נא להמתין להופעת התפריט 
סיכום שנת 2006
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
מאת : עלי שביט.פורסם ס 31 בדצמבר 2006

בסקירה
חברות לווינים
שיגורים ותזוזות בחלל
חבילות ערוצים בלווינים
שידורים בהפרדה גבוהה
טכנולוגיות חדשות : MPEG-4 DVB-S2 , S-DMB , IPTV
על שוטרים וגנבים
ציוד קליטה
אינטרנט לוויני
ישראל
המזרח התיכו

חברות לווינים

השנים האחרונות היו עמוסות בעסקות מיזוג שהביאו את ענף הלווינים לצמצום ניכר מבחינת החברות הפועלות בו. לא מעט חברות קטנות עם צי לווינים צנוע הלכו ונעלמו מהמפה, לאחר שנבלעו על ידי חברות גדולות יותר .

Intelsat השלימה רכישת Panamsat
השנה ראינו כיצד חברת הלווינים הגדולה והותיקה בעולם Intelsat גדלה עוד יותר, לאחר שהשלימה את רכישת חברת הלווינים ( הפרטית הראשונה בעולם) PanAmSat.

SES Global רכשה את NSS
חברת הלווינים SES Global, שבבעלותה ( המלאה או החלקית ) רשימה ארוכה של חברות לווינים התמזגה השנה עם חברת NSS -News Skies Satellites ( שהתפצלה לפני מספר שנים עצמה מחברת Intelsat ) ובחודש גם החליטה לקצר את שמה ל SES...

LMI-1 נמכר לחברת לווינים חדשה בשם ABS
חברת LMGT - Lockheed Martin Global Telecommunications שהחזיקה עד לאחרונה את הבעלות על הלווין LMI-1 ( המוכר לישראלים רבים מהתקופה בה שודרו ממנו הערוצים הישראליים הציבוריים ) מכרה את נכסיה לחברה חדשה בשם ABS - Asia Broadcast Satellite היושבת בהונג קונג. גם שם הלווין שונה בהתאם והוא נקרא כעת ABS-1.

PanAmSat מוזגה ב Intelsat
הרגולטור האמריקאי ומשרד המשפטים אשרו לחברת Intelsat לרכוש ולמזג בתוכה את חברת הלווינים המסחרית הותיקה בעולם PanAmSat . העסקה נולדה אמנם בשלהי 2005 אבל רק במהלך השנה האחרונה אושרה סופית על ידי הרשויות.

הרחבת שירותי פס רחב לוויני באסיה ובאמריקה
חברת Thaicom שגרה השנה את לווין הפס רחב הראשון שלה iPSTAR המשרת את כל דרום מזרח אסיה ובחודש בדצמבר שוגר לווין אמריקאי ראשון מסוג זה בשם WildBlue 1 .

נפסק שירות Connexion by Boeing
חברת Boeing הפסיקה בסוף השנה את שירות האינטרנט הלוויני בפס רחב Connexion by Boeing שהוצע לנוסעים במטוסים של חברות רבות. השירות, שדובר בו רבות, היה יקר מדי וכפי הנראה פשוט הקדים את זמנו. בואינג צברה הפסדים הולכים וגדלים עד שבסופו של דבר נאלצה לוותר עליו לחלוטין.

הסכם למכירת חברת הלווינים הקנדית Telesat
בחודש דצמבר הודיעה חברת Loral Space & Communications שהיא ושותפתה הקנדית PSP P Investments הגיעו להסכמה על הקמת חברה משותפת חדשה שתרכוש את הבעלות המלאה על חברת הלווינים הקנדית הותיקה Telesat Canada תמורת כ 2.8 מיליארד דולרים ארה"ב . Loral ו PSP Investments יחזיקו ב 64% וב 36% בהתאמה בנכסים הכלכליים של החברה החדשה .
חברת Echostar ארה"ב (שבבעלותה גם חבילת הלווין השניה בגודלה בעולם Dish Network ) החלה לשווק בשלהי 2006 נפחי שידור בלווינים ( שבבעלותה ), תחום בו לא עסקה קודם ולמעשה היא הפכה בכך להיות חברת לווינים לכל דבר.

שיתוף פעולה Eutelsat - SES Astra
בחודש אוקטובר הודיעו שתי חברות הלווינים המובילות באירופה על השקעה משותפת בתשתית הלווינית הראשונה באירופה עבוד שידורי רדיו, וידאו ונתונים לאמצעים ניידים ( מחשבים ניידים נגנים וכיו"ב ) ולכלי רכב. החברות ישקיעו 130 מליון יורו בחלקים שווים בשותפות. השירותים החדשים יסופקו בתחום S-band ( ב 2.0 ו 2.2GHz) באמצעות הלווין החדש של Eutelsat סימן W2A, שיהיה מבוסס על פלטפורמה Spacebus 4000C4 מתוצרת Alcatel Alenia Space . הלווין הוזמן בתחילת השנה, נמצא בשלבי בניה ושיגורו מתוכנן לתחילת 2009.

ירידה מתמשכת במחירי החכירה בלווינים
סקר של חברת AON מגלה , שהשנה נמשכה זו השנה השלישית ברציפות הירידה במחירי החכירה במרבית העמדות הלוויניות. בחברה מדווחים, י שאפילו בעמדות לוויניות שהחברה מגדירה "פרמיום" , אשר מצטיינות בריכוז של מספר לווינים , מספר צופים גבוה ועצמת שידור גבוהה, שהן בעלות פוטנציאל למחירי חכירה גבוהים יחסית נרשמה ירידת מחירים . זאת, במיוחד בשווקי אסיה ודרום אמריקה. בחברה סבורים , שהמחירים יעלו רק אם החברות יעשו רציונליזציה בהזמנות של לווינים חדשים ואופטימיזציה של ציי הלווינים הנוכחיים.

שיגורים ותזוזות לווינים

בתחום השיגורים ניתן לומר, שהשנה היתה מרובת שיגורים שרובם גם בוצעו בהצלחה מלאה וללא דופי . למרות זאת נרשמו שלושה כשלונות בולטים במהלך השנה : הלווין BADR-4 של חברת הלווינים הערבית ARABSAT , הלווין הסיני SINOSAT 2 והלווין ההודי INSAT 4C ששוגר על ידי סוכנות החחל ההודית ISRO.
אובדנו של BADR 4 הראשון היה מכה קשה לחברהת ARABSAT . הלווין שוגר בהצלחה אבל בגלל תקלה שבעטיה כבה מנוע השבל האחרון של הטיל מוקדם מהמתוכנן, הלווין הוכנס למסלול נמוך מדי ולא היה ניתן להצילו . למזלה של החברה , לווין שני זהה שנבנה במקביל שוגר בתוך חודשיים מהשיגור שנכשל , מה שפיצה ולו חלקית על המחסור המתמשך החמור בנפחי שידור ובלווינים חדשים מהם סובלת בשנים האחרונות חברת לווינים זו.

הכשלון צורב נוסף היה זה של לווין התקשורת הסיני SINOSAT-2, שהיה אמור לחנוך את עידן השידורים הלוויניים DTH בסין , שהיו אסורים עד כה ( לתושבי סין אסור לפי שעה להחזיק מערכות פרטיות של קליטה מלווינים... ) . סין משתדלת לשגר בשנים האחרונות לווינים פרי פיתוח עצמי אבל נראה, שבתחום זה הטכנולוגיה הסינית עדיין לא בשלה . בנוסף, הסינים גם מתקשים לעכל את העובדה, ש"חדשות נודדות מהר" ובעוד אתרי אינטרנט "מחתרתיים" סיניים דיווחו על כשלון הלווין ימים ספורים לאחר שוגורו המוצלח, כביכול, לממשלת סין נדרשו עוד ימים ארוכים להודות בבעיות בלווין ולהכריז עליו אבוד.
כשלון השיגור של הלווין ההודי והלווין ההודי INSAT 4Cבאמצעות הטיל החדש שפותח שם צדגם PSLV היה מכה קשה הן לסוכנות החלל ההודית שבנתה הרבה על הצלחת המשגר החדש מבחינת שווק תוצרתה לשווקים זרים והן לשוק הטלוויזיה בלווין בהודו. הלווין היה אמור לפתוח עידן חדש בשידורים DTH ועם כשלון השיגור נותר השוק ללא לווין חלופי שישוגר ב 2008

בתחום התקלות נזכיר את התקלה שהתרחשה בלווין Eurobird 10 ( מקודם : HotBird 4 ) שהפסיק לפעול למשך מספר שעות זמן קצר לאחר שהגיע לעמדתו החדשה ב 10 מעלות מזרח וקצת אחרי שחברת Eutelsat פרסמה בהבלטה על חנוכת "נקודה חמה" חדשה בעמדה זו ...

בתחום השיגורים המוצלחים באזורנו ניתן למנות את הלווינים HotBird 7A , HotBird 8 ( שניהם ב 13 מעלות מזרח) ו Astra 1Kr ( ב 19.2 מעלות מזרח) וכאמור גם את BADR-4 ( השני) ב 26 מעלות מזרח .

לווינים ותיקים יותר הוסטו לעמדות אחרות וכך HotBird 4 עבר מ 13 מעלות מזרח ל 10 מעלות מזרח ושמו שונה ל Eurobird 10. חברת Eutelsat מנסה להקים באמצעות שני הלווינים הממוקמים בעמדה זו, ובזכות קרבתם ללוויני HotBird, עמדה"חמה" חדשה במיוחד עבור השוק האיטלקי .
גם Astra ממשיכה לטפח עמדות לוויניות חדשות . כך למשל נוספו ערוצים רבים ב 23.5 מעלות מזרח ( לא נקלטים בישראל) ועמדה זו תהפוך בקרוב לעמדה הגרמנית-הולנדית של החברה. בנוסף, הגיע ל 2 מעלות מזרח הלווין
Astra 2C והחל בשידורים המיועדים גם הם לגרמניה.

כל שיגורי 2006
15.2 : EchoStar 10 באמצעות טיל Zenit 3 ל 110 מעלות מערב
28.2 : Badr One באמצעות Proton ל 26 מעלות מזרח נכשל
11.3 : Hot Bird 7A באמצעות טיל Ariane 5 ל 13 מעלות מזרח
11.3 : SpainSat באמצעות טיל Ariane 5 ל 30 מעלות מערב
12.4 : JCSAT 9 באמצעות Zenit-3SL ל 132 מעלות מזרח
20.4 : Astra 1Kr באמצעות Atlas 5 ל 19.2 מעלות מזרח
27.5 : Satmex 6 באמצעות Ariane 5 ל 109.2 מעלות מערב
27.5 : Thaicom 5 באמצעות Ariane 5 ל 78.5 מעלות מזרח
18.6 :Kazsat1 שוגר באמצעות Proton ל 103 מעלות מזרח
19.6 : Galaxy 16 באמצעות Zenit 3 ל 99.0 מעלות מערב
10.7 : Insat 4C באמצעות GSLV ל 74.0 מעלות מזרח - נכשל
4.8 : Hot Bird 8 באמצעות Proton ל 13.0 מעלות מזרח
11.8 : JCSAT 10 באמצעות Ariane 5 ל 128.0 מעלות מזרח , יחד עם Syracuse 3B ( לווין צבאי)
22.8 : Koreasat 5 באמצעות Zenit 3 ל 113.0 מעלות מזרח
12.9 : Chinasat 22A באמצעות Long March 3A ל 98.0 מעלות מזרח
13.10: DirecTV 9S באמצעות Ariane 5 ל 101.0 מעלות מערב
13.10 : Optus D1 באמצעות Ariane 5 ל 160.0 מעלות מערב
29.10 : Sinosat 2 באמצעות Long March 3B ( נכשל )
31.10 : XM 4 באמצעות Zenit-3SL ל 85.0 מעלות מערב
8.11 : Badr 4 החדש באמצעות Proton ל 26 מעלות מזרח
8.12 : WildBlue 1 באמצעות Ariane 5 ל 111.1 מעלות מערב
8.12 : AMC-18 באמצעות באמצעות Ariane 5 ל 105.0 מעלות מערב
12.12 : Measat 3 באמצעות Proton M / Breeze M ל 91.5 מעלות מזרח
הערה: נכשל כולל כל תקלה שבעטיה הלווין לא שוגר כהלכה ,לא נכנס למסלול המתוכנן או אינו פועל עקב הצבה לקויה או פגמים ביצורו

חבילות ערוצים בלווינים

גרמניה 1 : פרשת ENTAVIO
חברת SES לא רכשה השנה חברת לווינים נוספת...אבל התיאבון הבריא שחברה זו מגלה בשנים האחרונות ועודפי המזומנים ואשראי נדיב סייעו לה גם השנה לרכוש חברות המספקות שירותי קרקע היקפיים לחברות שידור.
בתחום אחד נחלה החברה כשלון צורב : תוכנית חבילת הערוצים הגרמנית Entavio שהחרה יזמה והקימה על מנת להפיץ את הערוצים המסחריים הגרמניים כשהם מוצפנים ב"הצפנה בסיסית" תמורתתשלום חודשי בסך 5 יורו בחודש . המפקח על הקרטלים בגרמניה העניק לה סטירת לחי מצלצלת בדמות איסור על הפעלת השירות וקבע, שהחבילה המוצעת אינה חוקית ופוגעת הציבור הרחב וסתם ( לפחות זמנית) את הגולל את התוכנית למועד בלתי ידוע. אגב, לפי שמועות שמגיעות מגרניה, ב SES ממשיכים לעבוד על הקמת חבילת ערוצים אחרת.

גרמניה 2 : נמכרה השליטה ב Prosiebensat1 Media
אחרי שרכשו במחיר מפתה את קבוצת המדיה המרכזית , החליטו חיים סבן וחברים להשקעה להפטר מהשליטה בחברה ומכרו אותה (לאחר מאמצים וברווחי עתק) לשותפות השקעות אמריקאית שכבר מחזיקה בידיה חברת מדיה גדולה אחרת באירופה . תופעה הזו, של קניה לשם מכירה לשם קניה וחוזר חלילה איפיינה בשנים האחרונות את כל הענף, החל בחברות לווינים וכלה בערוצים וחבילות ערוצים..

בריטניה : ב Sky יודעים שהעתיד נמצא במקום אחר....
חבילת הלווין הגדולה באירופה Sky ממשיכה לגדול במספר הערוצים ובמספר המנויים . בסקיי כבר מבינים היטב, שהעתיד לא נמצא בלווין אלא באינטרנט. אמנם יחלפו עוד מספר שנים לפני שהאינטרנט "יגנוב את ההצגה" לגמרי ולכן העסקים בינתיים "כרגיל" גם בלווין, אבל שם כבר מתכוננים לבאות ורוכשים במרץ אתרי אינטרנט מרכזיים בתחומים שונים ( בשלהי דצמבר נודע על רכישת מספר פורטלים גדולים בתחומי ספורט שונים של חברת 365Media תמורת 95 מליון ליש"ט ) ואתרי הימורים מקוונים . זאת, לאחר שבתחילת השנה נרכשה גם ספקית אינטרנט בפס רחב ( EasyNet , תמורת 2111 מליון ליש"ט ) ) באמצעותה הוחל באספקת תכנים ב VOD למנויי החבילה הלווינית וגלישה בפס רחב ללא תשלום למנויי חבילת הלווין.

אוסטריה : ביי ביי איזי
לא כל מה שכולל הרבה ערוצים ו/או לא עולה הרבה כסף מצליח. זה מה שקרה לחברת הכבלים Primacom שהקימה בשנת 2005 את חבילת הערוצים easy.tv שהופצה בגרמניה ואוסטריה. בסוף חודש דצמבר הודיעה החברה על סגירת הפעילות של easy.tv בשל חוסר כדאיות כלכלית ..

צרפת : הבה נתמזג
בצרפת, לעומת זאת, אושר המיזוג המבוקש בין שתי חבילות הלווין המובילות TPS ו CanalSat לכדי חבילה אחת , אשר אמורה להתחיל לפעול בחודש ינואר 2007. שתי החבילות החלו השנה להציע ערוצים בהפרדה גבוהה ומספרם צפוי לדול בהתמדה בשנה הבאה.

רומניה : בדרך לנפילה/ות
התופעה המוזרה ביותר בתחום חבילות הלווין מתרחשת ברומניה , שם מוצעות כיום לקהל לא פחות מארבע חבילות ערוצים שונות ( ויש דיבורים על חמישית בדרך! ) . אין ספק שמדובר במצב "לא נורמלי" שצפוי להסתיים בשלב כלשהו במיזוג בין חלק ניכר מהשחקניות ו/או בהיעלמות חלק מהחיבלות בשל חוסר כדאיות . ריבוי חבילות ערוצים למנויים כבר התברר כבלתי כדאי כלכלית במדינות שניתן להגדירן מפותחות הרבה יותר מרומניה.
תופעה דומה מתרחשת גם במדינות שהרכיבו בעבר את יוגוסלביה, אבל בשונה מרומניה, שם לפחות כבר מסתמנת מגמת מיזוג בין החבילות השונות, על מנת להמנע מנפילות גדולות בעתיד.

פולין : סיפורי הצלחה
שוק הטלוויזיה למנויים בלווין במדינה זו הולך וצומח בקצב מרשים. בשנה האחרונה הצליחו שתי החבילות המובילות - Cyfra Plus ו Cyfrowy Polsat - לצרף מספר גדול של מנויים חדשים מעבר למצופה ולכל אחת יש כיום כמליון מנויים .
בחודש נובמבר עלתה לאויר חבילת ערוצים שלישית בשם N ( קיצור של ה N ב telewizjanowejgeneracji - טלוויזיה של העידן החדש ) מבית ההפקה הגדול ITI האחראי לערוצים פולניים פופולריים רבים ( בקבוצת TVN ) . חבילת N היא חבילה מ"הדור החדש" בלווינים והיא למעשה חבילת הלווין הראשונה בעולם המשדרת בתקן החדש MPEG-4 , כולל גם מספר ערוצים בהפרדה גבוהה. יהיה מעניין לעקוב אחרי רמת המכירות של שלוש המתחרות במהלך השנה הבאה.

הודו : העתיד כולו לפנינו
הווד עושה את צעדיה הראשונים בתחום חבילות הערוצים למנויים והדבר מתבצע באיטיות מרובה ותוך מחסומים מנהליים רבים שמאפיינים את התהליך מצד ממשלת הודו. למרות זאת, במחצית השניה של השנה הושקה בהודו חבילת לווין חדשה למנויים בשם Tata Sky , שהיא שותפות בין תעשיות TATA ההודיות לקבוצת News Corp בניהול רופרט מרדוק .בהודו, שוק טלוויזיה ענק וצמא לערוצים, צפויה להתפתח תחרות גדולה בין מספר חבילות ערוצים שהחלו לפעול או עומדות לעלות לאויר במהלך השנה הקרובה.
שידורים בהפרדה גבוהה HDTV

בין חלומות למציאות...
בתחום זה ניתן לומר, שהשנה היוצאת היתה בהחלט שנת מיפנה באירופה. למרות זאת ניתן להתרשם, שלא הכל פורח ב"ממלכה החדשה". מי שציפה להתנפלות היסטרית מצד הקהל על ההיצע הצנוע הנוכחי, התאכזב.
בגרמניה צמצמה חבילת Premiere ( שהיתה הראשונה באירופה להציע ערוצים בהפרדה גבוהה ) את היצע הערוצים בפורמט וייתכן מאוד שצעד זה מעיד על היעדר תכנים ו/או היעדר ביקוש מתאים לחבילה החדשה .
בבריטניה השיקה חבילת הלווין Sky קבוצה נאה של ערוצים וכמאה אלף מנויים כבר הזמינו את הממיר. לא ידוע מה קצב הגידול של חבילה זו ( ומה קצב הנשירה של מנויים במקביל ) . גם באיטליה מציעה Sky Italia חבילה התחלתית צנועה מאוד של ערוצים ובדומה לה גם חבילות TPS ו CanalSat הצרפתיות, שהולכות ומוסיפות כל העת ערוצים חדשים.
יש לציין גם שבצרפת ובגרמניה פועלים כבר כיום מספר ערוצים המשדרים באמצעות לווין בהפרדה גבוהה ללא הצפנה בעוד שבבריטניה כל הערוצים מוצפנים ( פרט לשידורי הנסיון של BBC שהחלו בקיץ האחרון ושלצערנו, לא נקלטים מסיבות טכניות בישראל).

כדאי לציין בהזדמנות זו שוב, שהבעיה העיקרית של השידורים בהפרדה גבוהה נובעת בעיקר ממחסור חמור בתכנים מקוריים שצולמו עבור הטלוויזיה בתקן החדש. בנוסף, שידורים דיגיטליים איכותיים בתקנים הנהוגים באירופה לא מצליחים לשכנע את הצופה הממוצע להושיט יד לארנקו ולרכוש ממיר/מקלט מתאים, מכיוון שמרבית הציבור לא חש הבדלים ניכרים באיכות התמונה ( מישהו בכלל בדק אי פעם, כמה צופים בכלל מתרגשים בכלל משידור בדולבי דיגיטל או כמה מחזיקים בכלל ציוד קולנוע ביתי בביתם ועוד מפעילים אותו בשעה שהם צופים בשידורי טלוויזיה באופן קבוע ?).
מפליא עוד יותר לגלות, שעל פי סקרים שנערכו לאחרונה בארה"ב , מרבית האמריקאיים כלל לא מתעניינים בשידורים בהפרדה גבוהה ומשתמשים במקלטי טלוויזיה בהפרדה גבוהה בעיקר על מנת לצפות בסרטים מ DVD...
למידע נוסף על החבילות בהפרדה גבוהה

טכנולוגיות חדשות

DVB-S2 ו MPEG-4

השנה החל שימוש בתקנים החדשים DVB-S2 ו MPEG-4. שימוש בשתי טכנולוגיות אלה עשוי להקטין באופן ניכר את העלות של שידורים באמצעות לווינים בשל צמצום ניכר ברוחב פס הנחוץ לכל ערוץ . אימוץ שני תקנים אלה בהדרגה יביא לעליה ניכרת במספר ערוצים בהפרדה גובהה שחברות שידור ירשו לעצמן להעלות לווין , בזכות העלות המופחתת לעומת התקנים הישנים יותר ( MPEG-2) .

S-DMB

בדרום קוריאה נמשכה השנה העליה במכירות של מכשירי טלפון סלולריים ומכשירים אחרים המאפשרים לקלוט שידורי מולטימדיה מלוויניים הפועלים בתקן המקומי S-DMB. המנויים יכולים לקלוט ישירות מהלווין שלושים וארבעה ערוצי טלוויזיה ורדיו וכמובן להשתמש במכשיר כטלפון סלולרי קרקעי לכל דבר. עד סוף נובמבר חוברו לשירות יותר מתשע מאות אלף מנויים ובחברה מקווים לסיים את השנה עם מליון מנוים . השירות מופעל על ידי TU Media Corp , חברה בת של SK Telecom . לאחרונה הוזילה החברה את מחיר חבילת המנוי לאור ההצלחה הגדולה לה הוא זוכה . שידורי S-DMB הושקו בקוריאה לראשונה באביב 2005
להצלחה הרבה יותר מוגבלת זוכים השידורים המקבילים ( בחינם) הקרקעיים בפורמט T-DMB. ערוצי הטלוויזיה המשתתפים במערכת הקרקעית סובלים מעודף רגולציה המאפיינת את דרום קוריאה ומהעובדה שלא מתירים להם להגדיל את כמות הפרסומות בשידורים. לפי שעה צברו הערוצים הפסדים כבדים בשל כך ונראה שלא יהי מנוס מצד הממשלה לבוא לקראתם.

IPTV

האינטרנט הולך ותופש מקום נכבד כאמצעי בלעדי להולכת תכנים בתשלום למנויים ( חבילות ערוצים) וזאת, על חשבון חבילות הכבלים והלווין . במדינות כמו צרפת, גרמניה , ארצות סקנדינביה ובארה"ב נרשמת התעניינות ערה בשיטת הולכה זו ווכל הסימנים מצביעים על כך , שבמקומות בהם כבר קיימת תשתית נאותה ( בחלק מהמקרים בסיבים אופטיים ) תחום הפצה זה הולך וצובר תאוצה משמעותית . חברות תקשורת רבות ( בעיקר חברות שעסקו עד כה בטלפוניה מסורתית-קווית ) מוצאות ב IPTV "קרש ההצלה" , נוכח התרסקות מחירי התקשורת בשנים האחרונות והתחרות הגוברת והולכת ביניהן לבין חברות התקשורת הסלולרית וחברות הטלוויזיה בכבלים מציעות "שירות משולש" ( ויותר ) במחירים מפתים במיוחד . כפי שציינו למעלה, בחלק מהחברות המספקות שירותי תוכן בלווין ( ראו Sky בבריטניה כבר הבינו לאן הרוח מתחילה לנשוב ונערכים לכך בהתאם .
למרות זאת נראה, שמרבית חברות התקשורת שיפעילו בשנים הקרובות שירותי IPTV לא יראו מהם רווחים ( אלא הוצאות עבור השקעה בתשתית ) אבל יצליחו בכך לפחות לשמר חלק ניכר מהלקוחות הנוכחיים שיימנעו, לפחות בינתיים, מלעבור לחברות מתחרות ( כבלים , למשל ) המציעות שירות משולש ( או יותר).

DVB-T


במדינות שונות ברחבי העולם נמשכות במרץ ההכנות במרץ לקראת מעבר הדרגתי או מיידי משידורי טלוויזיה קרקעיים אנלוגיים לדיגיטליים.
הולנד היתה למדינה הראשונה באירופה בה כובו ( בלילה שבין 11 ל 12 בדצמבר) סופית כל משדרי הטלוויזיה האנלוגיים . מעתה ניתן לקלוט שם אך ורק שידורים דיגיטליים קרקעיים.
במדינות שונות באירופה בהן כבר הופעלה המערכת באופן חלקי ( גרמניה, בריטניה, צרפת, ספרד, שוייץ ועוד ) והיא הולכת ומתרחבת כל העת. אוסטריה תהיה המדינה הבא שתכבה לחלוטין את כל המשדרים האנלוגיים בקיץ 2007.
למידע נוסף מעודכן בנושא שידורים דיגיטליים קרקעיים בטלוויזיה וברדיו בקרו כאן

על גנבים...ושותפים לדבר עבירה

על גנבים

בתחום פריצת שיטות ההצפנה מתחיל המשחק להיות מורכב ומסובך. לאחר שבמשך שנים רבות נפרצו מרבית שיטות ההצפנה השכם והערב בלי הרבה מאמצי , רק בשנה האחרונה יש תחושה שסוף סוף מתחילים לעשות אצל החברות המפתחות את שיטות ההצפנה יותר מסתם הטלאות רעועות להצפנות הלא ראויות שיצאו תחת ידיהן במשך השנים ( כך מסתבר) . חבילות ערוצים מסוימות סבלו מהפסדים כבדים מאוד והמצב לא יכול היה להמשך. אמנם מדי פעם מופיעה גרסה חדשה של CAM כזה או אחר שמבטיח נפלאות ( לאלה שאינם מעוניינים לשלם, כמובן) אבל באופן כללי ניתן לומר, שבתחום הפריצות באמצעות כרטיסים צרובים וCAM-ים עוקפים ורב-שיטתיים, האופק מתחיל להתבהר והמלחמה מתחילה סוף-סוף להשתלם לחברות עת הפירצות הולכות ונסתמות לאיטן . אבל , כידוע, לא לעולם חוסן....

ושותפים ( לדבר עבירה ?!?)

האינטרנט שימש עד לאחרונה כאמצעי המהיר והנוח ביותר להפצת קודים למפתחות ההצפנה השונים . מאחר ובתחום הפריצות והצריבות אין כבר הצלחה רבה בשל שיפור שיטות ההצפנה ןהחלפה תכופה מאוד של המפתחות, נמצאה דרך חדשה לצפות בכל מה שרוצים ובאופן אנונימי מאוד : לדרך זו קוראים "שיתופיות" ( sharing) והיא מזכירה במשהו את שיתוף הקבצים המוכר כל כך מהאינטרנט.
החברות השונות מודעות לתופעה וכבר ניסו לעצור באמצעים שונים אבל לפי שעה מדובר במעשים שוליים .כבר קראנו על הצהרות לפיהן תיחסם דרך זו בקרוב ישירות בכרטיס החכם אבל בין הצהרות למעשים חולפים, במקרה הטוב, חודשים ארוכים וספק אם מאחורי ההצהרות מסתתרים בכלל מאמצים אמיתיים לפעול בתחום . התופעה של שיתופיות בכרטיס חכם תימשך אך בכל מקרה יש לזכור, שמדובר בתופעה שולית לחלוטין, שרק מעטים מאמצים אותה וספק אם כדאי לחברות להשקיע כסף וזמן גדולים על מנת להלחם בה.

ציוד

מחיר הממירים לקליטת שידורי לווינים בתקן MPEG-2 ממשיך לצנוח ונראה שבקצב הזה עוד יחלקו אותם בסופרמרקט יחד עם חבילת גלידה או קוטג'.... הממירים הולכים ומתגמדים לא רק במחיר אלא גם בגודל.
כצפוי, מחיר הממירים לקליטת שידורים בהפרדה גבוהה עדיין גבוה מדי ובגלל ביקוש רב מצד חבילות לווין לממירים ב MPEG-4 עדיין קשה למצוא ציוד זמין ובמחיר אטרקטיבי בשוק החופשי. יש להניח שיחלפו עוד שנה עד שנתיים עד שנוכל לראות ממירים כאלה מגיעים לחנויות במחירים יותר סבירים ,מאלה להם התרגלנו לאחרונה ב MPEG-2.
לא נציין בכלל את המצב בתחום הצלחות וה LNB , לאחר שמחיריהם צנחו בשנים האחרונות לבלי היכר לרמות, שלפני חמש שנים ויותר אפשר היה רק לחלום. בעידן של צריכה מואצת ומחירי רצפה, האמינות מתחילה להיות גורם פחות משמעותי אם הציוד "עושה את שלו" גם במשך פרק זמן מוגבל יחסית, מכיוון שתמיד ניתן לרכוש מוצר חדש יותר ומתוחכם יותר במחיר הגיוני כשהישן מתקלקל ( ואת הישן כמעט ולא טורחים לתקן.

אינטרנט בלווין

בתחום זה אין הרבה חידושים לפחות בכל הנוגע לשירותים מסופקים באזורנו. כאן הם עדיין חזיון נדיר למדי אשר מנוצל בעיקר על ידי חברות מסחריות וגופים ממשלתיים וצבאיים הנזקקים להם במקומות בהם אין יכולת לקבל שירותים דומים באמצעות תשתית קווית קרקעית או אלחוטית אחרת.
חברת Shin Satellite , מפעילת לוויני Thaicom, שגרה השנה את לווין הפס רחב הראשון באסיה בשם iPSTAR , אשר משרת את כל דרום מזרח היבשת ובחודש בדצמבר שוגר לווין אמריקאי ראשון מסוג זה בשם WildBlue1 . הלווין שוגר לאחר מאמצים תכנוניים ופיננסיים ממושכים והוא אמור לספק אינטרנט בפס רחב לתושבי הפריפריה בארה"ב , אלה המתגוררים באזורים חקלאיים מרוחקים מתשתית קווית וזאת, במחירים סבירים

ישראל

AMOS
חברת חלל תקשורת, המספקת שירותי תקשורת לוויינים באמצעות לוויני AMOS השלימה בחודש דצמבר גיוס של 100 מיליון שקל באמצעות הנפקת איגרות חוב וכתבי אופציות. החברה גם חתמה עם הממשלה על הסכם לפיו היא תקצה לה קיבולת בלוויין עמוס 3 ובתמורה תשלם הממשלה כ 60 מיליון דולר. באמצעות שני מהלכים משלימה החברה מימון של כ 85% מהעלות הכוללת של הלויין ( 170 מיליון דולר) . בנוסף דווחה החברה כי במחצית מהקיבולת של הלווין החדש כבר מוזמנת
על פי התוכניות אמור הלוויין עמוס 3 להימסר לחברה בינואר 2008..

RRSAT
חברת הטלפורט הישראלית RRSAT הנפיקה בהצלחה את מניותיה בבורסת Nasdaq . בכוונת החברה להנפיק 3.8 מליון מניות בשווי 46 מליון דולרים. חברת RRSAT נמצאת כיום בבעלות משותפת של קרדן (32.5%) , רפק (46.6% ) ודויד ריבל ( 20%) שהקים אותה ב 1981.

ערוצים ציבוריים FTA
הדבר החיובי היחיד שניתן לומר על פעילות של ערוצים ישראליים ציבוריים בלווינים לגבי השנה היוצאת הוא המעבר המבורך של ערוץ 2 לשידורים רק-דיגיטליים באמצעות עמוס . דברים חיוביים כאלה עדיין לא אי אפשר לאמר לצערנו על על הערוץ הראשון של רשות השידור וכעת נותר רק לראות כמה זמן זה עוד ייקח להם שם ברוממה לעבור מעידן אנלוגי עידן דיגיטלי ולהפסיק לשגע את עשרות אלפי הצופים בשידורי הלווין, שנאלצים לנווט בין שני ממירים ו/או אנטנה על הגג ....

YES
יס המשיכה להפתיע כשהוסיפה למבחר ערוציה ( בשם הפלורליזם הדתי) את הערוץ הנוצרי המופלא Daystar ( כשלא ממש ברור מי בכלל צופה בערוץ. מה שנוצרים חביבים יעשו כדי שבישראל יצפו בערוץ שלהם ...) וערוצי החדשות החדשים כמו Aljazeera English ( באנגלית ) ו France 24 . שני ערוצי חדשות אלה זכו, אגב, ל"מקלחת של צוננים" בתקשורת העולמית ( כגודל הציפיות כך גודל האכזבה) . ערוץ BBC News לעומת זאת, נדחק ב יס להרחיק למקום כל כך נידח בממיר, שעל מנת להזכר במיקומו צריך לשחק במשחק טריוויה.. מה שמעניין עוד יותר בכל הוא, שאף אחד בכלל לא טרח לבחון את הערוצים לפני שהם הוכנסו לרשימה. פעם עוד היו מריצים אותם במעגל סגור על מנת להתרשם מערוצים לפני שהיו מכניסים אותם לרשימה....
אגב יס : האם אף לא אחד לא אחד חושב שם שמגיעה למנויים איכות צפיה טובה יותר בערוצים רבים ?. שימו לב לאלה לאיכות השידור הירודה בערוצים בשפות הזרות שפשוט נראים רע .
עדיין לא ראינו / שמענו מחבילת הלווין הישראלית על תוכניותיה לגבי הוספת ערוצים בהפרדה גבוהה בעתיד הקרוב.

IPTV בישראל
סליחה, לא הגזמנו קצת ? IPTV בישראל בשנת 2006 ? זה ממש מוגזם, רבותי ! . בישראל, כידוע, תמיד חזקים בטכנולוגיה אבל רק כל עוד מייצאים אותה לחו"ל ומנפיקים אותה בבורסה כלשהי. אבל כשזה מגיע לישום מבית , הדלתות נטרקות ו "מלחמות היהודים" מתחילות ( בדרך כלל מצד מפעילים קיימים בטכנולוגיות ישנות יותר החוששים לעתידם) .כל האמצעים כשרים ולרגולטור הממשלתי אין פתרונים ( או, בעצם, אין לא, לפחות עדיין) .

DVB-T ו DAB
כפי שציינו קודם, ברחבי העולם נמשכות ההכנות למעבר מלא משידורים קרקעיים אנלוגיים לדיגיטליים וכבר קובעים מועד לכיבוי מלא של השידורים האנלוגיים . בישראל, לעומת זאת, נמשכת ההסכמה לגבי חוסר ההסכמה המינהלית בין משרדי האוצר והתקשורת לגבי אופן הפיקוח ( והשליטה ?!) על הנהגת שידורי רדיו דיגיטליים (שימו לב : המכרז למפעיל התשתית היה אמור - דגש על היה - להתפרסם ב 31 בנובמבר ) ועל שידורי טלוויזיה דיגיטליים קרקעיים ( בהתאמה להחלטת ממשלה מסוף 2005) עדיין לא שמענו מילה מעשית אחת .

במדינת הברברת הוועדות רק מתחלפות

בישראל ממשיכים ( כרגיל) לדון ולהקים ועדות. והפעם : "וועדה ציבורית לגיבוש המלצות מפורטות בדבר מדיניות וכללי התחרות בתחום התקשורת בישראל" . אז עכשיו יש לנו ועדת גרונאו שתשב ותלמד מה שבחוץ לארץ הבינו למדו וכתבו כבר מזמן.
לחברי הועדה אנו ממליצים לקרוא קודם קודם כל את מסמכי הרגולטור הבריטי OFCOM בנושאים אל , מכיוון שהם כבר עשו את העבודה והכל מנוסח שם באופן ברור וקריא . פשוט עשו בשבילכם את מרבית העבודה. רק נותר לקוות, שהמסמך שתגיש הוועדה לא ייזרק למעמקי מגירה נידחת . מן הסתם, עד שתוקם ועדה חדשה...

המזרח התיכון

בתחום שידורי הלווין במדינות ערב נראה, שהשוק עדיין אינו שבע . השנה האחרונה התאפיינה בעליה משמעותית נוספת במספר ערוצי טלוויזיה חדשים באמצעות העמדות הלוויניות הערביות המובילות ( Nilesat ב 7 מערב ו Arabsat ב 26 מזרח) ולמרות שמרבית הערוצים אינם ראויים לסקירה כלשהי בשל רמתם הנמוכה , הדבר מעיד לפחות על התעוררות עצומה בתחום השידור בעולם הערבי והמוסלמי בשנים האחרונות. על כך יש להוסיף את העובדה שגדל באזור דור שלם של צעירים משועממים ( בעיקר במרבית המדינות שמתאפיינות בשמרנות סטטית או מעמיקה ) . צעירים אלה מוצאים באינטרנט ובטלוויזיה בלווין על שלל ערוציה נקודת אור לתסכולים הנובעים מהחברה השמרנית סביבם.
בד בבד עם צמאונם של הצעירים לתכנים יותר מערביים ומודרניים הלך הלך וגבר מספר הערוצים הדתיים המוסלמיים החדשים המשדרים בלווינים אלה.
השנה נגם התברר, שמספר רב של ערוצים פרטיים הם תוצאה של "אגו טריפ" של אנשי עסקים ומשפחות עשירות, בעיקר בנסיכויות המיפרץ ובסעודיה, שלא ממש מודאגות אם הערוץ שלהם מכניס בכלל כסף. התברר, שהעיקר בערוצים אלה הוא עצם נוכחותם והרושם שהם משאירים בציבור לגבי בעליהם. ואכן , עובדות שפורסמו במחקר אחר אישרו את המידע ומצביעות על כך, שמרבית ערוצים כאלה מפסידים כסף כל הזמן.

אם נבחן את הנתונים של חבילות הלווין הערביות המובילות ( ART, Showtime ו Orbit ) שאינן מרבות לתת פומבי לנתוני המכירות שלהן נוכל לראות , שבתחום זה נמשך גידול איטי מאוד במספר המנויים. הסיבה נעוצה הן בדמי המנוי החודשיים הגבוה מדי עבור משק בית ממוצע במרבית מדינות ערב והן בהיצע העצום של ערוצים ( ירודים ככל שיהיו ) ללא תשלום המוצעים כיום לקהל הרחב. מנתונים שנאספו במהלך השנה התברר, שבאיחוד נסיכויות המפרץ , כווית, ערב הסעודית ומצרים יש רק קצת יותר ממליון מנויים (!) לכל חבילות הערוצים גם יחד

עובדות מעניינות נוספות שהתפרסמוה שנה בנושא :
- בכ 40% מבתי האב בעולם הערבי צופים בשידורי טלוויזיה מלווינים.
- 26% מערוצי הטלוויזיה החופשיים הערביים במזרח התיכון מבססים את המודל העסקי שלהם על מקורות הכנסה שאינם פרסומות, כולל הפקות מוסיקליות ( הקלטות ומכירת מוסיקה ) , צ'ט, שירותי SMS ומכירת מוצרים שונים.
- אלה נתוני החדירה של ערוצי החדשות המובילים בעולם הערבי :
67% ל Al Jazeera , אחריו 44.2% ל Al Arabiya ,CNBC עם 10.4% , CNN International עם 4.6% ו 3.7% ל BBC World .
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners