

נמשך מבול הערוצים
גם השנה נמשכה הצפת המרחב בערוצי טלוויזיה חדשים , כמעט כולם באמצעות לווינים ובסך הכל בשנתיים האחרונות הוכפל מספר הערוצים מ 150 ל 300 . השנה גם החלו לשדר ערוצים נושאיים שונים העוסקים בתחומים ספציפיים וכמובן נמשך מבול ערוצי הזבל המנסים להתפרנס מהודעות SMS ששולחים בעיקר צופים צעירים ומשועממים. במדינות רבות האינטרנט עדיין לא ממש נגיש לחלקים רבים מהאוכלוסיה והודעות אלה , המשודרות בצירוף קליפים של מוסיקה מזרחית או מערבית הם אמצעי נוסף לתקשורת בין צעירים לצעירות שעדיין לא גילו את האינטרנט...
יש לציין שחלק לא מבוטל מהערוצים בלווינים מפסידים באופן עקבי ולדעת מומחים רבים, לחלק גדול מהם אין בכלל סיכוי להרויח ביום מן הימים. חלק ניכר מערוצים אלה ממומן על ידי משפחות עשירות שרואות באחזקת ערוץ כזה סימן ליוקרה וכבוד והכסף שהערוצים האלה זוללים ממילא לא מטריד אותן , לפחות בינתיים.

אלג'זירה אינטרנשיונל


ערוץ החדשות הבינלאומי באנגלית מבית אלג'זירה החלו בתחילת השנה. בארצות הברית הוחרם הערוץ ( כנראה ברמיזות מצד הממשל למפעילים הגדולים) והרשת נאלצה להוסיף שידורים באינטרנט על מנת להגיע לקהל האמריקאי.
לפי שעה לא ברור מה תהיה הפופולאריות של הרשת , בה הושקעו מאות מליוני דולרים, מעבר לסקרנות הטבעית של צופי הטלוויזיה ברחבי העולם.
לא ברור גם מדוע הזדרזה חבילת הלווין הישראלית YES להוסיף את הערוץ לרשימת הערוצים שלה.

חדות גבוהה

כל חבילות הלווין המזרח תיכוניות הערביות החלו השנה בהכנות לקראת שידורים בהפרדה גבוהה. הוספת ערוצים בפורמט החדש עשויה להגדיל את האטרקטיביות של החבילות ומן הסתם גם תפיח רוח חדשה בתחרות ביניהן על לב הצופים.

הטלוויזיה של קטאר ( וגם ערוצים ממלכתיים רבים אחרים במדינות שונות במרחב) הזמינה ציוד עריכה מלא לשידורים בהפרדה גבוהה בעלות של 5 מליון דולרים, הציוד יותקן ויהיה זמין לשימוש בתחילת השנה הבאה

פיראטיות
נמשכה תופעת הפיראטיות בחבילת Showtime Arabia שנפרצה למרות השימוש בגירסה משופרת של שיטת ההצפנה Irdeto 2.

מידע מקיף על המתרחש במזרח התיכון ניתן למצוא במדור "המזרח התיכון".
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners