נא להמתין להופעת התפריט

   
כתבות ומאמרים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
מעמוד קודם

שידורים בהפרדה גבוהה HDTV

אין ספק, ש 2008 היתה שנת המיפנה הדרמטי מבחינת היקף השידורים בהפרדה גבוהה ברחבי העולם. שני אירועי ספורט בינלאומיים חשובים - משחקי גביע אירופה לאלופות בחודש יוני שנערכו בשווייץ ובאוסטריה והמשחקים האולימפיים שנערכו בבייג'ינג - הביאו לחשיפה חסרת תקדים לשידורים בפורמט החדש והגברה במודעות הציבור לעצם קיומם . בא הדבר לידי ביטוי במיוחד באירופה, עם הופעתם של ערוצים ציבוריים ראשונים במדינות רבות שדאגו להביא את שידורי המשחקים האולימפיים בפורמט החדש. במרבית המקרים, שידורים אלה בוצעו באמצעות חבילות כבלים ולווין ולא ישירות על ידי הערוצים עצמם וזאת בעיקר בשל מגבלות טכנולוגיות הקשורות בהפצה קרקעית .

ארצות הברית

נמשכת התחרות בתחום בין שתי חבילות הלווין המובילות . חבילת DISH השיקה שירות חדש המאפשר למנוייה להוריד סרטים ותוכניות בפורמט 1080p בטכנולוגיית הדחיפה ("push") למכשירי ההקלטה דיגיטאליים שלהם בשעות הלילה.
שתי החבילות האמריקאיות המובילות - DISH ו DIRECTV - מציעות כיום לפחות 100 ערוצים בפורמט שחדש והן הגדולות בעולם מבחינת היצע ערוצים בפורמט זה.
שתיהן גם עוברות בהדרגה לשידורים בתקן הדחיסה המתקדם MPEG-4.

אינטרנט לוויני

בחודש אפריל חנכה חברת HughesNet  האמריקאית  את  שירות האינטרנט בפס רחב ללקוחות פרטיים  באמצעות לווין התקשורת החדש   Spaceway 3 .לחברה יש כיום כ 400 אלף לקוחות  בארצות הברית ( חלקם מקבלים שירות באמצעות לווינים אחרים).  גם המתחרה WildBlue  רואה חיל בעסקיה בתחום זה בתקופה האחרונה ונראה שהשנה האחרונה הייתה כנראה שנת מפנה בתחום זה , לפחות בארצות הברית.  מנגד , חברת  Amercicom SES  דווקא הודיעה בתחילת דצמבר על החלטתה לסגור את שירות האינטרנט הלוויני שלה בסוף חודש יולי   2009 והעברת כל הלקוחות לחברה אחרת  .
בחודש ינואר הודיעה חברת Viasat  על  הזמנת לווין תקשורת   בשם Viasat-1  במיוחד לאספקת שירותי אינטרנט בפס רחב לוויני שיבנה עבורה על ידי חברת  SS/L אשר ישוגר    במהלך שנת 2011  ויהיה אחד מלוויני הפס ה רחב הגדולים ביותר שנבנו אי פעם.
 על פי הערכות שונות, בארצות הברית לבדה אי אפשר לספק מסיבות טכניות  אינטרנט בפס רחב קווי לקהל שמונה בין 15 ל 20 מליון בתי אב ונראה, שלחברות אלה צפוי עתיד ורוד.

חברת  Viasat גם משתפת פעולה עם חברת הלווינים האירופית Eutelsat   בפרויקט לווין הפס הרחב שלה שייקרא Ka-Sat  המיועד לספק שירותים דומים לאירופה. בחברת הלווינים האירופית סבורים, שהלווין החדש ישנה את הגישה והתפישה של קהל הצרכנים כלפי  אינטרנט מהיר באמצעות לווין וגם יסייע לסגירת הפער הדיגיטלי בין אלה המחוברים לאינטרנט קווי לאלה שאינם יכולים לקבל גישה לשירות כזה ברחבי היבשת.
גם המתחרה האירופית  SES Astra אינה שוקדת על שמריה בתחום וממשיכה להרחיב את שירות האינטרנט הלוויני שהיא משווקת ברחבי אירופה בשם Astra2connect . השנה הורחב השירות למדינות נוספות ובתחילת דצמבר הודיעה החברה על חתימת הסכמי הפצה נוספים לבריטניה וצפון אירלנד באמצעות חברת Eurosat  שתהיה אחראית על שיווק השירות במדינות אלה.
שירותי האינטרנט בפס רחב צוברים תאוצה לא רק בצפון אמריקה ובאירופה אלא גם באסיה, שם זוכה חברת הלווינים התאילנדית לעדנה בתחום בתקופה האחרונה בכל הקשור לשירותים כאלה באמצעות לווין התקשורת IPstar  , שהוא  ייחודי  לשירותים כאלה. בשנה החולפת חתמה החברה על הסכמים חדשים למתן שירותי אינטרנט בפס רחב לוויני באוסטרליה ובמדינות אחרות.

מתחרה חדשה בתחום בשם O3b network  , שבמימונה משתתפת, בין השאר, גם   חברת Google   שהודיעה על תוכניותיה להזמין צי שיכלול 16 לווינים שיספקו אינטרנט רחב פס לתושבים  במדינות מתפתחות

טכנולוגיות חדשות

DVB-S - פרוייקט Solaris
לפעמים חברות מתחרות גם משתפות פעולה : Eutelsat ו SES Astra, שתי חברות הלווינים הגדולות באירופה הודיעו על הקמת חברה משותפת בשם Solaris Mobile שמושבה בדבלין שבאירלנד. Solaris תספק שירותים בתחום S-band ( תחום השידור שבין 2.0-2.2GHz) המשמשים בדרך כלל לתקשורת ניידת לווינית וקרקעית. שתי החברות מתכוונות להשקיע בתשתית הנחוצה כ 130 מליון יורו, בעידוד מוסדות הקהילה האירופית. השירותים יסופקו באמצעות לווין התקשורת החדיש Eutelsat W2A, שישוגר במהלך 2009 ויוצב ב 10 מעלות מזרח.

רדיו דיגיטלי קרקעי +DAB
בחודש אוקטובר הושקו לראשונה שידורי רדיו דיגיטליים קרקעיים סדירים בתקן המשופר הכולל את קודק +ACC . לפי שעה שתי המדינות הראשונות המפעילות שידורים בתקן זה הן מלטה ושווייץ ובעקבותיהן צפויות להפעיל שידורים כאלה מדינות נוספות ברחבי אירופה, אוסטרליה ( במאי 2009) ובישראל .

רדיו דיגיטלי קרקעי DMB
צרפת הפתיעה באמצע השנה כשהממשלה החליטה על אימוץ התקן הדיגיטלי הקוריאני DMB להפעלת שידורי רדיו דיגיטליים קרקעיים, בניגוד מוחלט למה שקורה בכל המדינות האחרות ביבשת. כבר נאמר מזמן, שהצרפתים אוהבים להיות שונים ( לפעמים הם גם חדשנים בצורה מפתיעה לטובה) אבל לא ממש ברורה הבחירה המוזרה הזו. לטענתם, התקן מאפשר ישומים מתקדמים יותר ( בעיקר העברת תכני וידאו) בהשוואה לתקן DAB, לפי שעה לא ברור אם כשיופעלו שם השידורים בתקן הם אכן יכללו תכני וידאו.
בתחילת חודש דצמבר נסגר השלב הראשון ש המכרז להפעלת ערוצי רדיו דיגיטליים בצרפת ולא פחות מ 377 גופים חדשים וותיקים כאחד הביעו התעניינות בקבלת רשיון שידור ב 39 ערים מרכזיות ברחבי צרפת.

IPTV
נמשכת החדירה האיטית של חבילות ערוצים באמצעות האינטרנט ברחבי העולם. המדינה המובילה באירופה היא צרפת ואחריה איטליה, גרמניה ואחרות. נראה, שמעבר למגבלות הטכניות הקיימות בשווקים שונים לאספקת שירותים כאלה ( רוחב פס ותשתיות מתאימות) , המחסום הגדול הנוסף הוא ציבור המשתמשים, שעדיין מקובע בהרגלים ישנים של צפיה בטלוויזיה באמצעות כבלים, לווין ואנטנה . גם מחירי השירותים אינו אטרקטיבי דיו על מנת לעודד את הציבור לעבור לחבילות המופצות בשיטה זו.

DVB-T MPEG-4
השנה בוצעו לראשונה שידורי ניסיון בהפרדה גבוהה בתקן זה, שהולך ומאומץ ביותר מדינות, שלא הזדרזו להפעיל שידורי טלוויזיה דיגיטליים קרקעיים בתקן הישן יותר DVB-T ושיטת הדחיסה MPEG-2 , בסבב הראשון לפני חמש שנים ויותר. גם ישראל תהיה בין המדינות שייהנו משידורים בתקן המתקדם וכעת נותר רק לראות כמה זמן ייקח לערוצים הציבוריים הישראליים להשיק גם שידורים בהפרדה גבוהה על מנת לנצל היטב את אמצעי ההפצה החדש שיעמוד לרשותן בשנה הקרובה .

DVB-H ואירופה
ההבטחה הגדולה של טלוויזיה ניידת בתקן הנבחר על ידי המועצה האירופית לא מממשת את עצמה. למרות היצמדות הקהילה האירופית לתקן האירופי שפותח ומקודם מסיבית על ידי חברת נוקיה נראה, שלא הכל מתלהבים ממנו ואף כועסים על שהמועצה מנסה לעודד תקן בודד בעיקר בשל מוצאו האירופי, תוך ניסיון למנוע אימוץ תקנים זרים טובים לא פחות . מדינות מסוימות החליטו "לצפצף" על המלצות הקהילה והתירו הפעלת שידורים בתקנים אחרים תוך שהן מותירות לכוחות השוק לקבוע, מי עדיף או מוצלח יותר.
ישראל

AMOS-1
לווין התקשורת הישראלי הראשון AMOS 1, ששוגר ב 16.5.1996 , יצא משירות בתחילת חודש אוגוסט 2008 והפצת שידורי הטלוויזיה והרדיו הועברה ממנו אל הלווין החדש AMOS 3.

AMOS-3
לווין התקשורת הישראלי החדש AMOS 3 שוגר ( בתמונה מתחת) בהצלחה מבייקונור שבקזחסטאן ב 28 באפריל באמצעות טיל Zenit מתוצרת רוסיה. הלווין נכנס לשירות בחודש יוני והחליף את הלווין AMOS 1 שיצא, כאמור,משירות.

AMOS-5

בתחילת אוגוסט הודיעה חברת Spacecom על חתימת חוזה עם חברת NPO/PM - M.F Reshetnev הרוסית במסגרתו תהיה החברה הרוסית אחראית על בניה ואספקה במסלול של הלווין החדש שייקא AMOS 5 לא יאוחר מ 31 במרץ 2011. עלות הלווין 157 מליון דולרים. תוחלת החיים של הלווין היא 15 שנה . התפעול של הלווין במסלול נמסר לידי החברה הרוסית תמורת תשלום שנתי קבוע

לווין ריגול ישראלי שוגר מהודו
תחת מעטה סודיות ושתיקה שיגרה ISRO -Indian Space Research Organisation - סוכנות החלל של הודו את לווין צילום הרדאר הישראלי הראשון TECSAR. הלווין שוקל 350 ק"ג ומכונה גם Polaris . הלווין שוגר ממרכז השיגורים של הסוכנות בסריהריקוטה שבאנדרה פראדש באמצעות טיל PSLV - Polar Satellite Launch Vehicle פרי פיתוח הודי.
בשל הרגישות הפוליטית סביב הלווין הישראלי העדיפה סוכנות החלל של הודו לא לפרסם הודעה פומבית בנושא. עם את יש לציין ששיגור הלווין נדחה מאז חודש ספטמבר 2007 וסביב הדחייה נפוצו שמועות, שהממשל האמריקאי מנסה לשכנע את ממשלת הודו לבטל את השיגור. כמו כן נפוצו לאחרונה שמועות שגם מספר מדינות במיפרץ הפרסי פנו בבקשה לממשלת הודו למנוע את השיגור.ידיעות אלה הוכחשו והוגדרו כ"שטויות" על ידי פקידים בכירים ב ISRO שהסבירו את העיכוב בשיגור הלווין בשל "קשיים טכניים"...כך או אחרת, השיגור בוצע בסופו של דב בהצלחה אור ליום אתמול.
זהו היה אחד השיגורים המסחריים הראשונים של הודו תחת חברת Antrix Corporation Limited שהיא הזרוע השייוקית המסחרית של סוכנות החלל ההודית ISRO.

המזרח התיכון

צנזורה על ערוצים בלווינים
בחודש פברואר, בעקבות יוזמה משותפת של מצרים וערב הסעודית החליטו נציגי 21 מתוך 22 המדינות החברות בליגה הערבית לאמץ מסמך חדש הקובע "הנחיות מדריכות" אשר יחייבו את הערוצים הערביים המשדרים מהן באמצעות לווינים . הנציג היחיד שהצביע נגד היה מנסיכות קטר, שם גם ממוקם מרכז השידורים של ערוץ אלג'זירה, הנחשב ל"ילד הרע" של עולם התקשורת הערבי. הישיבה התכנסה על פי בקשת מצרים שהעלתה את היוזמה ואף מיהרה לישם את המלצותיה, לממרות שאין להן תוקף מחייב מבחינה פאן-ערבית .
ההחלטה, עליה חתמו כל הנציגים, קוראת לערוצים "לא להעליב מנהיגים או מדינות וסמלים דתיים " של מדינות ערביות ( אין כלל התייחסות לכאלה שאינם במדינות ערב...).
נשוא הכעס העיקרי הוא, כמובן, ערוץ אלג'זירה, המרגיז זה שנים חלק ניכר מהמשטרים הערביים שאינם מכירים בחופש הביטוי ו/או בחופש העיתונות כפי הוא מוכר במערב.
המסמך קובע, שהמדינות החתומות עליו יכולות לחלט , להקפיא או לא לחדש את רשיונות העבודה של אמצעי התקשורת המפר את ההוראות . על ערוצי הטלוויזיה בלווינים נאסר גם לחבל בהרמוניה החברתית , האחדות הלאומית בסדר הציבורי או בערכי המסורת". לוח השידורים של הערוצים צריך להתאים לערכים הדתיים והאתיים של החברה הערבית ולקחת בחשבון את המבנה החברתי. על הערוצים להמנע משידור תכנים המעלים ספקות לגבי קיום האל , הדתות המונותאיסטיות ,הנביאים , הכתות והסמלים של קהילות דתיות שונות . על הערוצים להמנע משידור חמרים ארוטיים או גסים אשר "מעודדים עישון או צריכה של אלכוהול .
ועליהם "להגן על הזהות הערבית מפני ההשפעות המזיקות של הגלובליזציה.
מצרים מיהרה לישם את ההחלטה וסגרה כבר בתחילתה קיץ את המדרשים של כמה ערוצים וחברות הפקה מקומיות שספקו לערוצי זרים שירותי אולפן ושידור.

חדות גבוהה
גם השנה האחרונה לא התאפיינה בהופעה של ערוצים קבועים בפורמט החדש בחבילות הערביות ואלמלא המשחקים האולימפיים שהתקיימו בקיץ בסין, ספק אם היינו עדים להפעלה, ולו זמנית, של שידורים בהפרדה גבוהה בחבילות הלווין המקומיות.

המשבר הכלכלי י העולמי ותעשיית הלוינים

ממחקר החדש שפרסמה  חברת NSR בתחילת חודש דצמבר,  שכותרתו  Global Assessment of Satellite Demand, 5th Edition    עולה, ששוק החכרת משיבים לוויניים עשוי לצאת מהמשבר הנוכחי כמעט ללא פגע .

לדברי פטריק פרנץ', עובד בכיר ב NSR ומחבר המחקר "סביר מאוד שמפעילי לווינים מסחריים יחושו אי נוחות מסוימת בתקופה של 12 עד 18 החודשים הבאים , אבל מדובר בהזמנות חלשות יותר ברבעוניםן הקרובים בהשוואה לשנים שעברו מאשר התכווצות מיידית בביקוש למשיבים חדשים". לדברי מחבר הדו"ח, "לא פחות חשובה היא העובדה, שהשיגורים הרבים המתוכננים לשנת העבודה 2009-2010   צפויים לחזק עמדות קיימות ולחנוך עמדות חדשות בחלל עשויים להתרחש בדיוק בזמן הנכון על מנת לענות על ביקושים בסקטורים שונים בד בבד עם השתפרות המצב הכלכלי. דבר זה עשוי להביא לדחיפה משמעותית בביקוש בשנים 2010 ו 2011 ".

בין 2007 ל 2017 צופים ב NSR עליה בביקוש המסחרי לקיבולת שידור בתחומים C-band ו Ku-band של 1,500 משיבים ברוחב פס של 36 MHz ועליה ממוצעת בהכנסות של 4.5%. שלא במפתיע , ב NSR צופים שמרבית הביקוש למשיבים בעשור הבא יבוא משירותי וידאו שונים . כ 83% מהמשיבים החכורים ישמשו להפצת שירותי וידאו , שידורים ישירים לבתים (DTH) , הפצה ושירותי וידאו מזדמנים .

השידורים הישירים DTH הוא נתח השוק המשמעותי ביותר עבור תעשיית הלווינים, לא רק בשל ביקוש למשיבים עבור חבילות ערוצים חדשות אלא מכיוון ששידורים כאלה מניעים את התחרות עם שירותי הכבלים וה IPTV ובעלים את הביקוש לקיבולות נוספת על מנת להוסיף ערוצים בהפרדה גבוהה , שירותי HITS (headend-in-the-sky) וחבילות נוספות בהפרדה רגילה וערוצי ספורט וחדשות נוספים במסגרת ה"מלחמה" הבלתי נגמרת להציע את התכנים הטובים ביותר על מנת למשוך מנויים חדשים . הדאגה היחידיה של מחברי הדו"ח של NSR בתחום זה היא עד כמה היקף המשבר הכלכלי הנוכחי עשוי להוביל לאיחוד בין חבילות ערוצים קיימות. לדברי פרנץ', "בכמה מדינות פועלות כיום שתיים, שלוש ואפילו ארבע חבילות ערוצים בלווין , שלא לדבר על חבילות בכבלים וב IPTV . הכשלון של חלק מחבילות אלה עלול לפגוע בטווח הקצר אבל הוא גם עשוי להיות תהליך בריא שיביא למערך של פחות חברות חזקות יותר בטווח הרחוק שיוכלו לכבד התחייבויות חוזיות לחכירת משיבים ואף להרחיב את היצע השירותים הנוכחי "

בכל הנוגע לפן ההכנסות מעריכים ב NSR שבשנת 2007 יצרה התעשייה הכנסות בשווי 8.33 מיליארד דולרים מהחכרת משיבים בתחומים C-band ו Ku-band וכי ההכנסות עשויות לגדול ל 12.90 מיליארד דולרים בשנת 2017. בעוד שב NSR לא צופים היעלמות של טקטיקות תמחור אגרסיביות , גם לא נראה שכל החברות בתעשיית הלווינים הפנימו שמכירה של משיבים מתחת למחיר העלות פוגעת בסופו של דבר בכולם וכי צפויה עליה הדרגתית אבל החלטית במחירים בשנים הקרובות במרבית השווקים ברחבי העולם .

   
© אתר החדשות הישראלי היחיד בתחום שידורי טלוויזיה ורדיו בלווינים , ערוצים בלווינים, שידורי טלוויזיה בהפרדה גבוהה HDTV בלווינים - Satellite Television and Radio , HDTV and IPTV News
הצטרפו לעדכן החדשות
ביטול מנוי לעדכן האתר
watch Isarel TV channels via satellite
ערוץ הראשון בלווין , ערוץ 2 בלווין , ערוץ 10 בלווין , ערוץ 33 בלווין , ערוץ הכנסת בלווין
חדשות ועידכונים
עידכוני ערוצים בלווינים channels updates on satellites
חדשות המזרח התיכון
Newsletter
עדכן האתר
הכל על לווינים
מידע בסיסי למתחיל ולמתעניין בנושא לווינים
כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת לווינים
לווינים ושיגורים
הכל על לווינים
חברות לווינים
טלפורטים
פוסטרים של שיגורים
חברות לשיגור לווינים
מדריך שיגורים מתוכננים


ערוצים וחבילות
ערוצים ותוכניות
חבילות ערוצים בתשלום בלווינים
שידורים בהפרדה גבוהה HDTV
ערוצים ישראליים בלווינים
israeli TV and radio via satellite
ציוד והתקנה
חדשות ציוד
יצרני ציוד קליטה
חישובים להתקנת ציוד קליטה מלווינים
הצלחת שלי - קוראים כותבים ומספרים
מתקיני ציוד קליטה מלווינים בישראל
חנויות לציוד קליטה מלווינים בישראל
היסטוריה ונוסטלגיה
תולדות התקשורת המשודרת בישראל ובעולם
היסטוריה של השידור והטלוויזיה בוידאו
קישורים
בניה ושיגור לווינים
תקינה ורגולאציה בעולם
טלפורטים
אינטרנט לוויני
חנויות ציוד באינטרנט
תערוכות מקצועיות
פורומים ואתרים בנושאי לווינים וקולנוע ביתי
אתרים נוספים
GoDigital : שידורים דיגיטאליים קרקעיים - רדיו וטלוויזיה : DVB-T, DVB-H, DMB , DAB ו +DAB
Newsletter
עדכן האתר
אודות האתר
contact us קשר
advertise פרסום

תנאי שימוש
about trademarks used in this site
קידום אתרים SEO
Watch IBA Israel TV channel 1 , Israel TV in Arabic - Channel 33 , Israel Channel 2, Israel Channel 10, and Israel's Knesset Channel via satellite