נא להמתין להופעת התפריט 
מידע למתחיל
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

נקודות עקרוניות
שיטות שידור
ציוד קליטה
שיטות הצפנה וכרטיסי צפיה

שיטות שידור
כיום קיימים בעולם השידורים הלוויני (וגם בהפצה ארצית , באמצעות אנטנות רגילות ) שני פורמטים של שידור: אנלוגי ודיגיטלי. הפורמט האנלוגי נפוץ כיום בעיקר בשידורים הקרקעיים בתחום ה UHF וה VHF . בתחום הלווינים, השידור האנלוגי הולך ונעלם והסיבות לכך מגוונות:

1. השידור הדיגיטלי איכותי יותר מבחינת תמונה וקול ואיכותו דומה לזו המיתקבלת בעת צפיה בסרט בפורמט DVD : התמונה חלקה לחלוטין והצליל משובח .
2. השידור הדיגיטלי מאפשר להעביר מספר רב של ערוצים באותו נפח שמנוצל להעברת ערוץ בודד בשידור האנלוגי. התוצאה: חיסכון ניכר בעלויות השימוש בלווין.
3. בנוסף לחיסכון בנפח לווין, מתאפשרת כתוצאה מעובדה זו, העברה של מספר גדול של ערוצים בלוין אחד, לתועלת ציבור הצופים .
4. השידור הדיגיטלי מאפשר לחברות המפעילות לשווק מיגוון הולך וגדל של שירותי שידור נוספים , חלקם בתשלום , כמו: הזמנת סרטים בצפייה אישית כמעט מיידית NVOD ( Near Video On Demand) , רכישות שונות באמצעות ערוצי קניות, אספקת מידע בערוצי ענין שונים ( בדומה לאינטרנט), שירותי דואר אלקטרוני ועוד.

ציוד קליטה
מערכת קליטה ביתית לווינית מורכבת מהרכיבים הבאים:
1. צלחת קליטה , על כל מרכיביה
2. מקלט
הצלחת עשויה מחומרים שונים, החל מפח ועד לחומרים פלסטיים מחוזקים. הצלחות שונות באיכותן ורצוי להתייעץ עם מתקינים מנוסים על מנת לבחור בצלחת שתוכל לספק איכות קליטה גבוהה. יש לציין, כי איכות הקליטה אינה תלויה אך ורק בצלחת עצמה אלא ברכיבים נוספים . כמובן, שככל שהצלחת שאנו זקוקים לה גדולה יותר, כך מחירה יהיה גבוה יותר והתקנתה מחייבת מערכת הצבה חזקה ומדוייקת . המקלט ( מקלט דיגיטלי משמש גם כממיר ) הוא לב ליבה של המערכת . לאור האמור בסעיף שיטות שידור, ניתן לרכוש כיום מקלטים אנלוגיים, מקלטים דיגיטליים ומקלטים משולבים אנלוגיים-דיגיטליים. בחלק מהמקרים, הצופה מעונין בצפיה בחבילת שידורים דיגיטלית מסויימת ואז הצלחת שהוא מתקין ממוקמת באופן קבוע ומכוונת ללוין מסוים.

אבל מה קורה כאשר אנו מעדיפים "לשוטט" בין הלווינים?
במקרה כזה , עלינו להצטייד ברכיב נוסף - positioner - המניע את הצלחת ומביא אותה לעמדה הנכונה כלפי הלווין הספציפי. את הממקמים האלה ניתן לרכוש בנפרד ולצרף אותם למערכת (מקלט) . כמו כן, ניתן לרכוש: מקלט אנלוגי עם ממקם, מקלט אנלוגי ודיגיטלי עם ממקם או מקלט דיגיטלי עם ממקם. השימושיות של מקלטיםוממקמים אנלוגיים הולכת ופוחתת בשנים האחרונות.

הצפנה וכרטיסי צפיה
בתחום השידורים הדיגיטלי משווקות כיום חבילות מנויים רבות המצריכות רכישה של מינוי, על מנת שניתן יהיה לצפות בהן. חלק מחברות השידור הדיגיטליות (כמו Sky Digital , Yes, ועוד ), מציידות
את המנוי במערכת קליטה מושלמת כאשר המקלט עצמו אינו ניתן לרכישה ובכל מקרה, המקלט מותאם אך ורק לקליטת הערוצים של החבילה הספציפית . אם אתם מעוניינים בחבילה כזו , לא תהיה לכם ברירה, אלא להתקשר עם חברת השידור ולהזמין מהם את הציוד הנדרש. חברות שידור אחרות אינן מחייבות להצטייד במקלטים משלהן (גם אם הן למנויים) .במקרה כזה, עליכם להצטייד במקלט דיגיטלי המאפשר (או שהוא כבר מצויד מראש) ברכיבי פיענוח. כך למשל, על מנת לקלוט את שידורי חבילת Showtime Arabia יש להצטייד ברכיב של חברת Irdeto ובנוסף, בכרטיס צפיה עונתי המשווק על ידי המפיצים המורשים.

קיימים מספר סוגים של רכיבי פיענוח וכל חברה בוחרת לעצמה את השיטה המתאימה תוך דאגה מיוחדת לשמירה על ההצפנה. פיצוח הכרטיסים גורם כאב ראש למספר חברות גדולות , מכיוון שמרגע שהשיטה מפוצחת הקודים לשיכפול הכרטיסים הפירטיים מופצים במהירות דרך האינטרנט והכנסות
הערוצים צונחות פלאים....

לסיכום, רצוי לזכור היטב:
מערכת קליטה לווינית מצריכה התקנה מיומנת על ידי אנשי מקצוע מנוסים בתחום וזאת, עקב מספר הרכיבים והצורך בדיוק רב במיקומם. קיימות מערכות קליטה זולות - אבל פעמים רבות הזול עולה , כידוע, ביוקר.....
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners