נא להמתין להופעת התפריט 
כתבות ומאמרים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

על תחומי תדרים בלווינים - Ka Band

תחום Ka-band הוא "שופע" למדי ולכן אטרקטיבי לשירותים שאינם מוצאים מקום נרחב בתדרים הנמוכים יותר. בתחום תדרים זה נמצא תחום העלאה (uplink ) והורדה (downlink ) ללווין של שני גיגהרץ 2 GHz על בסיס בינלאומי (500 מגהרץ מתחום זה הוקצו ללווינים שאינם גיאוסטציונריים ונתח נוסף של 500 מגהרץ הוקצה עבור גישה לשרותי תקשורת אלחוטית נייחת). בנוסף, העובדה שרוחב האלומה של האנטנות קרקע נע בין מחצית לרבע בלבד לעומת הערכים בתחומים Ku bands ו C bands פירושה, שניתן לקיים במקביל הרבה יותר לווינים בו זמנית , גם אנטנות קטנות יתאימו למרווח המחייב של שתי מעלות . היבט אחר של Ka-band הוא שאפשר ליצור נקודתיות קטנות בלווין עצמו

התכנון של משיבים לווינים הפועלים בתחום שידור זה מורכב יותר בהשוואה למשיבים בתחומים אחרים. הדבר נובע מהצורך בחיבור מוצלב וניתוב הנתונים בין האלומות השונות. תחום Ka-band הוא כנראה התוחם האחרון המנוצל לצרכי תקשורת מסחרית לווינית . ארגוני מסחר בארה"ב , מערב אירופה ויפן השקיעו סכומי כסף ניכרים בלווינים נסיוניים .
מבחינה טכנית , ל Ka-band יש אתגרים רבים כשהגדול בהם ההיחלשות המהירה בעצמת אות השידור בגלל גשם . על זה ניתן לכמובן להתגבר באמצעות העלאת עוצמת הדיור או העאלת הרגישות של המקלטים ( למשל - קוטר האנטנה ) . שיטות אחרות שעשויות סלייע בשמירה על רמת אות גבוהה כוללות (1) פיקוד עוצמה דינמי בעת העלאת האות ללווין והורדתו , (2) הורדת קצב הנתונים המשודרים בעת גשם , (3) העברת השידור לתדרים נמוכים יותר בתחומי Ku- או C-bands.
הפופולריות של גישה לאינטרנט רחב פס באמצעות שירותי DSL ומודמים של כבלים בהביאה מספר גופים לבדוק את האשפרויות לנצל את תחום Ka-band כאמצעי יעיל להגע עד למשתמש הקצה . מסופים עם מיפתח אולטרה זעיר , המוכרים בשם USAT המסוגלים להעביר נתנוים במהירות רבה מאוד בשני הכיוונים , בטווח של 384 Kbpsועד 20 Mbps הם ברי יישום כשמדובר ב Ka-band. למרות תוכניות שאפתניות בתחום זה עדיין לא נעשתה בו פריצת דרך שתביא לשימוש המוני במחירים עממיים .
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners